Днес лечението на дискова херния е преди всичко медикаментозно. Винаги е за предпочитане да не се прибягва до хирургическа намеса. Но понякога все пак се налага…
Добре проведеното 6 или 8-седмично лечение на ишиасната болка, дължаща се на дискова херния, води до излекуване в 80-90% от случаите. Лечението се състои в прием на обезболяващи и противовъзпалителни лекарства, както и на отпускащи средства за мускулите. Болният спазва относителен покой. Ако това се окаже недостатъчно, инжекционно се вкарват кортикоиди. Това обикновено се оказва достатъчно, за да бъде преодоляна кризата. Днес това се прави под рентгенов контрол, така че се постига голяма прецизност. Едва при неуспех на всички тези средства се налага консултация с неврохирург или хирург ортопед и се разглежда възможността за операция.
Операция по спешност – кога?
► При възпаление на седалищния нерв със смущения в сфинктера – става дума за голяма херния, която притиска няколко нерва и може да доведе до парализа на краката и стомаха, инконтинеция или пък задържане на урината и изпражненията.
► При парализиращ ишиас, при който пациентът не може да контролира движенията на ходилото и целия засегнат крак.
► При непоносима болка, която не се успокоява от аналгетици.
Дисектомия – премахване на дисковата херния
С отстраняването на дисковата херния се премахва натиска върху корена на нерва. Операцията се прави при пълна упойка. При възможност пациентът е поставен върху специална маса в позиция със сгънати колене. В средата на гърба се прави разрез от -4-5 см, след което се отделят мускулите, разположени на болезненото място, за да се достигне до пространството между двата прешлена. Дисковата херния нервният корен са видими. Хернията се премахва заедно с част от междупрешленния диск, за да се избегнат постооперативни рецидиви.
Откъде идва болката?
Междупрешленните дискове са съставени от еластична хрущялна тъкан, фиксирана между прешлените. Всеки диск е представен от плоска, кръгла капсула с диаметър около 2,5 см и дебелина 6-7 см. Външната част се нарича фиброзен пръстен (annulus fubrosus), защото е съставена от твърда, фиброзна мембрана, която нормално ограничава пихтиестото вещество (nucleus pulposus) във вътрешността на диска.
При травма или като резултат от остаряването на организма фиброзната мембрана може да се измести, нацепи или разкъса, като остави пихтиестото вещество да се изплъзне и оформи херния. В зависимост от местоположението и размера си тя може да предизвика или не болка. Дискови хернии могат да се получат на различни места по гръбначния стълб, но най-често се появява лумбалната дискова херния.
48-часов престой в болница
Интервенцията трае между 30 и 50 минути. В разреза се поставя дрен, който се сваля след 24-48 часа. След излизане от болницата на пациента се предписват обезболяващи лекарства на базата на парацетамол, които трябва да се пият няколко дни. В 90% от случаите болката в крака изчезва напълно. Ако преди операцията е имало болезнено усещане в гръбнака, то може да остане и след операцията в продължение на няколко седмици, но е възможно и никога да не изчезне. Това е така, защото с премахването на хернията не могат да се отстранят нанесените щети по междупрешленния диск. Вкъщи болният трябва да си почива повече в легнало положение в продължение на 2-3 седмици, докато дискът заздравее.
Постепенно връщане към нормалния живот
Когато дискът заздравее и болката изчезне, пациентът може да започне да кара кола на близки разстояния. Препоръчват се няколко сеанса при кинезитерапевт. Те започват с масаж и продължават със специална рехабилитация на мускулите. Връщането на работното място може да стане 4 до 6 седмици след операцията. За физическите работници този срок е доста по-голям – повече от шест месеца. Обичайните физически дейности» ходене, слизане и качване по стълби – са напълно по възможностите на оперирания почти веднага. За спортове като плуване и колоездене трябва да се изчака един месец, а за бягане – три месеца. Сексът може да бъде отложен за две седмици след операцията, за да се избегнат болезнени усещания в гръбнака.
Опасност от рецидив
В 3 до 15% от случаите през петте години, които следват операцията, се появява рецидив, тоест нова дискова херния. Това зависи от първоначалния проблем – ако хернията Шила резултат от травма, рискът е много слаб, но ако тя е била свързана с постоянно лошо положение на тялото или носене на големи тежести вероятността за рецидив е по-голяма. Постоперативната болка не бива да се смята за проява на рецидив. Усещането за парене и стягане е свързано с факта, че нервът е станал по-чувствителен в следствие на притискането. В неговата памет е съхранена първоначалната болка, която продължава да се обажда. Тя може да бъде третирана с подходящи средства.
Рисковете
Като при всяка операция и тук рискът не е нулев. Това се отнася както до пълната упойка, така и до вероятността от вътрешноболнична инфекция. Във втория случай се налага антибиотично лечение и понякога втора хирургическа интервенция. В неврологичен аспект усложненията са много рядко срещани и се изразяват в оток при нервния корен, недостатъчно кръвоснабдяване или пък постоперационен хематом. В такива случаи се появяват моторни затруднения и изтръпване на крайника, но тези неразположения отшумяват за няколко седмици благодарение на рехабилитацията.
Няма никакъв риск от парализа.
Защо се появяват дисковите хернии?
Те се срещат при хора на възраст от 15 до 80 години. При младите много често причината е травма от вдигане на тежест, продължително въздействие на вибрации или ротационни движения. Постоянната неправилна стойка също може да доведе до херния. Има и семейства, предразположени към образуване на дискови хернии.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Здравейте.Имах силни болки в областа на таза и глезена.След почти два месеца жестоки болки.Направих си ЯМР и се оказа дискова херния.Планувал съм операция.Според вас,необходима ли е,при положение,че болките намаляха,дори имам чувството,че скоро ще изчезнат.Питам защото работата ми е доста натоварена,и се опасявам да не получа пак криза.