Наскоро проведени проучвания показват, че някои здравословни проблеми са свързани с това, че не се съобразяваме с биологичния си часовник:
Сърдечни болести: Будуването тогава, когато би трябвало да спим, стресира организма ни, това води до отслабване на имунната система и натоварва сърцето.
Рак на гърдата: Установено е, че съществува връзка между недоспиването и раковите заболявания. Ето защо Световната здравна организация е класифицирала работата на смени като канцерогенна. Слабият имунитет вследствие на стреса, предизвикан от недоспиването, е пусков механизъм за възникването на ракови заболявания.
Промени в настроението: Ако живеем в дисхармония с естествения биологичен ритъм, това може да доведе до нарушаване на мозъчните функции и да причини проблеми със способността за запаметяване и депресия.
Наднормено тегло: Тялото ни не може да разгради мазнините през нощта, защото глюкозата и инсулинът в тялото ни не се оползотворяват ефективно.
Диабет: Неправилно функциониращият биологичен часовник може да бъде и причина за възникването на диабет, защото по този начин се намалява способността на задстомашната жлеза да произвежда инсулин.
Учените от Университета в Чикаго са установили, че ако няколко поредни дни спим по четири часа, тялото ни ще се опитва да преработи глюкозата по същия начин, по който това се случва в началния стадий на диабета. Достатъчни са само две поредни нощи, в които да не си доспим с два или три часа, и тялото ни започва да произвежда 15% повече грелин (хормонът, който повишава апетита) и 15% по-малко лептин.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!