Какво става, когато започнете да ядете фасул ежедневно?

Яденето на фасул е изключително полезно за организма. Той осигурява растителни протеини, антиоксиданти и множество важни хранителни вещества.

яденето на фасул е много полезно

Фасулът е вкусна, питателна добавка към зимните супи, салати и други ястия. Нови изследвания показват, че яденето на повече фасул носи редица ползи за здравето.

Анализирайки данни от над 44 000 участници, изследователите установиха, че увеличаването на консумацията на боб може да повиши резултата на Индекса на здравословното хранене на човек, обща мярка за това колко питателна е диетата на човек.

Според данните бобът помага на човек „да увеличи приема на „недостатъчни“ хранителни вещества като диетични фибри, калий, магнезий, желязо, фолиева киселина и холин в диетата, както и да намали консумацията на „хранителни вещества като натрий, добавени захари и или наситени мазнини,”, според авторът на изследването Джоан Славин, професор по хранителна наука и хранене в Университета на Минесота, колеж по хранителни, селскостопански и природни ресурси.

Изследването е представено в Академията по хранене и диететика Food & Nutrition Conference & Expo в Минеаполис, Минесота в началото на октомври.

Ето защо защо бобът може да носи такава полза за качеството на диетата и здравето, както и най-добрите начини да увеличите консумацията на фасул.

Джоан Славин, професор по хранителна наука и хранене в Университета на Минесота и главен автор на изследването
Джоан Славин, професор по хранителна наука и хранене в Университета на Минесота и главен автор на изследването

Какви ползи за здравето носи яденето на фасул?

Хранителните вещества в боба осигуряват важни ползи за здравето. Антиоксидантите, които съдържат, могат да помогнат за намаляване на увреждането на клетките, причинено от опасни молекули, наречени свободни радикали. По този начин антиоксидантите могат да помогнат за предотвратяване на хронични заболявания. Тъмно оцветените зърна имат повече от тези антиоксиданти, защото имат повече от пигментите, които ги съдържат.

Други ползи за здравето от боба включват:

Храносмилане. Фасулът е богат на неразтворими фибри, които тялото не може да усвои. Неразтворимите фибри добавят обем към изпражненията и помага за предотвратяването и лечението на запек. Яденето на неразтворими фибри също помага за подхранването на „добрите“ бактерии в храносмилателния тракт, поддържайки работата на храносмилателната система.

По-нисък риск от рак. Фасулът е добър източник на фитонутриенти, включително антиоксиданти. Част от тях могат да помогнат за намаляване на риска от някои видове рак, като рак на гърдата, дебелото черво и простатата.

Как яденето на фасул подобрява диетата?

Предишни проучвания показват, че приемът на бобови растения е свързан с намалена обща смъртност и риск от сърдечно-съдови заболявания, а това най-ново проучване може да предложи по-задълбочено разбиране защо е така.

То изследва данни, получени от Националното проучване за изследване на здравето и храненето между 2001 и 2018 г. Тези данни идват от 23 554 участници на възраст между 19 и 50 години и допълнителни 21 020 участници на или над 51-годишна възраст.

По-конкретно, те разглеждат приема на боб от участниците, включително и консервиран.

След това изследователите определят как приемът на хранителни вещества с „недостиг“ се променя. По-специално в това проучване изследователите оценяват нивата на диетични фибри, калий, магнезий, желязо, фолат и холин.

Повишеният прием на бобови зърна се свързва със значително увеличаване на дефицитния прием на хранителни вещества. В допълнение към увеличаването на полезните хранителни вещества, яденето на повече боб предпазва от инсулт, инфаркт, диабет и някои видове рак.

Яжте повече боб

Въпреки своите ограничения, проучването потвърждава това, което повечето диетолози знаят: бобът е отлична храна, която да включите в плана си за здравословно хранене и вероятно ще насърчи осезаеми ползи за здравето като понижени нива на холестерол, повишен прием на фибри и подобрени нива на кръвната захар.

Освен недостатъчните хранителни вещества, споменати в проучването (фибри, калий, магнезий, желязо, фолат и холин), бобът също е чудесен източник на протеини, калций и фосфор.

„Замяната на една порция животински протеин с порция боб ще увеличи приема на фибри и ще подпомогне здравето на червата и сърцето, ще увеличи приема на витамини и минерали и ще намали приема на холестерол и наситени мазнини“, обяснява проф. Славин.

Бобът обаче може да създаде проблеми за някои хора. Високото съдържание на фибри да доведе до газове или подуване на корема.

Но за тези, които не се оплакват от стомашно-чревен дискомфорт след ядене на боб, няма причина да не се възползват от всички ползи, които носи тази суперхрана.

Линк към изследването: https://www.maturitas.org/article/S0378-5122(24)00107-5/abstract

Източници: https://www.health.com; https://www.webmd.com; https://www.freepik.com/

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *