- Ако има повишени (Tg) в кръвта: какво означава това? Опасно ли е? Какви са причините? И как да се нормализират?
- Защо високите триглицериди са опасни?
- Причини за повишаване на триглицеридите
- Как да върнем триглицеридите в норма?
- Лекарства при високи нива на триглицеридите
- Какво представляват триглицеридите в кръвта?
- Как се извършва кръвен тест за триглицериди?
- Причини за повишаване на триглицеридите в кръвта
- Какво означава, когато триглицеридите са повишени при мъжете?
- Триглицеридите са повишени – какво означава това при жените?
- Ако холестеролът е нормален, но триглицеридите са повишени
- Народни средства за понижаване на триглицеридите
Ако има повишени (Tg) в кръвта: какво означава това? Опасно ли е? Какви са причините? И как да се нормализират?
Какво означават повишените триглицериди? Според повечето родни и чуждестранни експерти (по-специално от AHA – American Heart Association), много високите нива на триглицериди в по-голяма степен показват проблеми с черния дроб или панкреаса. Триглицеридите са повишени също и при повишен риск от развитие на диабет тип II (поради инсулинова резистентност, която ще обсъдим по-нататък в тази статия).
Добре е да се знае: Какво представляват триглицеридите и каква е тяхната норма за жени и мъже (по възраст)?
По отношение на директния ефект на високите нива на триглицериди в кръвната плазма при жените и мъжете върху рисковете от развитие на сърдечно-съдови заболявания, резултатите от съвременните изследвания са доста противоречиви. Следователно НЕ(!) всички експерти са съгласни, че конкретно – повишеното ниво на триглицеридите – е един от основните „виновници“ за заболявания на сърцето, мозъка и кръвоносните съдове (атеросклероза). И има две основни причини за това:
Първо, високите нива на TAG (триацилглицериди) в кръвта най-често се появяват заедно с проблеми като затлъстяване, хипертония и диабет. Както и понижени нива на „добър“ HDL холестерол и, обратно, повишени нива на условно „лош“ LDL холестерол. В тази връзка е доста трудно да се определи кои проблеми са причинени КОНКРЕТНО от нивото на триглицеридите, които са НАД НОРМАТА.
Второ, скорошни резултати от изследвания, включващи пациенти с генетично предразположение към високи нива на триглицериди (фамилна/наследствена хипертриглицеридемия), показват, че те НЕ са (!) изложени на висок риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания. Въпреки това, има някои официални доказателства, че високите триглицериди все още могат да играят някаква отрицателна роля, НО(!) незначителна.
Защо високите триглицериди са опасни?
Както споменахме по-горе, повишените триглицериди в кръвния серум показват не само рисковете от развитие на атеросклероза. С тях идват и такива сериозни заболявания като диабет, панкреатит и чернодробна дисфункция (от „затлъстяване“ до цироза).
Триглицериди и захарна болест (диабет)
Високите нива на триглицериди могат да показват резистентност към инсулин. Инсулинът е много важен хормон, чиято основна задача е да намали „прекомерната“ концентрация на глюкоза в кръвната плазма. По този начин, ако тялото на човек стане резистентно към инсулин, тогава нивата на кръвната захар се повишават значително. Това бързо води до развитие на заболяване като захарен диабет (тип II).
Според СЗО: инсулинорезистентният синдром, като една от 5-те важни „точки” на метаболитния синдром (обикновено във връзка с друга „точка” от петте – хипертриглицеридемия /т.е. повишени нива на триацилглицериди), засяга около 60 милиона души. Но най-вече лекарите дори не се притесняват от тези големи числа, а от броя на хората, които НЕ ЗНАЯТ, че вече имат сериозни проблеми с инсулина! Напоследък рисковете от развитие на това заболяване (според Американската диабетна асоциация) са се увеличили дори сред юноши и млади хора. Главно заради заседналия начин на живот и нездравословното хранене (похапване на закупени от магазина сладкиши и пиене на сладки газирани напитки). Ето защо, дори ако смятате, че здравето ви е просто отлично, все пак се подлагайте на медицински преглед поне веднъж на 2-3 години. Включително и липиден профил – биохимичен кръвен тест за определяне на количеството мазнини (триглицериди), както и липидите от всички фракции.
Триглицериди и панкреас
Учените са установили, че повишената концентрация на триглицериди в кръвта (над 5,2 mmol/l / или 500 mg/dl.) значително увеличава риска от развитие на остър панкреатит (т.е. възпаление на панкреаса). А много високите нива (повече от 11,2 mmol/l / или 990 mg/dl) вече предшестват сериозни усложнения на острия панкреатит, които могат да доведат до смърт (при 7 до 15% от случаите). Смята се, че твърде високите нива на концентрация на свободни мастни киселини (несвързани в кръвния серум с албумин) имат ТОКСИЧЕН ефект върху тъканта на панкреаса. Следователно, тази ситуация изисква спешно намаляване на високите нива на триглицеридите (с помощта на лекарства)!
Триглицериди и мастен черен дроб
Повишените нива на триглицериди са една от основните причини за „омазняване“ на черния дроб. Защо се случва: в 70% от случаите, поради прекомерна „любов“ към алкохолните напитки, а при 30% – „благодарение“ на пристрастяване към вредна храна. Естествено, най-високата концентрация на „допълнителни“ мазнини/триглицериди ще се „натрупа“ – дори не в „гънките“ на корема, а точно в черния дроб, един вид „фабрика за липиди“. По правило, „мастният черен дроб“ няма изразени симптоми (при условие че „затлъстяването“ е обратимо) и следователно е изпълнено с големи опасности, една от които е цироза. Удар неочакван и много болезнен! Въпреки че, в повечето случай, човек може и сам да се досети, ако откровено признае пред себе си, че злоупотребява с храна и алкохолни напитки. Все пак, и двете се виждат отдалеч…
След като види високи стойности на триглицериди в кръвния тест, лекуващият лекар със сигурност ще попита пациента за тежест под десния хипохондриум и ще палпира черния дроб (за уголемяване). И накрая ще предпише (ако е необходимо) чернодробни функционални тестове. Това са цял набор от биохимични кръвни тестове, които откриват количеството билирубин (общ и свързан), ALT (аланин/трансаминаза) и AST (аспартат/трансаминаза). При които, например, повишаване на стойностите на ALT, спрямо стойностите на AST, директно показва на лекуващия специалист, че има увреждане на черния дроб.
Причини за повишаване на триглицеридите
Най-честите причини за високи нива на триглицериди в кръвта при жените и мъжете са: здравословни проблеми (описани по-горе) или от възрастта. Най-рядката етиология е наследствена предразположеност (фамилна хипертриглицеридемия).
Други причини за „скокове“ са неправилният начин на живот. Включително: лоши навици (пушене, злоупотреба с алкохол), липса на физическа активност (заседнала работа и малко свободно време), както и вредна диета. Особено при преяждане с „купени от магазина деликатеси“.
В резултатите от биохимичния кръвен тест при бременни жени, като правило, количеството на триглицеридите също може да „скочи“ високо (през 2-ри и 3-ти триместър). По време на менопаузата също, поради хормонални промени в тялото.
И накрая, повишените нива на триглицериди могат да бъдат причинени от приема на определени лекарства. По-рядко от лекарства, които понижават кръвното налягане (бета-блокери, тиазидни диуретици) или имуносупресори (по-специално циклоспорин). Най-често при ЖЕНИ – след прием на хормонални лекарства (например орални контрацептиви).
Повече за лекарствата, които повишават холестерола и триглицеридите
Определено си струва да се отбележи, че след хранене (след 15-30 минути) съдържанието на триглицериди може да се увеличи до (!) 5-10 пъти, но след това да се върне (постепенно) до първоначалното ниво (след 8-12 часа). Ето защо биохимичен кръвен тест за количеството на триглицериди и други липиди (от лакътната вена) се взема строго на празен стомах!
„Известно е, че някои лекарства, предписани за лечение на алергии, астма и други състояния, са свързани с леко повишаване на нивата на триглицеридите и общия холестерол“, казва Стенли Л. Хейзън, доктор по медицина, професор, Катедра по клетъчна и молекулярна медицина , ръководител на отделението по превантивна кардиология в Кливландската клиника в Охайо.
Изследванията показват, че стероидните лекарства, използвани за лечение на астма, ревматоиден артрит и заболявания на съединителната тъкан, могат да причинят повишаване на общия холестерол и холестерола на липопротеините с ниска плътност (LDL).
„Това най-често се наблюдава при инсулинова резистентност“, казва д-р Стенли Л. Хейзън.
Противозачатъчни хапчета
Контролът на раждаемостта може да предизвика:
- повишени нива на липопротеини с ниска плътност (LDL);
- намаляване на липопротеините с висока плътност (HDL).
„Изследванията категорично показват, че повечето често срещани форми на хормонална заместителна терапия не предпазват от сърдечно-съдови заболявания“, казва д-р Стенли Л. Хейзън. Наистина, най-често използваните форми на хормонална терапия (естроген самостоятелно или комбинация от естроген и прогестин) не спират прогресията на сърдечните патологии при жени, които имат или нямат сърдечно-съдово заболяване. Напротив, нежният пол, който приема лекарства с комбинация от естроген-прогестин или само с естроген, повишава риска от:
- сърдечен удар;
- инсулт;
- белодробна емболия;
- дълбока венозна тромбоза.
Ретиноиди
Тези лекарства, които се предписват на пациенти с акне и др., могат да допринесат за леко влошаване на холестеролния профил. Това се дължи на факта, че излишъкът от витамин А се отразява негативно на функционалните способности на черния дроб.
Важно! Пациентите, приемащи производни на витамин А като лекарство против акне, трябва редовно да проверяват липидния си профил след започване на лечението, за да се гарантира, че няма опасни повишения на липопротеините.
Бета блокери
Много хора са принудени да понижават кръвното налягане с помощта на лекарства от тази група. Обикновено бета-блокерите нямат значителен ефект върху холестеролния профил на дадено лице. Въпреки това, понякога тези лекарства причиняват така наречената вторична хиперлипидемия (повишаване на липидите и липопротеините) при някои пациенти. В повечето епизоди бета-блокерите, които се предписват за борба с хипертонията (един от водещите фактори при сърдечни патологии), всъщност повишават нивата на триглицеридите.
Някои лекарства, които влияят на кръвното налягане, могат да повишат нивата на триглицеридите и да причинят повишаване на холестерола, най-често при хора, които имат няколко хронични заболявания, включително хипертония и метаболитен синдром или диабет тип 2, според изследване на учени от Mayo Clinic. Днес обаче успешно се използват бета-блокери, които имат по-слабо изразени странични ефекти.
Как да върнем триглицеридите в норма?
Програма за понижаване на умерени/високи нива на триглицериди (до нормални нива) включва: драматични промени в начина на живот и диетата. За бързо намаляване на необичайно повишеното количество Tg в кръвта, лекуващите лекари предписват прием на специални лекарства.
Промяна в начина на живот за намаляване на триглицеридите
За да намалите повишените нива на триглицеридите до нормални (за възрастта), ще трябва да се откажете от много от „радостите“ на живота! Някои ще трябва да бъдат отхвърлени временно, докато други ще е наложително да бъдат забранени завинаги. Не е добра идея да съсипвате тялото с такива вредни навици като пушене, алкохол или преяждане. Има много по-полезни и приятни алтернативи на преяждането, цигарите и алкохола, които по никакъв начин няма да навредят на здравето. Освен това ще трябва да превърнете физическата активност в рутина: 30-40 минути на ден, поне 3-4 пъти седмично. Трябва да започнете с нещо малко и ненатоварващо, по препоръка на лекар – в зависимост от вашата възраст, пол и общо здравословно състояние. Всички тези неща значително намаляват количеството на „допълнителните“ триглицериди в кръвта! Понякога – за рекордно кратко време.
Промени в диетата
Най-вероятно вече сами се досещате, че при липидния баланс в кръвта е необходимо да се обърне сериозно внимание както на мазнините, така и на количеството калории в храната.
На първо място, ще трябва да се откажете от купените от магазина трансмазнини (сладки и тестени закуски), както бързо хранене, хамбургери и др. В допълнение, заменете въглехидратните храни с ПРОТЕИНОВИ и яжте ФИБРИ всеки ден. Вместо какъвто и да е вид „червено” месо, преминете към бяло, пилешко (само без кожата) и най-важното – ПОНЕ 2 пъти седмично яжте МАЗНИ РИБНИ ястия. Естествено – НЕ пържени! Ако сте алергични, тогава идеалният алтернативен вариант е лененото масло (добавено към зеленчуковата салата). Активно развивайте собствените си кулинарни таланти!
Лекарства при високи нива на триглицеридите
По правило опитните лекари не бързат да „тъпчат“ пациентите си с каквито и да било лекарства – особено силни и, разбира се – скъпи. Въпреки това, в някои случаи (при критично високи нива на триглицериди) приемът им ще бъде ЖИЗНЕНОВАЖЕН! Заедно с други лекарства, необходими за лечение на заболяването, което всъщност е показано чрез хипертриглицеридемия (т.е. необичайно количество триглицериди в кръвта). Най-ефективните лекарства за повишени триглицериди са ФИБРАТИ, НИАЦИН , ОМЕГА-3 и по-рядко СТАТИНИ.
Не се опитвайте да се самолекувате!
Въпреки високата ефективност на тези лекарства, ако се използват неправилно, те са много опасни поради многото странични ефекти.
Какво представляват триглицеридите в кръвта?
Триглицеридите са липидни структури, циркулиращи в кръвта като част от липопротеиновите комплекси. В свободни форми, които не са свързани с протеинови (липоропротеинови) комплекси, триглицеридните съединения не се откриват в кръвта. Основната част от триглицеридните структури влиза в човешкото тяло с храна.
Триглицеридите могат също да се синтезират от черния дроб и мастните тъкани, както и от чревните епителни клетки. От всички липидни структури, триглицеридите са най-важните енергийни източници и субстрати, използвани за синтезиране на мембраните на много клетки в тялото. В тази връзка адекватните нива на триглицеридите в кръвта са важни за пълноценното функциониране на много тъканни и органни структури. Натрупването на тези вещества става в мастните клетки. Ако е необходимо, триглицеридите се разграждат в мастните клетки чрез хидролиза до глицероли и мастни киселини и по-нататъшното им навлизане в кръвта в комбинация с липопротеинови комплекси.
Референтните стойности на триглицеридите в кръвта се определят от възрастта и пола на пациента
Високото ниво на триглицериди е придружено от висок риск от повишаване на вискозитета на кръвта, развитие на тромбоза и микротромбоза, появата на:
- атеросклеротични плаки в съдовите стени;
- намаляване на съдовата еластичност;
- развитие на нарушения на кръвния поток в мозъка;
- миокардни патологии с исхемичен произход;
- възпалителни патологии на панкреаса и др.
Ниското ниво на триглицеридите е придружено от висок риск от нарушаване на енергийния метаболизъм в клетките, синтеза на хормони и биологично активни вещества, образуването на мембрани в клетките и др. Трябва също да се отбележи, че триглицеридните структури могат също да действат като резервен източник на субстрат за синтеза на глюкоза (когато основният глюкозен субстрат, гликогенът, е изчерпан). Ако има достатъчно ниво на глюкоза в кръвта, част от нея може да се трансформира в триглицериди. Поради това нивата на кръвната захар намаляват под контрола на инсулина и се създават резерви в мастната тъкан.
Кой трябва да се изследва за триглицериди в кръвта?
Анализ на триглицеридите в кръвта и цялостен липиден профил се препоръчват за всички пациенти над 25 години веднъж на всеки пет години (при показания анализът се извършва по-често).
Редовното проследяване на триглицеридите е показано при:
- нарушения на пуриновия метаболизъм;
- възпалителни патологии на панкреаса;
- миокарден инфаркт;
- мозъчно-съдови инциденти;
- наследствени заболявания, придружени от метаболитни нарушения;
- захарен диабет;
- метаболитен синдром;
- атеросклеротични съдови лезии;
- артериална хипертония;
- ангина пекторис;
- исхемични сърдечни патологии;
- алкохолизъм.
Най-малко веднъж годишно този анализ трябва да се извършва при пациенти с висок риск от развитие на сърдечно-съдови патологии.
Тази група включва лица, при които има:
- злоупотреба с тютюневи и алкохолни продукти;
- пренебрегване на физическата активност;
- такива, които злоупотребяват с нездравословна храна (бързо хранене, мазни и пържени храни, сода, сладкиши и др.);
- с обременена фамилна анамнеза (наличие на сърдечно-съдови заболявания при роднини);
- често страдат от стрес, липса на сън, преумора;
- с диабет (особено в декомпенсиран ход на заболяването);
- с патологии на сърцето и кръвоносните съдове.
Липидните параметри също се оценяват по време на липидо-понижаващата терапия, за да се следи качеството и ефективността на лечението.
Как се извършва кръвен тест за триглицериди?
Анализът се извършва строго на празен стомах. Преди да се вземе материал за изследване, може да пиете само негазирана вода. Други напитки или храни могат да повлияят на резултатите от теста. Трябва също да се помни, че много лекарства могат значително да повлияят на нивото на триглицеридите в кръвта.
Триглицеридите са повишени в кръвта при пациенти, приемащи бета-блокери, катехоламини, кортикостероиди, циклоспорини, диазепам, диуретици, естроген, интерферон, ретинол или миконазол.
Намаляване на нивото на триглицеридите в кръвта може да се наблюдава при лица, приемащи аскорбинова киселина, аминосалицилова киселина, аспарагиназа, клофибрати, хепарин, рибено масло и препарати с празозин.
Нормални нива на триглицериди в кръвта при жени и мъже
– Пол и възраст на пациента: 0-9 години, момичета – 0,4–1,24 mmol/l;
– Пол и възраст на пациента: 0-9 години, момчета – 0,34–1,34 mmol/l;
– Пол и възраст на пациента: 10-14 години, момичета – 0,42–1,38 mmol/l;
– Пол и възраст на пациента: 10-14 години, момчета – 0,36–1,41 mmol/l;
– Пол и възраст на пациента: 15-17 години, момичета – 0,44–1,4 mmol/l;
– Пол и възраст на пациента: 15-17 години, момчета – 0,42–1,67 mmol/l.
– Нормалните нива на триглицериди при жени и мъже над 18 години са 0,2–1,7 mmol/l;
– Умерено повишени: 1,70–2,25;
– Повишени: 2,26–5,65;
– Високо ниво: > 5,65.
Нормални нива на триглицериди при бременни жени
– Нормалните нива на триглицеридите при жените от 1-вата седмица на бременността са 0,2–1,7 mmol/l;
– Умерено повишена 1,70–2,25;
– Повишени 2,26–5,65;
– Високо ниво > 5,65.
Трябва да се отбележи, че нормата на триглицеридите в кръвта на жените след 50 години се увеличава и се доближава до „мъжката норма“, поради настъпването на менопаузата и промените в хормоналните нива.
Степени на повишаване на нивата на триглицеридите
Средният нормален показател на триглицеридните структури в анализите е ниво по-малко от 1,7. Стойности под това ниво съответстват на минимални сърдечно-съдови рискове. При тълкуване на повишени стойности е необходимо да се вземе предвид степента на отклонение на показателите от нормата. Ниво от 1,7 до 2,2 се счита за граничен индикатор. Високите нива на сърдечно-съдов риск съответстват на нивата на триглицеридите в кръвта от 2,3 до 5,6. Увеличаването на показателите над 5,6 се счита за изключително високо ниво на риск от развитие на тежки метаболитни нарушения, увреждане на сърцето, кръвоносните съдове и панкреаса.
Причини за повишаване на триглицеридите в кръвта
Повишените резултати от теста може да се дължат на:
- фамилна хиперлипидемия и хипертриглицеридемия;
- сърдечни патологии с исхемичен произход;
- появата на атеросклеротични отлагания в съдовите стени;
- хипертонични състояния;
- възпалителни патологии на миокарда;
- тежки нарушения на кръвообращението в мозъка;
- метаболитни нарушения;
- наднормено тегло;
- ендокринни нарушения;
- остри и хронични възпалителни патологии на панкреаса;
- понижени нива на тиреоидни хормони (щитовидна жлеза);
- бременност;
- злоупотреба с тютюневи изделия;
- бъбречни заболявания, придружени от прекомерна загуба на протеини;
- различни гликогенози;
- нарушения на пуриновия метаболизъм;
- ниска физическа активност;
- нервно изтощение и чест стрес и др.
Намаляване на стойностите може да се дължи на:
- повишаване на нивото на хормоните на щитовидната жлеза; хиперлипопротеинемия;
- поднормено тегло;
- гладуване;
- спазване на строга диета;
- нарушена чревна абсорбция на микро- и макроелементи;
- хронични белодробни патологии с обструктивен характер;
- чревни лимфангиектазии и др.
Какво означава, когато триглицеридите са повишени при мъжете?
Обикновено горните граници на нормата са по-високи при мъжете. Причините за отклонения в анализите не се различават по пол.
Триглицеридите са повишени – какво означава това при жените?
По време на бременност може да се наблюдава умерено повишаване на резултатите от теста. Такива отклонения в стойностите не са патология и не изискват лечение. Изключение е значително повишаване на нивата на триглицеридите, придружено от висок процент на спонтанен аборт, развитие на тромбоза на плацентни съдове, фетална хипоксия и др.
Ако холестеролът е нормален, но триглицеридите са повишени
Увеличаване концентрацията на холестерол и Tg обикновено се наблюдава по двойки. Но някои хора имат високи триглицериди и нормален холестерол. Най-честата причина за това състояние са излишните калории. Човек може да следва всички диетични указания, за да помогне за понижаване на холестерола, но ако броят на консумираните калории е по-висок от броя на използваните калории, нивата на триглицеридите ще се повишат. По-рядка причина са наследствени или придобити заболявания, които са придружени от нарушен метаболизъм на неутралните мазнини:
- фамилна хиперхиломикронемия;
- системен лупус еритематозус;
- фамилна комбинирана хиперлипидемия;
- фамилна хипертриглицеридемия.
Народни средства за понижаване на триглицеридите
Нивата на холестерола и триглицеридите могат да бъдат намалени с помощта на традиционни рецепти. Особено ефективно е съчетаването им с диета.
Следните продукти са се доказали като ефективни:
Корен от джинджифил с мед
Намалява лошия LDL холестерол, триглицеридите, подобрява метаболизма, нормализира кръвното налягане. За да приготвите сместа, настържете среден корен от джинджифил на ситно ренде, добавете 3-4 с.л. мед, разбъркайте. Взимайте по 1 с.л. по време на всяко хранене.
Канела
Оказва благоприятен ефект върху нивата на липидите в кръвта и подобрява метаболизма. Добавя се към различни ястия, но най-добре се приема с мед.
Смесват се 2 с.л. мед и 3 ч.л. канела на прах. Налейте три чаши студена вода. Разбъркайте добре. Пие се по 1 чаша 3 пъти на ден.
Корен от женско биле
Залейте с 2 с.л. корен от женско биле с 500 мл вода. Оставете да заври и нека да къкри 15 минути, след което охладете. Прецеденият бульон се приема по четвърт чаша 4 пъти на ден в продължение на 15 дни.
Боб
Бобовите растения помагат за нормализиране на липидния метаболизъм.
Накиснете 200 г боб за една нощ и сварете с малко сол. Разделете на няколко порции и яжте през целия ден. Курсът на лечение е един месец.
Хроничните заболявания и редовният прием на различни медикаменти са причина да се консултирате с лекар преди да започнете. Трябва да се има предвид, че народните средства имат своите противопоказания и странични ефекти.
Източник: www.heartuk.org.uk, my.clevelandclinic.org,
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!