- всякакво покачване на температурата, което се съпровожда с прилошаване, повръщане и главоболие;
- треска с появяване на обрив по кожата, независимо от какъв характер е този обрив;
- потиснатост и нарушения в съзнанието -‘ неясни възприятия, липса на внимание, детето не реагира на нищо, „сякаш не ви чува“;
- както и ако получи гърч;
- в случай на висока температура при появяване на болки в гърба и напрежение на шийните мускули, както и ако болките се усилват значително при движение на главата;
- ако освен повръщане и разстройство забележите подуване, набъбване на фонтанелата при бебето, както и ако плаче монотонно.
В такива ситуации детето се приема в болница под постоянно лекарско наблюдение. Така докторите се ориентират в диагнозата и при необходимост своевременно назначават адекватно. лечение.
ОСНОВНИТЕ ПРОФИЛАКТИЧНИ ФАКТОРИ ПРИ МЕНИНГИТ СА ЗАКАЛЯВАНЕ И УКРЕПВАНЕ НА ИМУНИТЕТА
Колкото и банално да ви звучи, е точно така. Разходки на чист въздух, рационално хранене, режим на работа и почивка, без преумора и, разбира се, да пазите себе си и децата си от инфектиране. Това най-много зависи от възрастните, защото, както споменахме, те заразяват децата.
Ако при някой от възрастните в семейството се появи кашлица, хрема, запушен нос, помислете за детето – не се доближавайте до него, по възможност дори избягвайте да влизате в стаята му. Ако се налага, непременно си сложете 4-слойна маска, която да покрива носа и устата.
Здравни новини – Няма вълна от менингит в България!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!