10 полезни навика помагат на сърцето да е здраво до дълбока старост

Тези навици помагат на сърцето да е здраво!

Броят на диагностицираните заболявания на сърдечно-съдовата система се увеличава всяка година. А инфарктът на миокарда е на трето място сред причините за смъртност сред населението.

Сърдечно-съдовите патологии все повече се подмладяват. Придобитите дефекти и атеросклерозата се появяват все по-често още преди 40-45 години.

Сред възможните причини за тази негативна тенденция лекарите посочват нежеланието да се следи и поддържа собственото здраве. А също и заседналият начин на живот на съвременния жител на мегаполисите.

За да поддържате здрави сърцето и кръвоносните си съдове не е необходимо да приемате синтетични лекарства и витамини.

Сърцето
Полезни навици помагат на сърцето

Въз основа на дългогодишни клинични изследвания и наблюдения, кардиолозите са идентифицирали 10 полезни навика, които могат да забавят „запознанството ви с инфаркта“ до дълбока старост.

 

Навици, които поддържат сърцето здраво

Сърдечният мускул изпомпва повече от 7000 литра кръв дневно, осигурявайки на тялото кислород и хранителни вещества. Работата му се влияе от състоянието на коронарните съдове, стойностите на кръвното налягане и начина на живот на човека. Следователно, предотвратяването на усложнения трябва да е грижа на всяка възраст. Без да се чакат „алармените звънци“ под формата на задух, хипертония или сърдечна недостатъчност.

Бъдете активни всеки ден

Като всеки телесен мускул и сърцето изисква редовно обучение. При спортуване стените на перикарда се укрепват, вентрикулите работят хармонично, осигурявайки стабилен ритъм. Когато е стресиран или уплашен, този важен орган лесно издържа на скокове на налягането и неговата инсулинова резистентност се подобрява.

Лекарите препоръчват да се занимавате с активен спорт по 150-200 минути седмично. За още по-големи ползи, разделете времето си на 5-6 дни, като посветите по 30-40 минути за упражнения. Колоезденето, плуването, игрите на открито и бягането осигуряват добра активност. Доказано е, че ежедневните разходки с бързо темпо намаляват риска от сърдечни заболявания 2,5 пъти.

Контролирайте кръвното си налягане

Когато показанието е 140/90, артериите се стесняват и кръвоснабдяването на вътрешните органи се нарушава. Това увеличава риска от инсулт с 40-50% и провокира сърдечна недостатъчност. Това натоварване изтощава сърцето тъй като го кара да бие с ускорени темпове. Когато се появят първите признаци на хипертония, консултирайте се с лекар и вземайте лекарствата, които нормализират кръвното налягане.

Борба с наднорменото тегло

Затлъстяването от всякаква степен увеличава риска от сърдечни патологии с няколко пъти. Придружава се от развитие на атеросклероза, запушване на коронарните артерии. Най-голяма опасност представляват коремните мазнини, които се натрупват около вътрешните органи. Следете теглото си, избягвайте преяждането и гладувайте по-често.

Откажете се от вредните навици

Алкохолът и пушенето увеличават шансовете за смърт от инфаркт с 40-45%. Цигарите съдържат опасни катрани и токсини, които забавят процеса на възстановяване на клетките на сърдечния мускул и намаляват нивата на кислород в кръвта. Това е една от причините за некроза на перикардната тъкан и сърдечна недостатъчност.

Контролирайте „лошия“ холестерол

Правете кръвен тест всяка година, за да проверявате нивата на холестерола си. Ако съдържанието на лошия холестерол е повишено, преминете към правилно хранене. Намалете консумацията на въглехидратни храни: сладкиши, хляб, захар под всякаква форма, пушено месо и преработено месо. Допълнете диетата си с пресни зеленчуци и плодове, бобови растения и ленени семена.

Измервайте нивата на кръвната си захар

Предиабетът и вторият стадий на диабет протичат без симптоми. Високите нива на глюкоза променят състава на кръвта, разрушавайки кръвоносните съдове и сърдечните клетки. Тестове или проверка с помощта на глюкомер могат да помогнат за идентифициране на това опасно заболяване на ранен етап. Захарта може да се контролира чрез специална диета, лекарства и активен начин на живот.

Избягвайте стреса

Тежките условия на труд, стресовите ситуации на работното място и в семейството могат да доведат до инфаркт, увеличавайки 3 пъти риска от опасни сърдечни заболявания.

Научете се да управлявате отрицателните си емоции. Приемайте успокоителни, както е предписано от вашия лекар. Отървете се от емоционалния стрес чрез спорт, хоби или общуване с приятели и не пренебрегвайте помощта на опитен психолог.

Не се отказвайте от здравословните мазнини

За да избегнат атеросклерозата, хората масово се отказват от месо и мляко в полза на зеленчуците. Лекарите обаче препоръчват да включите в менюто си постно пилешко, телешко и пуешко месо, които доставят на сърдечния мускул ценни протеини и аминокиселини. Но не забравяйте, че месният продукт трябва да заема не повече от една четвърт от чинията, сервиран варен или изпечен без мазен сос.

Вземайте рибено масло

Морската риба е основният „доставчик” на ценната Омега-3 мастна киселина.

Тя поддържа еластичността на сърдечния мускул, предпазва от свободните радикали и предотвратява окислителните процеси. Яжте херинга, скумрия, риба тон или писия по няколко пъти седмично. За да предотвратите атеросклерозата и ангина пекторис – гръдната жаба, приемайте лекарства на основата на рибено масло 2 пъти годишно.

Хранете се правилно и пълноценно

Строгите диети изтощават тялото тъй като намаляват магнезия, калия и натрия, необходими на сърцето, за да функционира правилно. За да предотвратите сериозни заболявания, яжте правилно, основавайки диетата си на нискомаслени млечни и месни продукти, зърнени храни, зеленчуци и плодове. Намалете броя на ястията, приготвени от картофи, бял ориз и брашно, за да поддържате оптимални нивата на кръвната захар.

Сърдечно-съдовите заболявания са трудни за лечение, затова лекарите препоръчват комплексна профилактика.

Здравословното хранене, контролирането на холестерола и упражненията са прекрасни навици, които могат да поддържат сърцето ви здраво за години напред.

Източник: econet

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *