Сега е моментът да поговорим за едно от най-популярните лекарства против простуда – парацетамола. Не само защото сме в сезона на простудите и грипа, а защото само преди няколко дни се заговори за два смъртни случая на млади хора, на всичкото отгоре спортисти, свързани именно с предозирането на този препарат.
В Мароко почина 33-годишният футболист Закариа Зеруали, а в Англия обявиха причината за смъртта на 25-годишната инструкторка по фитнес Дона Бишоп. Те и двамата се простудили, и двамата приемали доста големи количества от това лекарство, което се продава на всеки ъгъл без рецепта – между другото, и у нас, в България, е така. В крайна сметка и на двамата им се разрушил черният дроб. Медицината не могла да помогне.
Особено нелепа изглежда смъртта на жизнерадостната Дона Бишоп. Тя си „сваляла температурата с парацетамол и допълнително приемала комплексен препарат против простуда, в чийто състав наред с другите състави пак имало парацетамол. А след това отишла вече при личния си лекар заради болките в гърлото. А той взел, че й предписал комплексен препарат, който, вече се досещате, съдържал същия този коварен парацетамол. Лекарската грешка довела до фаталния финал.
Хората трудно се ориентират с лекарствата и ги пият с шепи: против температура, против кашлица или хрема. Много често приемат и комплексни препарати наведнъж против няколко симптома – да не говорим за рекламите по телевизията, които ни обещават излекуване наведнъж само с едно лекарство. Скъпи читатели, когато си купувате лекарство против хрема или болно гърло, проверявайте дали и колко парацетамол съдържа. Особено ако сте решили да го комбинирате с друго, и с трето…- които също може би съдържат парацетамол.
Само ще споменем, че така популярните колдрекс, терафлу, колдакт и още някои непременно съдържат и парацетамол. И ако -пиете няколко хапчета наведнъж нищо чудно това вещество да се натрупа в по-голяма концентрация и да превиши опасния предел. Ако се прескочи този предел, започва разрушаването на черния дроб.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Вярно-невярно за противовъзпалителните лекарства | Лекува нет