Статистическите данни, които се изнасят днес наистина са стряскащи: приблизително във всяко второ семейство има жена, страдаща от рак на гърдата. На всеки половин час в България се диагностицира рак на гърдата, за съжаление, в 85 но сто от случаите – на късен етап. На всеки един час в страната ни умира една жена от това заболяване. Окуражаващо е само това, че при своевременно откриване и лечение на рака на гърдата в ранен етап, е гарантирано излекуване при 98 на сто от жените!
Но въпреки статистиката, всяка от нас си мисли, че с нея това не може да се случи и пренебрегва задължителните за цял свят изследвания – мамография и ултразвук.
Всяка жена на възраст между 18 и 35 години трябва да си прави профилактични изследвания на млечните жлези с ултразвук веднъж годишно. След 35 години – мамография, което е безболезнено рентгеново изследване на гърдите. Ако менструацията ви е дошла рано (на 12 години), вие сте на 30 години и не сте раждали, имате близки роднини, които са страдали от рак на гърдата или сте имали някакво заболяване на млечните жлези (фиброаденом), значи сте в рисковата група и е много опасно да игнорирате тези изследвания. Освен това, ако сте си открили увеличение на лимфните възли под мишницата, уплътнения в гърдите, промени по кожата или секрети от зърното, независимо от възрастта ви и последното изследване, което сте си направили, трябва възможно най-скоро да се консултирате със специалист.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Има ли връзка между рака на гърдата и противозачатъчните? | Лекува нет