Ако дълбокото дишане, практикуването на йога, споделянето на проблемите и забавленията с приятели не ви помагат да изпуснете малко „пара“, значи прилагате твърде голямо количество от „сигурни“ средства. Вината за безрезултатните усилия не е ваша, така са ви учили. Нови проучвания показват, че тези считани за проверени и доказани антистрес оръжия често се оказват абсолютно безсилни. Ето изненадващите открития какво всъщност е полезно и какво не върши работа, когато се налага да отпуснем опънатите си нерви, за да не се „скъсат“.
Миналото схващане – Никога не си лягайте ядосани
Днешният подход – Просто си легнете и поспете най-сетне!
Последното нещо, което ви се иска да направите, когато сте в разгара на някаква кавга с половинката си, е да си легнете до нея – по-скоро бихте извили врата на опонента си. Освен това знаете много добре, че не бива да заспивате гневни, защото няма да си починете пълноценно. Затова продължавате да спорите и да се разправяте, убедени, че трябва да стигнете до някакво разрешение на проблема още тази вечер, за да може да посрещнете утрото на чисто и всичко да е наред. Истината обаче е, че настояването да си изясните отношенията преди лягане често влошава ситуацията, вместо да доведе до помирение, твърди Андреа Уитънборн, доктор по психология, която работи по програмата за брачна и семейна терапия в университета в САЩ когато сте разстроени, част от мозъка, наречена амигдала ви насърчава да нападате или се отбранявате, като не ви позволява да мислите трезво и вземете рационално решение. Това ограничава шанса за разумен изход от спора и затова е по-добре да се откажете от по-нататъшните доводи кой крив кой прав, докато се успокоите.
„Трудно се постига охлаждането на страстите, когато веднъж сте задействали системата“ в атака, казва психологът Роналд Потър-Ефрън, автор на наръчник за справяне стъпка по стъпка с експлозивния гняв. Ако сте ядосани или разстроени, значи вече сте залети от емоции и съответно не можете да мислите трезво. Най-добре предложете временно прекратяване на „огъня“ и си легнете да спите“, пояснява специалистът. Сънят е мощен антистрес, от който можете да се възползвате в критичен момент, но на сутринта не се правете, че нищо не се е случило. Ако просто оставите нещата да се трупат неразрешени, стресът също се натрупва и връзката ви е сериозно застрашена от провал. Задължително разговаряйте по възникналия проблем още на следващия ден, но вече спокойно и без злостни нападки.
Миналото схващане – Контролирайте гнева си
Днешният подход – Избухвайтe oт време на време!
От деца сме възпитавани да сдържаме емоциите си и като възрастни знаем добре, че не бива да показваме раздразнителността си, че трябва да се контролираме. Това важи особено за жените – не им подхождало да изпускат парата с гневни изблици… Оказва се обаче, че истината е точно противоположна. Според ново проучване, когато показваме чувствата си, мозъкът ни отделя по-малко кортизол – хормона на стреса, свързван с проблеми като наднормено тегло, загуба на костно вещество и сърдечносъдови заболявания. Специалистите знаят, че постоянното състояние на раздразнителност и гняв допринасят за повишаване на кръвното налягане и развитие на коронарна болест, но наред с това откриха, че изразяването на възмущението при краткотрайни сблъсъци с несправедливости като пререждане на опашката в магазина или неправилното засичане при шофиране например всъщност ни предпазват от натрупването на стреса. „По-добре избухнете, вместо да преглътнете обидата или да се чувствате безсилни пред нахалството, това е здравословното поведение“, казва ръководителят на изследването Дженифър Лърнър, доктор по психология.
Миналото схващане – Обръщайте се към семейството и приятелите си за подкрепа.
Днешният подход – Гушнете домашния си любимец, за да ви отнеме напрежението!
Помощта на близките ни е от голямо значение в труден момент, но когато става дума за сваляне на напрежението, най-добрият антистрес метод е да прегърнете четириног приятел, открива ново изследване. Успокояващият ефект на контакта с любимото куче или котка е по-бърз и успешен, отколкото споделянето с приятел или партньор според заключението на проф. Джеймс Бласкович от Калифорнийския университет. Екипът му провел тест с доброволци, които трябвало да решават трудни математически задачи в присъствието на съпруг/съпруга, приятел или домашен любимец. Отчитали стреса, който изпитвал всеки от участниците, според честотата на пулса и кръвното му налягане. Резултатите показали, че най-спокойни били и най-добре се представили хората, които се „потили“ над задачите в компанията на домашните си любимци. Семейната и приятелската среда са чудесни за релакс, но когато трябва да се справите с напрежението, разчитайте на четириногия любимец да ви го отнеме.
Миналото схващане – Изразявайте чувствата си!
Днешният подход – Пазете ги за себе си!
Отдавна ни учат, че трябва да споделяме, да показваме отношението си, да си казваме проблемите, за да можем да се справим с трудностите в живота. Това обаче не се отнася за всички хора, защото не всеки реагира еднакво в критичен момент. Екип от клинични психолози в САЩ провел наблюдение върху доброволци, които са загубили брачен партньор или дете. Целта била да проверят как хората се справят със скръбта си. Оказало се, че тези, които отбягвали да говорят за тежката загуба -поведение, което психолозите наричат репресивно, имали по-малко бързопротичащи здравословни проблеми, както и по-малко случаи на дългосрочни психични разстройства. Те успели по-бързо да се върнат към предишния си начин на живот от онези, които постоянно мислели и говорели за непоправимата загуба и потъвали все по-дълбоко в траура си. „Хората, които все повтарят (на глас и на ум) какви проблеми имат, са най-застрашените от изпадане в депресия – казва американският проф. Койфман. – Това не означава, че трябва да преглъщате безмълвно и сами трудните моменти, които сполетяват всеки в живота му. Просто е необходимо да се научите да поглеждате и отвъд тях, да не се потапяте в сълзите си и да не можете да си поемете дъх.“
Нормално е в началото да изживеете скръбта си с всички естествени прояви, но за да оцелеете, трябва постепенно да пренасочите вниманието си от причината за стреса към нещо положително, което да ви подейства като антистрес. Може да започнете с пренареждане на мебелите вкъщи или срещи с приятели навън, просто потърсете нов поглед, фокусирането върху проблема и постоянното му повтаряне няма да помогне. Усилието да го оставите в миналото и да продължите напред е начинът да се справите.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!