Устната лигавица боли, пари, тя е зачервена и оточна. От време на време, въпреки овлажняването с течности, се усеща суха. Понякога се образуват мехурчета. Езикът може да е обложен и жълтеникав до тъмночервен на цвят. Яденето е болезнено, засегнат е вкусът. В допълнение може да се появи гнилостен мирис, при определени обстоятелства с температура.
Причини
Най-разпространената причина е недостатъчната хигиена на устната кухина. Други причини: нараняване от остри ръбове по зъбите; рани от ухапване: раздразване от тютюнев дим; алергични реакции на изкуствени вещества и метали при зъбни протези; недоимък на витамин В и С и желязо: бактериални инфекции; заболявания на кръвта.
Работата при голяма горещина или с пари от киселини и основи както и отравянията с тежки метали също могат да причинят възпаления в устата.
Рискът от заболяване нараства
При недостатъчна хигиена на устата, тютюнопушене, алергизиращи части от протези и почистващи вещества, бедна на витамини храна, често при промяна в начина на хранене и лоши санитарни условия по време на отпуск; при отслабване на защитните сили на организма в резултат на други заболявания.
Възможни последици и усложнения
Безапетитие, оток на венците.
Профилактика
Важна е правилната устна хигиена. Избягвайте контакт с хора, които имат възпаление в устата. Опитайте да не пушите.
Полезно за облекчаване на оплакванията – плакнене с:
- трипроцентен разтвор на кислородна вода (от аптеката). Да се прилага не повече от седем дни
- почистващи средства като натриев бикарбонат
- чай от лайка или градински чай
- екстракт от лайка под формата на готови препарати
Необходимост от лекарска помощ
- ако въпреки самолечението отокът, зачервяването и болките не отзвучат след няколко дни
- при силен мирис от устата и температура
- ако уврежданията от притискане под протезите не изчезнат
- ако се образуват язви
Самолечение
Избягвайте груби ястия, по възможност не пушете.
Лечение
Трябва да се изяснят причините за заболяването. Ако те се отстранят, възпалението веднага преминава.
Критично настроени зъболекари и други учени не препоръчват възпалението на устната лигавица да се лекува със средства за гаргара, таблети за смучене, шпрейове или мазила.
Всички те имат странични действия и не са насочени срещу причините. Временно могат да се ползват средства за местно обезболяване на устната лигавица.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!