От колко сън се нуждаем в действителност, за да сме здрави?
Недостигът на сън е вреден за здравето. При постоянна умора рискуваме не само да имаме по-чести злополуки, но и ставаме по-податливи към болести. Хората, които спят по-малко от 7 часа, увреждат имунната си система – те страдат от настинки почти три пъти повече от тези, които спят по 8 или повече часа.
Жените са по-застрашени от липсата на сън – при тях това може да доведе до рязко повишаване на кръвното налягане през нощта и трикратно увеличаване на риска от инфаркт, докато при мъжете не се забелязват такива изменения.
Не по-малко от 5 часа
Пет часа сън – това се очертава в направените изследвания като граница, която не бива да бъде прекрачвана за по-дълго време. Ако спим по-малко от 5 часа, ограничаваме времето на дълбокия сън, а той е решаващ за истинската отмора. Тук не можем да компенсираме пълноценно със следобедния сън. Естествено, ако ни се случва само от време на време – например не можем да заспим някоя нощ от грижи или пък сме празнували до късно, не е проблем. Когато спим, се освобождава лептин, хормон,който ни кара да се чувстваме сити. При липса на сън нивото му се понижава. Покачва се обаче нивото на грелина, хормона, който предизвиква глад. Затова ядем повече, когато не сме си доспали. Освен това не произвеждаме достатъчно инсулин и спада нивото на кръвната захар. От съня зависи и нивото на хормона кортизол, отговарящ за стреса.
Не повече от 9 часа
Прекалено много сън също не е полезен. Учените още не са наясно с причините за това, но са на мнение, че най-добрият вариант е да спим между шест и осем часа.
Има едно просто правило: ако на сутринта се чувстваме отпочинали, значи спим достатъчно. Някои хора мислят, че се наспиват само с няколко часа сън, но изследователите са скептични към подобни твърдения – може би тези хора не забелязват умората, когато са активни, но заспиват в метрото или автобуса.
Сънят е възстановява тялото и духа ни
Голямозначение за това имат две фази – по време на дълбокия сън имунната ни система работи на високи обороти, мозъкът ни дава сигнал за производство на хормоните на растежа и се образуват нови клетки. Във фазата на сънуването очите ни под затворените клепачи се движат, като че ли наблюдаваме игра на тенис. Мозъкът ни работи повече, отколкото в будно състояние, ние сънуваме и преработваме събитията от деня. С възрастта намалява фазата на дълбокия сън. Това е напълно нормално, не е болестно състояние. Полезни за добрия сън са социалните ангажименти, контактите с добри приятели, спортът, здравословното хранене и сексът. Важен е активният начин на живот. Еднообразието води до безсъние.
Всеки 90 минути имаме шанс да заспим
Това е естественият ни вътрешен ритъм, който редува будни със сънливи фази. Затова е важно да си лягаме веднага щом ни се доспи. Какви отклонения има този ритъм, зависи от това, дали сме ранобудни или нощни птици. С годините обаче всички ставаме ранобудни, защото вътрешният ни часовник се променя. Лягаме си рано и ставаме рано. Ако се будим през нощта и не можем да заспим, не трябва да се ядосваме, това не помага. Просто трябва да лежим и да си почиваме така.
Тежките мисли пречат
Всеки го е изпитвал – дали ще се справим с многото работата, дали да си поискаме увеличение на заплатата, няма ли да стане по-лошо. И така цяла нощ мислите ни се въртят в порочен, тревожен кръг.
Средни на нощ ние се будим 28 пъти – това е остатък от ранната еволюция, когато е трябвало да сме нащрек за опасност. Сега това не е нужно и ние си спомняме, че сме се будили само ако сме останали будни повече от три минути. Тревожните мисли ни пречат да заспим отново. Типично е и будуването от два или три часа след полунощ. След определени часове сън тялото ни започва да отделя стрес хормона кортизол, за да се подготвим за новия ден.
Чувствителните хора спят по-малко
Хората, които особено остро реагират на всичко, които предусещат неприятностите, не могат да спрат въртележката на мислите. Изследователите на съня сравняват мозъка с компютър – през нощта специална програма разчиства твърдия диск и сортира данните. Тази програма се нарича отморяващ сън. С нея преработваме нашите впечатления и проблеми. Ако обаче поради непрестанни тревожни мисли качваме все нови данни на диска, ние се претоварваме. Това се случва особено при тежки моменти от живота ни. В повечето случаи преодоляваме безсънието, но при някои инсомнията (безсънието) става хронична.
Това са вълшебните числа, които ни осигуряват здраве и енергия
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!