Отрови от околната среда, стрес, нездравословно хранене – това са причините при все повече хора имунната система, вместо да предпазва организма им от заболяванията, да започне да го напада.
Ето какви са възможностите на медицината днес срещу тези автоимунни болести.
В нормалния случай нашата имунна система ни защитава от атаките на бацилите и вредните вещества. Очиства тялото ни от мъртви тъкани и променени клетки, които биха могли да му навредят. Но има случаи, когато цялата система престава да функционира. В състояние на хиперактивност, тя напада органите, тъканите, нервите или ставите. Открити са около 60 автоимунни болести и числото се покачва.
- Опасни ли са тези болести?
Някои са опасни. Атеросклерозата, която е сърдечносъдово заболяване, може да увеличи риска от сърдечен инфаркт. Ревматоидният артрит разрушава ставите. Мултипленната (множествена) склероза е заболяване на нервите, и може да доведе до парализа. Повечето автоимунни заболявания не се лекуват и се появяват на пристъпи. Трябва да знаем обаче, че много от тях се повлияват добре от лекарствата.
- Как имунната системата излиза от контрол?
Причините не са изяснени докрай. Предполага се, че наследствеността играе доста важна роля. Разбира се, не всеки се разболява, ако във фамилията има случаи на ревматизъм или атеросклероза. За това е необходимо да се появи и отключващо заболяване. Възможен фактор са женските хормони – почти две трети от пациентите с такава диагноза са жени. Голяма роля играят и замърсяването на околната среда, неподходящото и нездравословно хранене, хроничните смущения при лигавицата на червата, увеличеното ултравиолетово лъчение, вирусните инфекции и постоянният стрес.
- Как да разберем, ако сме засегнати?
Изтощение, проблеми с храносмилането, сърбеж, болки в ставите, „мравучкане“ по ръцете – оплакванията са различни в зависимост от болестта. Отначало може и да не им обърнем сериозно внимание. Но когато започнат да се повтарят, трябва да отидем на лекар, като преди това узнаем дали в семейството е имало подобни случаи. Това ще облекчи поставянето на диагнозата. Лекарят ще направи кръвни изследвания за вероятно автоимунно заболяване. Колкото по-рано се открие то, толкова по-добре.
- Как се лекуват?
Класическите лекарства са имунопотискащи медикаменти като кортизон, антиревматични средства и цитостатици. Те облекчават болките, потискат възпалителните процеси и забавят развитието на болестта. Недостатък е, че могат да имат тежки странични ефекти. Например оплаквания от храносмилателни проблеми, увреждане на черен дроб и бъбреци и податливост на инфекции.
- Има ли по-щадящо лечение за автоимунните болести?
Има билки и терапии, които могат да ограничат приемането на силните медикаменти. При някои случаи помагат например ензими, антиоксиданти като селен, витамин С, витамин Е, Омега-3 и -6 мастни киселини, билката балканска фитойма и др. Научни изследвания потвърждават, че акупунктурата и традиционната китайска медицина действат балансиращо на имунната система и облекчават болките. Подобрение не може да се очаква, преди да минат няколко седмици от началото на терапията – както и при всички природосъобразни лечения, които се стремят да „пренастроят“ организма.
Вижте кои са 10те най-често срещани автоимунни заболявания
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!