Схващанията за стареенето са се променили. Ако си представяте, че на стари години ще бъдете немощни и болни, прогонете този образ от съзнанието си. Според новите изследвания ключът към по-дълъг живот и крепко здраве е в ръцете ни.
ФАКТ!
Само 30% от това, което наричаме „остаряване“, е неизбежно. Останалото зависи от нас.
Ако на прародителите ни им е било известно това, което ние сега знаем за здравето и остаряването, те може би щяха да живеят по-дълго и да бъдат по-дейни на старини. Те не са имали шанса да се възползват от многобройните полезни открития на учените, които преобърнаха представата ни за стареенето.
Да започнем с преломната идея, че не е задължително здравето ви да се влошава с напредването на възрастта. Може би ви звучи твърде хубаво, за да е истина, но е факт. Ако сега предприемете няколко малки стъпки, за да подобрите здравето си, на осемдесет, деветдесет години, а дори и по-късно, ще бъдете изпълнени с жизненост и енергия.
Доказателство за това е проучване, проведено в САЩ. През 1958 г. Институтът за изучаване на процесите на стареенето в Балтимор започва изследване, което се състои в проследяване на здравословното състояние на 1000 души за определен период от време. Резултатите са впечатляващи. Въпреки общоприетите схващания, физическите промени, свързани със стареенето, за разлика от измененията, причинени от заболявания, са несъществени. С други думи стареенето не е здравословен проблем. Ако не ви е сполетяла сериозна болест или травма, вие ще останете здрави и жизнеспособни през целия си живот.
Вероятно си мислите, че гените вече са решили съдбата ви. Не бързайте с това заключение. През 1984 г. беше дадено началото на нов мащабен изследователски проект: Изследване на стареенето в Америка на фондация „Макартър“. Медицински специалисти от цялата страна – клетъчни биолози, социолози, невропсихолози, генетици и други изучават различни аспекти на процеса на стареенето и търсят начини как по-дълго да съхранят младостта.
Най-впечатляващото им откритие е, че начинът на живот оказва много по-голямо влияние върху здравето, отколкото гените. Например проучване върху близнаци, живели в различна среда, показва, че само 30% от физическите промени, свързани с остаряването, могат да бъдат отдадени на гените. Останалите се дължат на предпоставки като начин на хранене, рискови фактори, физическа активност и честота на медицинските прегледи.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!