• Дори напрежението от това, че си се спънал на тротоара, може да навреди на организма
Какво трябва да разбираме под физиологичен стрес? В какво се изразяват реакциите му? И дали той Вреди на организма?
Митко Тодоров – Ямбол
На физиологичния стрес почти не обръщаме внимание. Дори когато отидем на контролен преглед никой не ни пита дали не сме преживели някакъв, макар и минимален стрес. А трябва. Защото този, почти незабележим стрес, е онази кола от пословицата, която може да се катурне от малкото камъче. Различни са факторите, които могат да нарушат нормалния ритъм на организма – радост или мъка, студ или топлина, микроорганизми или лекарства. Всичките тези причини могат да предизвикват в организма неспецифични реакции, макар че е възможно да чуете друго от лекарите. Има медици, които са убедени, че почти незабележимият, физиологичен стрес не бива да се избягва, защото в определени ситуации се оказвал дори оздравителен.
Физиологичните реакции на организма, свързани със стреса, се изразяват в повишаване на нивото на някои видове хормони, както и на биологично активните вещества в кръвта и урината като катехоламини, кортикостероиди и др. Разбира че е възможно рязко да скочи нивото на кръвната, захар и да се повиши артериалното налягане. Обичайки реакции са: сърцебиенето, усиленото потоотделяне, затрудненото дишане, горещите вълни, треперене, пресъхване на гърлото.
Посочените по-горе симптоми не бива да се отминават без внимание. При всеки от тях е задължително да се проведе една консултация с личния лекар или психотерапевт. Взетите навреме Мерки могат да предотвратят сериозен проблем.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!