По времето, в което пълните хора търсят причина за наднорменото си тегло, медици и диетолози от цял свят се придържат към мнението, че преди всичко хората качват излишни килограми заради прекомерния си апетит.
Впрочем, повечето пълни хора и сами добре знаят това, но не могат нищо да направят за себе си. Можем ли да укротим апетита си, без да прибягваме до медикаменти? Чуйте съветите на психолозите. Още в древността Сократ е произнесъл с голяма доза ирония своята знаменита фраза: „Ние се храним, за да живеем, а не живеем, за да ядем.“ Цялата храна, която приемаме, ни дава здраве и живот, ние в буквален смисъл се състоим от нея. Благодарение на храната получаваме необходимата ни енергия. Как ще използваме тази енергия, доколко плодотворно ще я разпределим и какво ще свършим с нейна помощ, зависи от самите нас.
В НАДПРЕВАРА СЪС СЕБЕ СИ…
Често мечтата за отслабване замества някои други желания. Например човек просто иска да се наслади на живота си и да бъде щастлив. Да си позволи да живее щастливо, понякога не може или не умее. И започва да си поставя условия. Да, той може да бъде щастлив, но само след като се премести да живее на друго място, или като създаде семейство, или като отслабне до 50 кг. Но тези уловки, по правило, бързо отрезвяват. Човек с удивление установява, че „височината е превзета“, но той не е станал от това по-щастлив и се чувства измамен. С тези условия той сам си затваря пътя към нормален живот, поставя пред себе си изкуствени препятствия и се жалва от несправедливото отношение на съдбата към него. За постигане на нереалните мечти човек губи много сили и време, стреми се към необозримото бъдеще, вместо да се радва на това, което му дава настоящето. Най-доброто лекарство за „излекуване“ от тези уловки е да умеем да забележим добрите неща, които са около нас тук и сега. Да ценим всеки миг. Да изпитваме удоволствие от живота сега, а не от нещо, което може някога да се случи.
ЗАКОНЪТ НА САНДВИЧА…
Закусвам, хапвайки на бърза ръка – толкова често чуваме това от работещи хора. Интересно е как си представят своя живот? Живот, в който не им остава време за сън, почивка и даже да се нахранят. А от тази бърза храна съвсем няма да има полза: организмът така и няма да разбере дали е сит, или е гладен. А когато човек бърза, така и не усеща вкуса на яденето. Храната, погълната „на бегом“, няма да му даде усещането за ситост, да не говорим за удоволствието да изядеш нещо вкусно.
Психология на отслабването – 2
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!