Д-р Несторова разказва, че теза пристъпи и непоносима болка при подагра са описани от Хипократ още преди 2000 години. И изброява останалите симптоми „Наблюдава се също оток и зачервяване на ставата, силно затопляне и невъзможност за движение на тази става. Кризата продължава от 3 до 10 дни, после отшумява, все едно нищо не е имало. След първата криза тихият период може да е от 6 месеца до 3-4 години. Индивидуално е.
Ако не се вземат мерки, пристъпите стават все по-чести. А 7-10 години след началото на заболяването се развива хроничен подагрен артрит, водещ до ин- валидизиране – инвалдизиращ артрит. И ако при острия пристъп се засяга една става, то при хроничния подагрен артрит вече има голям брой „атакувани стави” и повече не се наблюдава междупристъпен период“.
Д-р Несторова уверява, че диагнозата на тази болест е лесна като първо се изследва кръвта за пикочна киселина. Следват редица други изследвания. Лечението е медикаментозно и, както споменахме в началото, до 2-3 години се очаква ново революлюционно лечение на тази наистина коварна болест.
ВПРОЧЕМ!
„При вече развита подагра не се препоръчват диети с месо като тази на Дюкан – съветва още д-р Несторова. А по време на пристъпа избягвайте месни ястия. По време на остра криза поставяйте лед – това облекчава болката“
Следвайте съветите на специалистите ако страдате от подагра!
- Спазвайте пълен покой. Болната става трябва да се държи в повдигнато състояние, като сложите възглавничка под стъпалото.
- Пийте много вода – 5-6 чаши течности на ден ускоряват изкарването на пикочната киселина от организма. Най-добре си пригответе билков чай, шипкова отвара или боровинков сироп. Но в никакъв случай не добавяйте захар.
- Избягвайте аспирина. Аспиринът и другите нестероидни противовъзпалителни лекарства, като волтарен и диклофенак например – могат да задълбочат състоянието и да забавят изкарването на пикочната киселина.
- Използвайте студено, ако болната става позволява да я докосвате, наложете пакетче с лед, той оказва обезболяващо действие.
- Избягвайте всякаква животинска храна по време на пристъпа. Въобще в период на обостряния през ден си правете разтоварващи дни – зеленчукови, сокови, млечни. И… никакъв алкохол.
- Още веднъж-колкото може по-бързо се обърнете към ревматолог. Трябва да направите всичко възможно да изкарате от организма си пикочната киселина, която, както вече споменахме, уврежда не само ставите, но и бъбреците, и кръвоносните съдове, и други органи. А в този случай може да ви помогне само специалист.
Добре е да знаете, че подаграта може да нападне и ушите!
Солите на пикочната киселина често се отлагат в кожата и подкожната съединителна тъкан, твърдят специалисти. Най-често подагрени възли възникват в ямичката или на върха на ушната мида, а също и на т.нар. периартикуларни участъци по кожата и подкожната съединителна тъкан в областта на лакьтните и коленните стави, фапанговите стави между пръстите на ръцете и краката. И не на последно място, макар и много рядко, такива подагрени възли могат да се появят и по носа, клепачите и окосмената част на главата.
Размерите на тези възли варират от просено зърно до грахово. Появяват се след пристъпи на подагра и през първите дни имат вид на болезнени възпалени; подутини. След няколко дни, след като стихне възпалението, в дълбоките слоеве на кожата или под нея се образуват плътни твърди възелчета, покрити с нормална или леко посиняла кожа. За разлика от калциевите отлагания тези са проницаеми за рентгеновите лъчи. Ако случайно се отвори такава подутинка през изтънялата кожа, изпъкват мънички гипсообразни образувания. Кожата сърби на мястото на тези обриви, понякога сърбежът предшества появяването на възлите.
Има и друга разновидност на увреждане на кожата при подагра – малки възелчета със силен сърбеж по долните крайници, които също възникват след пристъпи на подагра и се дължат на високото ниво на пикочна киселина в организма.
ВПРОЧЕМ!
- Kakmo вече споменахме, кристалите на пикочната киселина могат да се отложат и утаят и по вътрешните органи, по ушите и сухожилията.
- Така например при 20 на сто от хората, страдащи om подагра, се образуват уратни камъни в бъбреците, пие. появява се бъбречнокаменна болест. Тези камъни пречат за оттичане на урината и създават условия за възникване на инфекция на пикочните пътища. Cmpадащите от подагра трябва да познават тези подробности и да не допускат да стигнат до усложнения.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!