За нея малко се говори, въпреки че се среща доста често. Това обяснява защо симптомите й могат да останат незабелязани.
Болестта на Базедов е особена форма на хипертиреоидизъм, тоест на повишена функция на щитовидната жлеза.
Това е автоимунно заболяване – човешкият организъм произвежда ненужни антитела, които смущават функционирането му. Тяхното истинско предназначение е да унищожават вредните клетки, но в случая с Базедова болест, вместо да изпълняват ролята си, те стимулират непрестанно производството на хормоните на щитовидната жлеза.
Базедовата болест е най-честото заболяване на щитовидната жлеза.
Най-засегнати са жените между 40 и 60 години. Медицината е установила семейно предразположение, но и тютюнопушенето може многократно да увеличи рисковете от появата й.
Любопитен факт е, че исторически най-много случаи на Базедова болест има по време на война и тогава от нея страдат повече мъжете.
Психическите травми и рязката промяна в на начина на живот са условия, благоприятстващи заболяването. Ендокринната система е много чувствителна към стресови ситуации и в случай че имунитетът не е на добро ниво, а има и наследствено предразположение, налице са всички условия за развитие на Базедовата болест.
Клиничните признаци са свързани с повишаване обмяната на веществата, което обикновено предизвиква загуба на тегло, като при това апетитът се усилва.
Отслабването засяга и мускулите. Други симптоми са ускореното сърцебиене, честата смяна на настроенията и голяма раздразнителност. Появяват се умора и обща отпадналост. Фактически болният е много енергичен и работи усилено, след което приема за нормално да е уморен и не се обръща към лекаря. Именно това пречи на диагностицирането на заболяването.
При достигане до острата фаза на Базедовата болест тя вече влияе на всички области в живота на заболелия и психическото му състояние е силно засегнато.
Външните признаци са изпъкналите очи, подутата шия и изтънялата коса, но те не се появяват непременно.
Освен това болният може да страда от стомашно разстройство, повишена температура на кожата, понякога остеопороза след менопаузата.
При „Хипо” функция на щитовидната жлеза не яжте зеле и маруля
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!