Китайската медицина ни алармира да обърнем внимание на тези сигнали. Не ги игнорирайте!
Лекарите, практикуващи традиционната китайска медицина (ТКМ), подчертават, че при всяко леко неразположение се блокира енергия и силите на организма излизат от равновесие. Според ТКМ свободният поток на енергията чи е предпоставка за добро здраве. Ако нещо й пречи, се появяват болестите. Затова целта на традиционната китайска медицина е да премахне причината за външните симптоми. Едва тогава енергията ще тече безпрепятствено.
Често това се постига чрез лечение с билки и прости правила за хранене. Използва се много и акупресура. При по-сериозни случаи се прилага и акупунктура.
- Възпалени или сърбящи очи
Причината може да е в нарушена обмяна на веществата , п в черния дроб. Той е свързан с очите чрез т.нар. чернодробен меридиан и влияе на състоянието им.
Съвет от ТКМ: ограничете кафето иди по-добре се откажете от него. Пийте чай от глухарче или бенедиктински трън – две до три чаши дневно.
- Парене в стомаха u подуване на корема
Има излишък на чи енергия на стомаха.
Съвет от ТКМ: не всеки стомах понася прясно и кисело мляко или значително количество сурови плодове. Ограничете ги и леко задушавайте плодовете. Откажете се от кафето, по-добре пийте зелен чай.
- Напукани ъгълчето на устните
Могат да са свързани със смущения в дейността на далака. Често обаче причина е нервният навик да овлажняваме устните с език.
Сьвет от ТКМ: мажете устните с вазелин за предпазване и. овлажняване. Евентуално вземете от аптеката препарати с женшеи. Преди това се консултирайте с лекар по ТКМ.
- Суха, изпръхнала кожа
Причината може да е в недостатъчното оводняване на бъбреците и така да възниква „вътрешна сухота“.
Съвет от ТКМ: пийте много вода (най-малко 1,5 л на ден) със стайна температура, чай за бъбречно-пикочната система, билкови и плодови чайове. Избягвайте студена храна, предпочитайте топли ястия, също и за закуска – например топла зърнена каша.
- Сърбеж
Може да се дължи на много „гореща“ кръв заради задръствания в белия дроб или дебелото черво.
Съвет от ТКМ: избягвайте солени и лютиви храни. За да си помогнете бързо, направете акупресура на точка „дебело черво 11″ (на ръката) – силно я притискайте девет пъти едно след друго. Леко свийте ръка в лакътя, от външната страна на лакътя се образува гънка, точката е във външния й край. При силен сърбеж помага акупунктура.
- Липса на апетит
Причината може да е в смущения в дейността на далака, може би слаба чи енергия на далака.
Съвет от ТКМ: яжте дневно по 10 китайски фурми (от азиатските магазини) – заедно с храната или пък равномерно през деня. Помага акупресура на „KS 6″ (т.нар. нейгуан точка) – намира се три пръста под гънката на дланта, в средата между сухожилията. Притискайте силно по 1 минута на всяка ръка, след 15 минути повторете.
- Тежки крака
Може да се дължи на смущения в далака, понякога обаче са сигнал за начало на ревматизъм.
Съвет от ТКМ: масажирайте няколко пъти дневно силно с палеца за 1-2 минути точки „корем 36″ (виж при умората) или „далак- панкреас, която се намира от задната страна на прасеца, четири пръста над изпъкналата точка на кокалчето на глезена. Помага и акупунктура.
- Умора и изтощение
Липсата при далака и бъбреците на чи енергия, много важна за жизнената енергия, може да е причината.
Съвет от ТКМ: вземете китайска напитка за нерви (има я в аптеките по ТКМ). Яжте топла храна, много се разхождайте. Акупресура на точка „корем 36″ (на крака). Намира се под коляното, леко встрани от костта. Масажирайте с кръговидно движение в посока навън, няколко пъти на ден.
Алтернативната медицина помага при мускулни болки и скованост
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!