Освен парацетамол, дезинфектанти и лейкопласт, в домашната ви аптечка винаги трябва да има и препарат, съдържащ вирджински хамамелис -течен екстракт, който се добива от американското растение Hamamelis virginiana.
Това дърво се огъва толкова лесно, че някога индианците го използвали за изработка на лъкове. В наши дни с тинктурата от растението се облекчават симптомите на редица кожни заболявания, в това число дерматит и екзема
Активната съставка в традиционния вирджински хамамелис е танинът, химическо съединение със съдосвиващо действие. Той е толкова ефикасен за стягане на порите на кожата, колкото са и тонизиращите лосиони. Освен това свива кръвоносните съдове и намалява кървенето от получени при бръснене порезни рани и от други по-леки наранявания. Някога, заради съдържащите се в нея танини, билката се е употребявала вътрешно за лечение на диария. Днес дестилираният препарат, продаван в аптеките под търговското наименование „вирджински хамамелис“ или „вода от вирджински хамамелис“, е съвсем различно лечебно средство. Въпреки това все още можете да намерите оригинални продукти с вирджински хамамелис, в това число течен екстракт, сушени листа (за приготвяне на запарка) или тинктура. Билката е основна съставка и в много козметични артикули.
Вирджинският хамамелис помага за лечение на:
- мазна кожа
- нараняване и охлузване
- проблеми при бръснене
- сърбеж
- телесна миризма
- уртикария
- хемороиди
Употреба на готовия препарат
Въпреки че продаваният днес в аптеките вирджински хамамелис се различава доста от традиционното лечебно средство, той си остава безопасен и ефективен адстрингент с приложение при:
- Проблеми при бръснене. Използвайте билковия препарат за дезинфекция и намаляване на кървенето при повърхностни порезни рани. Не се препоръчва употребата му при по-дълбоки рани: съдържащият се в тинктурата алкохол може да увреди допълнително кожата. Дори и да не сте се порязали, използвайте вирджински хамамелис вместо лосион за след бръснене и ще почувствате омекотяващото и успокояващото му действие.
- Тонизиране на кожата. Натопете марля или памуче в билковия препарат и леко обтрийте лицето, за да отстраните повърхностната мазнина, да стегнете порите и да тонизирате кожата. Не случайно билката присъства в много продукти на бялата козметика.
- Ухапвания от насекоми. Като умерен адстрингент билката помага при слънчеви изгаряния, кожни възпаления и ухапвания от насекоми. През лятото я съхранявайте в хладилника. Така и ефектът от успокоителното й действие ще бъде по-силен.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!