ХРАНИТЕЛЕН РЕЖИМ
- Течности. Трябва да приемате поне 8 чаши вода всеки ден дори и да нямате инфекции на пикочните пътища (ИПП). Водата е полезна в много отношения и спомага за правилното функциониране на пикочоотделителната система.
- Червена боровинка. Ако сте предразположени към повтарящи се инфекции на пикочните пътища, пийте 1 литър неподсладен сок от червена боровинка всеки ден. Този плод увеличава киселинността на урината и така създава неблагоприятна среда за развитието на бактерии.
- Избягвайте алкалната среда. Ограничавайте приема на алкохол, лютиви подправки, кафе, цитрусови плодове, газирани напитки и млечни продукти, които правят урината алкална и така създават благоприятна среда за развитието на бактериите.
ХРАНИТЕЛНИ ДОБАВКИ
- Витамин С. Всекидневният прием на витамин С увеличава киселинността на урината и не позволява развитието на бактерии. Освен това витамин С стимулира имунитета и устойчивостта към инфекции.
ЗДРАВЕ ОТ ПРИРОДАТА
- Време за чай. Чаят джава – естествен диуретик, може да помогне за изчистването на бактериите. Направете запарка на 2 супени лъжици чай в 1 литър вряща вода и ги оставете да киснат 5 минути. Пийте една до две чаши чай на ден, като последната чаша трябва да се приема няколко часа преди лягане.
- Билки. Ехинацеята засилва имунитета и по този начин предпазва от често повтарящи се ИПП. Билката се приема 8 седмици, след което се прави двуседмична почивка. Хидрастисът може да ви помогне при вече съществуваща инфекция. Започнете да пиете няколко чаши чай от хидрастис всеки ден при поява на първите симптоми на инфекции на пикочните пътища.
- Ароматерапия. Смесете есенциално масло от бергамонт и лавандула или лайка с основно масло като например шафраново и масажирайте с него долната част на корема, за да облекчите неприятните усещания при инфекция на пикочните пътища.
НАЧИН НА ЖИВОТ
- Хигиена. Винаги поддържайте изрядна хигиена на половите органи и се бършете отпред назад след изхождане. По този начин се предотвратява навлизането на бактерии във вагината и уретрата.
- Изпразвайте пикочния си мехур напълно при уриниране, за да не позволите на бактериите да се намножават в застоялата урина.
- Памук. Носете памучно бельо. Памучната материя позволява на кожата да „диша“ и не създава благоприятни условия за развитието на бактерии.
- Избягвайте вагиналните душове и спрейовете. Не използвайте интимни спрейове и вагинални душове, защото те нарушават естествения рН баланс на влагалището и създават условия за развитието на бактерии. Избягвайте да използвате контрацептивни средства като диафрагма и спермицид.
- След полов акт. Препоръчително е след полов акт да изпиете голяма чаша вода и да уринирате, за да се отмият всички бактерии, които може да са навлезли в уретрата по време на сексуалния контакт, и така да предотвратите развитието на инфекция.
ФАКТ
Когато ИПП засегне уретрата, тя се нарича уретрит. Възпалението на пикочния мехур се нарича цистит.
ВНИМАНИЕ
Хидрастисът не се препоръчва при високо кръвно налягане или бременност. Високите дози хидрастис са токсични.
Забавеното лечение на цистит води до опасни усложнения
Профилактика на инфекциите на пикочните пътища
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!