Някои хранителни съединения имат ползотворно въздействие върху химическите вещества в мозъка, отговарящи за настроението. Учените смятат, че незаменимата аминокиселина триптофан играе важна роля за нормалната функция на мозъка, тъй като тя участва в производството на невротрансмитера серотонин, който от своя страна облекчава депресивните състояния.
Понякога хората в депресия се насочват към продукти, богати на сложни въглехидрати (съдържащи се в т. нар. „утешителни храни“), за които се смята, че имат благотворно въздействие и върху синтеза на серотонин. Храните с високо съдържание на сложни въглехидрати подпомагат ефикасното усвояване на триптофана.
Можете да се справите с мрачното настроение и като консумирате храни, богати на витамини от групата В. Фолатът понякога липсва при хората, страдащи от депресия. Според предварителните изследвания депресираните хора имат анормални количества и от витамин В12. Вероятно съществува връзка между ниските нива на витамин В12 и фолат и влошения метаболизъм на химическите вещества в мозъка, свързани с регулирането на настроението.
Витамин В12 действа съвместно с фолата и витамин В6 с цел редуциране на хомоцистина – аминокиселина, свързваща се с депресията. Витамин В12 участва в превръщането на хомоцистина в други вещества, като по този начин предотвратява натрупването му^в кръвоносните съдове. Витамин Вб способства и за производството на ензимите, отговарящи за метаболизма на веществата в мозъка, които влияят на настроението (например серотонин и допамин).
Омега-3 мастните киселини, които обикновено отсъстват от хранителния режим на много хора, присъстват в мозъка и са жизненоважни за нормалното му функциониране. Въпреки че в момента не се знае много за начина, по който омега-3 регулират настроението, последните открития показват наличието на взаимовръзка между понижените нива на тези съединения и депресията.
Аспержите, грахта, зеленолистните зеленчуци и лещата съдържат фолат. Вероятно съществува връзка между недостига на фолат и влошения метаболизъм на веществата в мозъка, свързани с регулирането на настроението.
Морските дарове и тлъстата риба съдържат омега-3 мастни киселини. Тези мазнини са жизненоважни за оптималната дейност на мозъка и са свързани с намаляване на случаите на депресия.
Бананите, грахта, млечните продукти и птичето месо съдържат триптофан. Триптофанът е прекурсор на серотонина – невротрансмитер в мозъка, който е свързан с облекчаването на депресията.
Млечните продукти, морските дарове, птичето месо и тлъстата риба съдържат витамин В12. Недостигът на този витамин е свързан с депресията.
Бананите, грахта и картофите съдържат витамин В6. Този витамин от групата В подпомага производството на ензимите, отговарящи за метаболизма на веществата в мозъка, които регулират настроението.
Застрашени ли сте от зимна депресия?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!