Влакнините са този вид въглехидрати, който на практика не се усвоява, но е от огромно значение за организма.
Те присъстват в пълнозърнестите храни, зеленчуците, плодовете, варивата, ядките и семената. Животинските продукти като свинско и птиче месо, риба и млечни продукти не съдържат никакви влакнини.
Познати са два вида влакнини. Първият вид са разтворимите, които се съдържат в боба, лещата, ябълките, крушите и овеса, и помагат за поддържане на стабилно ниво на кръвната захар и холестерола. Вторият вид са неразтворимите влакнини, които се съдържат в пълнозърнестите храни, зърнените закуски, семената и зеленчуците и подпомагат функцията на стомашно-чревния тракт и придвижването на храната по него.
Доказани са многобройни ползи от влакнините: предпазват от запек, дивертикулит (болезнено състояние вследствие възпаление на малки торбовидни образувания по вътрешната стена на дебелото черво), понижават холестерола, поддържат нормални нива на кръвната захар, намаляват риска от сърдечносъдови заболявания и диабет.
Даваме ви няколко полезни съвета:
- Увеличавайте приема на влакнини постепенно, в рамките на няколко седмици, до достигането на 18 г дневно. Пийте много вода (поне 8 до 10 чаши на ден), защото в противен случай повишеното количество влакнини може да затрудни работата на стомашно-чревния тракт.
- Триците са източник на много влакнини, но от друга страна намаляват усвояването на желязо, цинк, мед и калций. Затова ги използвайте умерено. Много по-здравословно е да си набавяте влакнини чрез пълнозърнестите храни, плодовете и зеленчуците, бобовите храни и варивата. Те ще ви осигурят и много витамини, минерали и фитохимикали.
Кои мазнини са „добри”?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!