• Въпреки суперлативите едва 38 на сто от населението в света приема китайската медицина за уместна
Експерти твърдят, че методиките, които китайците предлагат на външния пазар, и тези, които практикуват у дома си, са различни. Познавачите на китайската медицина не са толкова много дори в самия Китай, да не говорим за Европа. Освен всичко друго, съществува още едно „но“. Китайците се различават от нас много повече, отколкото си мислим. Хилядолетия наред те са се хранели, работели и почивали не както съвременния европеец, в резултат на което са се оформили техни специфични физиологически особености. Съставът на чревната микрофлора при тях например се различава от този при нас, азиатците са с по-малко количество ферменти, неутрализиращи алкохола. И това е само едно от различията. Затова не може да се говори, че китайската медицина винаги е уместна за европееца.
Ако искате да придобиете представа, запознайте се с мненията, разсъжденията и обсъжданията на трима руски експерти: Изор Кудрявцев – терапевт, специалист в областта на интегративната медицина, член на Европейската асоциация по натурална медицина; Иван Козлов – доктор на медицинските науки, професор, имунофармаколог, зав. Катедра по фармакология, декан на фармацевтичния факултет „Пирогов“,“ и Алексей Маслов – доктор на историческите науки, професор, изтоковед, действителен член на РАЕН.
Ние, европейците, разглеждаме европейската и китайската медицина като противопоставящи се. Обаче в Китай тези две направления много добре се допълват. Там наричат китайската „чжун и“, а западната – „си и“. Големите научни центрове внимателно проверяват традиционните методи. Ако е необходима операция, китайският лекар веднага ще изпрати човека в клиника или ще му предпише лечение с антибиотици. А при по-елементарни случаи или просто за възстановяване предписват цизун. В Китай и Европа дори смисълът на думата „здраве“ се приема различно. В Китай „здраве“ буквално означава „укрепване на психофизическата личност“. По същество това е профилактика, а ние отлично знаем, че при нас започваме да мислим за здравето си, когато вече се разболеем.
„Китаецът знае: появи ли се дискомфорт – веднага трябва да се лекува,
разказва Игор Кудрявцев.
Той няма да чака да „мине от само себе си“. Ето обичайна картинка там: върви си човекът по улицата, облечен в костюм.. Спира се, изважда от джоба си „пантофки за цигун“, занимава се известно време, след това се преобува и продължава по пътя си. Във всяко семейство знаят какъв масаж е нужен, на съпругата, съпруга или децата“. Въобще лечението по китайски предполага постоянна работа над себе си. Показват Би упражненията цигун, дават ви рецепта, а по-нататък всичко зависи от вас. А ние какво правим: готови сме да платим за някаква процедура или лекарства, за да подействат те по някакъв начин върху нас.
Не са ли само плацебо някои треви и корени от китайската медицина?
Споделено с Камелия – Китайската медицина – част 1
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!