От десетина години сред лекарите съществува мнението, че млякото и млечните продукти може би са в основата на ставните проблеми. Други твърдят, че те имат укрепващо действие върху костната система. Споровете продължават.
Световната здравна организация препоръчва консумацията на три млечни продукта дневно, но много специалисти обвиняват кравето мляко, че нарушава функциите на организма и причинява многобройни патологии, далеч не само в областта на храносмилането.
Лактозата под въпрос
Но по какъв механизъм консумацията на прясно и кисело мляко, на сирене и кашкавал може да навреди на хрущялите, сухожилията и съединителната тъкан? Някои изследователи обвиняват за това лактозата (млечната захар). Тя представлява комплексна молекула, съставена от галактоза и глюкоза. За да бъде усвоена от организма, лактозата трябва да бъде „обработена“ от ензима лактаза, който съществува при децата до 7-годишна възраст, след което изчезва при 85% от възрастните. Повечето от хората на зряла възраст не понасят добре лактозата, която се превръща в чуждо тяло за храносмилателната система. Поради това организмът „преценява“ млякото като отрова – неговите съставки предизвикват различни токсични ефекти в червата и на различни места в тялото, включително в костите и ставите, където причиняват възпалителни процеси.
Млечните протеини – неподходящи за човека?
Важна роля играят и млечните протеини, към които човешкият организъм е зле приспособен, според някои изследователи. Когато даваме краве мляко на бебето, ние го ваксинираме всъщност срещу болестите по говедата! Това смущава функционирането на имунната му система и при неблагоприятна наследственост може по-късно да доведе до автоимунни заболявания като полиартрита и ревматизма.
Тези предположения все още не са намерили своето научно потвърждение. Клиничният опит обаче дава множество индикации в тяхна подкрепа – лекари свидетелстват, че след премахването на млечните продукти от храненето на техни пациенти се е стигнало до намаляване на симптомите на възпалителните процеси и дори в някои случаи, до изчезване на тендинита.
В очакване на научни доказателства
Правят се многобройни изследвания за връзката между кравето мляко и състоянието на костите, но резултатите от тях далеч не са еднозначни. Френски ревматолог свидетелства, че в група от 60 пациенти премахването на млечните продукти не е предизвикало никакъв резултат при 59 от тях и е довело до пълното излекуване на един-единствен човек. При липсата на научни доказателства лекарите съветват, когато има установени възпалителни заболявания на ставите, да се спрат всички продукти от краве, козе и овче мляко за 3-4 седмици. В случай че изследванията покажат подобрение, уместно би било да се пристъпи към постоянно премахване на тези храни.
Къде колко калций има?
Количество калций за 100 г или 100 мл от следните продукти:
- Ементал – 1200 мг
- Прясно мляко – 110 мг.
- Спанак-110 мг
- Зелен фасул – 86 мг
- Пъстърва – 59 мг
- Портокал – 40 мг
А калцият?
Няма ли да се стигне до недостиг на калций в организма на отказалите се от млечни продукти пациенти? Лекари твърдят, че и без това този калций е трудно усвоим от човека. Освен това Световната здравна организация препоръчва вече по-малък прием – около 600 мг калций на ден. Едно балансирано хранене, макар и без млечни продукти, може спокойно да набави тази доза чрез богати на калций храни. Без да се забравя възможността за допълнителен прием чрез хранителни добавки. Разбира се, ако няма никаква причина за ограничаване или премахване на млякото, то трябва да остане в менюто ни, защото освен калций доставя на организма протеини, мастни киселини и витамини, тоест то е една комплексна и полезна храна.
- сп. „Здравен журнал”
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!