Показателен пример: до 1989 г. в САЩ не е имало нито един случай на инфектиране с ентерокок, резистентен към ванкомицина. Но през 2002 г. били отбелязани много такива случаи на заболявания от нова форма на ентерокока. В тези случаи ванкомицинът се оказал слабо ефективен. През 2003 г. за първи път се появил причинител, върху който ванкомицинът не оказал ни най-малко въздействие. През 2004 з. той изработил резистентност и към по-мощните антибиотици. Най-уязвими са децата, защото именно на тях лекарите Изписват много антибиотици. В 40% от случаите американските лекари предписват на своите пациенти антибиотици. Именно с тези препарати се лекуват 60% от случаите на хрема, която се развива от пет до осем пъти при децата само за една година. Центровете по профилактика и контрол на заболяванията отбелязват, че все по-често се раждат деца, които притежават резистентност към антибиотиците, предадена им от родителите.
Може би не е нужно да се отчайваме докрай и да гледаме в черни краски, защото се появиха първите надежди за победа над тези коварни смъртоносни причинители. През 2006 г. от Университета Тафтс съобщиха за откриването на специфичен ген, който отговаря за формирането на резистентност на бактериите към антибиотиците. Теоретично това дава възможност за създаване на препарат, който да „изключва“ този ген. Очаква се по този начин антибиотиците отново да се превърнат в безопасни лекарства.
Как антибиотиците лекуват инфекции?
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!