Това казва в свое изявление в края на миналата година проф. Елисавета Наумова – национален консултант по клинична имунология и ръководител на Национална публична донорна банка за стволови клетки и костен мозък. Тя обяснява, че при първата трансплантация на стволови клетки от пъпна връв през 1988 г. в Париж сестричка спасява братчето си, което сега е живо и здраво. Освен частните банки, у нас има и публична банка за събиране и съхранение на стволови клетки от пъпна връв. Тя е открита през 2009 г. в Александровска болница, но ефективно заработва една година по-късно, за да се адаптира към международните стандарти. Й към края на 2011 г. със съдействието на АГ болница „Майчин дом“ в София 43 жени са дарили пъпната връв на децата си с надеждата, че един ден тя ще спаси живот. „То не е само да събереш материала – разяснява проф. Наумова. Въпросът е единицата да бъде годна. От това, което сме събрали, имаме само 16 единици, годни за трансплантация, т.е. покрили са всички стандарти, които включват изключително много фактори, включително броя на ядрените клетки, на стволовите клетки, микробиологичните тестове и т.н. В световната практика около 50% от събраните единици стволови клетки от пъпна връв са годни за трансплантация“ – предупреждава тя. Според нея тази статистика поставя под известно съмнение смисъла майки да плащат луди пари, за да пазят с години пъпната връв на децата си.
Стволовите клетки от пъпната връв на бебетата лекуват повече от 80 заболявания!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!