- През 2005 г. избухна скандал с нелегален канал за трафик на донори от Шуменско към Истанбул. Арестувани са Анелия Жекова, Ясен Янков и Мартин Василев, които са продали бъбреците си. Тримата са обвинени, че след експлантацията (изваждането на орган) са започнали да работят като посредници на други желаещи да продадат органите си. Цената била от 2500 до 5000 долара на бъбрек.
- През 2002 г. немската полиция започва разследване срещу пловдивчанина Димитър Белчинов, собственик на фирма в Германия. От нейно име през 2001 г. той разпраща „промоционални“ оферти с текст: „Продаваме органи в отлично здраве“ до над 70 клиники за трансплантация по цял свят, главно в Тайван, САЩ, Аржентина и Нова Зеландия. Таксата е 10 000 долара на орган.
- През 2005 г. български канал за трафик на органи стига до Италия. В Калабрия са арестувани общо 57 италианци и българи по обвинение в трафик на нелегални имигранти, склоняване към проституция и търговия с човешки органи.
- Наша съгражданка от ромски произход, Мариана Тодорова, на 27 години, продава бъбрека си за около 2000 лв. в Англия. Покъртителната история на жената украси страниците на британския в. „Сън“. Жената всъщност се оказва измамена от посредници, които й обещали 1500 паунда, с които тя се надявала да си купи къща.
- Спомнете си и историята на 56-годишната Юлия Артинян, разказана от журналистите от Нова телевизия. Тя се грижи сама за 32- годишния си син Калин, който е със 100% инвалидност. Заради непосилен кредит банка ипотекирала жилището им и го продала. От няколко месеца двамата живеят в мизерия в гараж под наем за 130 лв. и се издържат само с месечните социални помощи. Юлия е безработна от две години. Преди това работила като домакин в хотел на Черноморието. Заради кризата останала на улицата. И в момента търси работа, но заради възрастта й отказвали да я наемат. По-големият й син теглил няколко кредита, но не успял да ги върне и банката взела семейното им жилище. Калин, който е с психическо заболяване, понякога изчезвал за дни и се налагало полицията да го издирва. Единствената надежда на майка му е да намери купувач за бъбрека си. Преди Време й предложили 7000 евро, но се оказало, че жената, на която бил необходим, е от различна кръвна група и несъвместимостта провалила сделката. Дори и да намерят купувач на органите си, хората, пуснали обяви в интернет, как и къде ще намерят лекарски екип? Лекарите твърдят, че никой специалист няма да се наеме да направи такава операция на черно, тъй като донорството у нас е безплатно. „Как си го представяте това, някой да тръгне с линейката, да сложи вътре черен дроб или сърце, за да ги занесе, да кажем, в Германия. Това са пълни глупости! Това не може да стане по чисто технически причини, защото за тази цел са необходими екипи, организация… Затова за мен това е само една евтина сензация“ – заяви д-р Увалиев.
Вижте още: Взема ни ли са бъбреци от българи в сръбските затвори?
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!