Кардионевроза, сърдечна невроза, вегетативно-съдова дистония

Сърдечна невроза причини, лечение на кардионевроза, симптоми и признаци на вегетативно-съдова дистония

сърдечна невроза

Какво е сърдечна невроза, кой може да страда от това заболяване? Кардионевроза и вегетативно-съдова дистония едно и също ли е? Какви са причините и как се лекува неврозата на сърцето? Какво е кардиофобия?

Хората с вегетативно-съдова дистония често се оплакват от проблеми със сърцето. Някои страдат от аритмия или тахикардия, докато други страдат от болки в гърдите, слабост и страх от смъртта.

Правят се изследвания, които не разкриват никакви органични проблеми, лекарите поставят диагноза „кардионевроза“ или „кардиофобия“ и насочват такива пациенти към психолог или психотерапевт. Какво представлява тази патология и защо се появява?

Сърцето е най-чувствителният орган и се нуждае от внимателно отношение. Всякакви силни емоции и житейски сътресения предизвикват учестен пулс, а честият стрес може да доведе до сърдечна невроза.

Какво трябва да знаете за заболяването кардионевроза?

Кардионевроза е психосоматично заболяване, което възниква поради нарушения във функционирането на автономната нервна система под въздействието на външни фактори. Проявява се като нарушения във функционирането на сърдечно-съдовата система при липса на органични промени. Пациентите, които имат сърдечна невроза, се оплакват от болки в сърцето, ускорен пулс, раздразнителност и нарушения на съня. Кардионевроза се диагностицира въз основа на клиничната картина след провеждане на инструментални и лабораторни изследвания, които изключват други патологии. Назначеното от специалист лечение на сърдечна невроза включва набор от мерки, насочени към коригиране на психологическото състояние и премахване на провокиращи фактори. Лекарствената терапия се предписва според показанията.

Кардионевроза: обща информация

Сърдечна невроза е хронично заболяване, придружено от нарушения на сърдечно-съдовата, дихателната и нервната системи и намаляване на устойчивостта на организма към физическо натоварване и стресови ситуации. В медицинската практика състоянието се среща при 30-40% от пациентите със симптоми, характерни за сърдечни заболявания, както и при 70% от пациентите, приети в спешните отделения със съмнение за миокарден инфаркт и други животозастрашаващи състояния с подобна клинична картина. Въпреки значителното разпространение на заболяването, известно сред кардиолозите и като вегетативно-съдова дистония няма точна статистика относно неговата честота. Пациентите често погрешно се лекуват за други неврологични или сърдечни патологии. Най-често засегнати са пациенти под 40-годишна възраст, предимно жени.

Сърдечна невроза причини

кардиофобия

Патологията сърдечна невроза е свързана с полиетиологични заболявания, поради което определянето на водещата причина е доста трудно.

Има две групи фактори: предразполагащи и пряко обуславящи това състояние. Благоприятни условия за развитие на заболяването вегетативно-съдова дистония при млади хора са лабилната нервна система, свръхчувствителност, склонност към истерични или депресивни реакции, а при възрастните хора – заболявания на централната нервна система, които провокират нестабилност на психоемоционалните реакции. Не може да се изключи ролята на наследственото предразположение, функционалните и морфологични характеристики на тялото: недостатъчност на функциите на някои части на мозъка, индивидуални различия в метаболизма. Ако има фон, причината за заболяването може да бъде:

Психогенни фактори

Развитието на патологията се улеснява от състояния или събития, които имат изразена отрицателна емоционална конотация. Те включват някои психични разстройства на невротично ниво (неврози, фобии ), преживяни тежки сътресения (природни бедствия, катастрофи, загуба на близки), остър и хроничен стрес, неблагоприятни социално-икономически условия на живот.

Кардиофобия преди кардионевроза

Пациентите, страдащи от кардиофобия, изпитват ускорен пулс, задух, дискомфорт и болка зад гръдната кост по време на стрес или дори когато той не се е случил, а просто го очакват. Освен това те са много неспокойни, преувеличават симптомите и чувствата си и изпитват депресия поради съмнение в себе си и постоянно чувство за малоценност.

Това състояние ги кара да подозират, че имат сериозни заболявания и често води до болезнен страх от смърт от инфаркт, което е основният симптом на сърдечната невроза. Получава се порочен кръг: очакването за неразположение засилва проявите на невроза и повишава тревожността.

Най-често сърдечната невроза причинява тежък емоционален шок на фона на трудни житейски обстоятелства

кардиофобия
 Кардиофобията изисква сериозно лечение

Но причината не е в едно негативно събитие, а в начина на живот и решаване на собствените трудности и проблеми. Хората, страдащи от кардиофобия, проявяват подобен модел на поведение.

Те не са способни на „конструктивно изясняване на отношенията“

Те потискат и след това силно изпитват негативни емоции: гняв, агресия, раздразнителност. Такива пациенти пренебрегват или прехвърлят отговорността за подобряване на проблемните си взаимоотношения върху другите. Те постоянно отлагат решаването на важни въпроси, надявайки се, че всичко ще се „оправи някак си“, самообвиняват се и избягват конфликтите на всяка цена.

Човек, който е преживял емоционален шок, се „заклещва“ в него и психически го преживява отново и отново

Така той постепенно развива невротично състояние, което се проявява в симптоми на сърдечни нарушения, при фактическата им липса.

Кардиофобия: стъпки за овладяване на кризата

Хората със сърдечна невроза обикновено са много загрижени за физическото си състояние и пренебрегват психо-емоционалните проблеми. Ако сте били диагностицирани с това състояние, помислете: Защо имате симптоми на сърдечни проблеми, ако сърцето ви е физически наред? Необходимо е да се пренасочи вниманието от физическите усещания към психически проблеми: „какво се случва с мен“, „какво чувствам“, „защо ми се случва това“ и т.н.

Освен това е необходимо да се разбере какви външни влияния увеличават психо-емоционалния стрес, какви източници го захранват. Това може да са проблеми с партньор или негативни ситуации в работата, комуникация с възрастни роднини или проблеми с колеги или съседи. Понякога източникът на стрес не може да бъде премахнат: например свадлива тъща или съсед алкохолик. Но винаги е възможно да промените отношението си към това и да се опитате да се справите с проблема без излишни емоции.

Не винаги хората, които са около вас отговарят на вашите очаквания

Те мислят, говорят и действат по различен от вас начин. Не всички са длъжни да се съобразяват с вас. Вие също не винаги постъпвате така, както те искат, и не смятате за необходимо да се оправдавате с това. Ще трябва да работите дълго и сериозно върху себе си, а може би ще ви е необходима и помощта на специалисти, но изцелението си заслужава.

Нестабилен хормонален фон

Кардионевроза, сърдечна невроза, вегетативно-съдова дистония
Липсата на хормони води до висока раздразнителност

Жените страдат по-често поради дисбаланс на половите хормони: естроген, прогестерон. Вероятността от поява на симптоми на вегетативно-съдова дистония се увеличава по време на пубертета, менопаузата, бременността и раждането, употребата на хормонални лекарства (главно орални контрацептиви) и образуването на тумори, произвеждащи хормони. При мъжете сърдечна невроза може да се диагностицира по време на пубертета, при наличие на ендокринни нарушения.

Физически и химически въздействия

Заболяването се развива в резултат на хронична умора, включително при хора, занимаващи се с умствена работа на фона на липса на физическа активност. Провокиращите фактори включват постоянно излагане на вибрации, шум, пряка слънчева светлина, температурни промени, както и хронична интоксикация с битови отрови, соли на тежки метали, наркотични вещества и някои групи лекарства, злоупотреба с алкохол и кофеинови напитки.

Инфекциозни процеси

Кардионевроза се причинява главно от фокални инфекции на горните дихателни пътища и нервната система: хроничен тонзилит, синузит, риносинузит, фарингит, трахеит, остри респираторни заболявания, менингит, енцефалит, невросифилис, неврити с различна локализация. Инфекциите могат да бъдат причинени от вируси, бактерии, гъбички и протозои.

Патогенеза на кардионевроза

вегетативно-съдова дистония

Постоянното комплексно влияние на екзогенни и ендогенни фактори е причина за дисбаланс в сложния механизъм на регулация на сърцето и кръвоносните съдове. Хипоталамусът играе координираща роля, следователно първоначалната връзка в патологията е несъответствието на сигналите от зоната на хипоталамуса и кората на главния мозък. Нарушаването на регулацията провокира повишаване на активността на симпатоадреналната и холинергичната система и повишаване на чувствителността на периферните рецептори. Всичко това води до прекомерна реакция на органите към сигнали от централната нервна система. Освен това има и метаболитни нарушения, които се проявяват чрез неадекватни на ситуацията реакции:

  • тахикардия;
  • тахипнея в покой;
  • неефективни контракции на сърцето;
  • нарушен съдов тонус до периферен спазъм и повишено кръвно налягане.

Нарушенията в неврохуморалната регулация често се появяват на фона на физически или емоционален стрес.

Класификация на сърдечна невроза

Няма общоприета класификация на заболяването кардионевроза. В клиничната практика протичането на болестта се разделя по тежест.

Вземат предвид редица критерии:

  • сърдечна честота;
  • наличие и честота на вегетативно-съдови кризи;
  • локализация и интензивност на болковия синдром;
  • зависимост от тежестта на симптомите от физическата активност.

Има три степени на тежест на вегетативно-съдова дистония:

Лека степен. Работоспособността и социалната активност на пациента са напълно запазени, има леко намаление на способността за извършване на тежка работа. Болката зад гръдната кост е умерена, появява се след психо-емоционален или физически стрес, няма пароксизми. Респираторните нарушения практически не оказват влияние върху състоянието на пациента; на ЕКГ не се откриват аномалии. Обикновено не се изисква лекарствена терапия.

Умерена степен: През повечето време симптомите липсват или са слабо изразени в периоди на обостряне, работоспособността намалява до временна загуба. Синдромът на болката е силен и няма ясна връзка с натоварването; възможни са съдови кризи. Тахикардията се появява внезапно, пулсът е повече от 100 удара в минута. Препоръчва се медикаментозна терапия.

Тежка степен: Характеризира се с постоянни, разнообразни симптоми, засягащи няколко органа и системи. Работоспособността е критично намалена или липсва, откриват се постоянна тахикардия, ритъмни нарушения и високо кръвно налягане. Има силен задух, подуване на долните крайници и безсъние. Необходим е системен прием на лекарства.

Кардионевроза симптоми

Симптомите при сърдечна невроза са променливи и се различават значително по тежест. Проявите на заболяването са неспецифични, което значително усложнява диагнозата.

Началото е внезапно, с голям брой симптоми, чиято интензивност зависи от причинителя и общото състояние на пациента. След силен стрес сърдечна невроза се развива остро, докато на фона на инфекция или преумора се развива постепенно. Пациентите се оплакват от гръдна болка от различен тип (пробождаща, пареща, пукаща), чиято продължителност варира от няколко секунди до часове или дни.

Болката при сърдечна невроза няма ясна локализация и може да мигрира

кардионевроза

Обикновено се мести към скапуларната област, шията, епигастриума, долната част на гърба и перинеалните органи. Синдромът на болката обикновено възниква поради физически стрес, умора, емоционални преживявания, консумация на алкохол и предменструален период при жените. Интензивната болка е придружена от безпокойство, страх, усещане за недостиг на въздух, изпотяване и не се облекчава от нитроглицерин. Пациентите могат да имат учестено дишане, повърхностно дишане, усещане за непълно вдишване и усещане за буца в гърлото. Имат нужда от чист въздух, поради което се опитват да отварят прозорците, когато са на закрито.

На фона на респираторни нарушения често се появява усещане за повишен сърдечен ритъм, прекъсвания във функционирането на органа и се открива пулсация на съдовете на шията

При вегетативно-съдова дистония работоспособността намалява, хроничната слабост и умората се увеличават. Нарушенията на регулацията на периферния съдов тонус се проявяват под формата на главоболие, световъртеж и усещане за студени крайници. Възможно е временно повишаване на кръвното налягане до 160/90, повишаване на телесната температура до 37,5 °С. Картината на вегетативната криза се състои от студени тръпки, замаяност, изпотяване, усещане за липса на въздух, страх. Състоянието обикновено се развива през нощта, продължава от половин час до 3 часа и завършва с обилно уриниране и редки изпражнения. Честотата на кризите варира от една атака на месец до 1-2 на година. С течение на времето честотата и интензивността на симптомите намаляват.

Кардионевроза усложнения

Сърдечната невроза рядко причинява сериозни усложнения. При продължително протичане заболяването води до нарушения в психическата и социалната сфера – хипохондрия, фобии, депресивни реакции, влошаване качеството на живот и ограничаване на активността. При липса на адекватна терапия патологията може да повлияе негативно на състоянието на сърцето и кръвоносните съдове на пациента. Има индикации за повишена вероятност от развитие на хипертония и исхемична болест на сърцето, различни видове аритмия , което причинява морфофункционални промени в миокарда с нарушение на неговата възбудимост, проводимост, автоматизъм и контрактилитет. Резултатът от тези процеси е трайно намаляване на коронарното кръвообращение, което увеличава риска от инфаркт.

Диагностика на вегетативно-съдова дистония

Диагностичните мерки се извършват от общопрактикуващи лекари и кардиолози. При откриване на значителен невротичен и функционален компонент в изследването се включва психиатър, психотерапевт или невролог.

Симптомите на сърдечна невроза са доста очевидни, но тяхната прилика с признаците на други сърдечни патологии изисква изключване на органични лезии на сърцето и кръвоносните съдове и други соматични заболявания.

Комплексната диагностика включва:

Проучване, преглед, анамнеза

Данните са доста оскъдни и неспецифични. Сърдечната невроза се определя от появата на първите симптоми в ранна възраст, тяхната продължителност и връзката с дразнителите. Може да се открие акроцианоза, тремор на пръстите, неспокойно поведение, бледност или зачервяване на кожата. При палпация се забелязват повишено изпотяване и студени крайници. Често се откриват повишена пулсация на каротидните артерии, болка в ребрата и междуребрените пространства. Размерът на сърцето при перкусия е непроменен. Аускултацията разкрива нарушения на ритъма, дава представа за честотата на контракциите, допълнителни тонове и шумове. При измерване на кръвното налягане се отбелязва неговата лабилност и е възможна асиметрия от дясната и лявата ръка.

Електрокардиография

сърдечна невроза

ЕКГ позволява да се оцени честотата и естеството на ритъма, да се открие екстрасистолия , аритмия, нарушения на интракардиалната проводимост и да се изключи органично увреждане (исхемия на миокарда, увреждане на сърдечния мускул от токсични агенти). При провеждане на ЕКГ с велоергометрия промените на лентата в случай на сърдечна невроза корелират с намаляване на ефективността и увеличаване на симптомите.

Ехокардиография

Ехографията се използва за изключване увреждане на клапите и органични аномалии на сърцето (допълнителни шумове, кухини във вентрикулите). Оценяват се размерите на камерите и дебелината на стените им, които при сърдечна невроза обикновено отговарят на нормата. При индивиди с тежко заболяване може да има намаляване на сърдечния дебит и общата скорост на сърдечните влакна, което показва нарушение на контрактилната функция на миокарда.

Лабораторни изследвания

Клиничните и биохимичните кръвни изследвания не показват повишени нива на левкоцити, ESR, С-реактивен протеин или фактори на острата фаза, което ни позволява да изключим ревматоидна треска и други имунопатологии. Нивата на ALT, AST, миоглобин и тропонини са важни като маркери за увреждане на миокарда. Промяната на физиологичното съотношение на електролитите е необходима за диференциалната диагноза на аритмията.

Диагнозата се поставя въз основа на определени критерии:

  • продължителност на симптомите;
  • връзка с характерен провокиращ фактор;
  • тежест на психоемоционалния компонент;
  • липса на соматични патологии.

Диференциалната диагностика на сърдечна невроза се извършва както при заболявания, които дават подобна клинична картина с водещ симптом под формата на болка зад гръдната кост.

Такива са:

  • исхемична болест на сърцето;
  • миокардит;
  • инфаркт на миокарда;
  • дисекираща аневризма на аортата;
  • плеврит.

Диференциацията се извършва с патологии с честа ирадиация на болка в гърдите: чернодробна колика, остър панкреатит, стомашна язва. Особено внимание се обръща на изключване на ревматични лезии на сърцето и клапната система.

Лечение на сърдечна невроза

Поради променливия интензитет на симптомите и тяхната голяма вариабилност, правилното предписване на лечебни мерки е трудна задача. При леки и умерени случаи е възможно амбулаторно лечение; при тежки случаи на сърдечна невроза е по-добре болния да се хоспитализира. Предпочитание се дава на етиологичната или патогенетична терапия в комбинация със симптоматични средства и общоукрепващи мерки. Като се вземат предвид характеристиките на сърдечната невроза, в нейното лечение се разграничават няколко области:

Психотерапия

карионевроза

Независимо от други провокиращи фактори, патологията изисква психотерапевтична корекция на състоянието. Използват се когнитивно-поведенческа терапия, хипноза и техники за релаксация. Комплексът от мерки е насочен към намаляване на чувството на страх, отчаяние, безпомощност и убеждаване на пациента, че страховете му са неоснователни. На пациента се разяснява същността на симптомите, доброкачествения характер на заболяването и му се помага да формира позиция на активно участие в лечебния процес.

Психотропни лекарства

В случаите, когато психичните разстройства стават продължителни или не се поддават на нелекарствена корекция, по време на болничния престой и след изписване се предписват психотропни лекарства. На преден план излиза употребата на билкови лекарства (валериана, майчинка), при неефективност преминават към невролептици, антидепресанти и транквиланти.

Лекарствена терапия

Ако се диагностицира инфекция, трябва да се използват антибиотици, антивирусни лекарства и мултивитамини. При ендокринни нарушения се предписват хормонални средства. При умерени случаи на заболяването терапията се допълва с адренергични блокери и лекарства за забавяне на пулса.

Физиотерапия

Физиотерапевтичните методи засилват ефекта на лекарствата, което в някои случаи позволява намаляване на дозата, по-бързо възстановяване и нормализиране на централната нервна система. Използва се ЛФК, рефлексотерапия , електрофореза, електросън и хидромасаж. Респираторният синдром изисква допълнително предписване на дихателни упражнения.

Прогноза и профилактика на сърдечна невроза

Кардионевроза, сърдечна невроза, вегетативно-съдова дистония

Заболяването кардионевроза не се характеризира с развитие на тежки усложнения. При условие че комплексната терапия се приложи навреме, прогнозата е благоприятна. Изразените клинични симптоми влошават качеството на живот на пациентите, което изисква постоянно наблюдение и лечение.

Профилактиката включва поддържане на здравословен начин на живот, премахване на лошите навици, умерена физическа активност в съответствие с възрастта и здравословното състояние, правилно хранене и своевременно лечение на инфекциозни заболявания. Важен момент е корекцията на хормоналните нива при жените, особено по време на менопаузата. По възможност трябва да се избягва прекомерното физическо, психическо и емоционално натоварване и стресови ситуации.

Източници: my.clevelandclinic.org, jamanetwork.com

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *