- Причини за тревожно разстройство
-
Видове и симптоми на тревожно разстройство
- Генерализирано тревожно разстройство
- Паническо тревожно разстройство
- Обсесивно-компулсивно тревожно разстройство
- Фобийно тревожно разстройство
- Агорафобия
- Емоционални разстройства, чието начало е специфично за детството
- Ситуационна тревожност
- Селективен мутизъм
- Социално тревожно разстройство, известно също, като социална тревожност или социална фобия
- Посттравматично тревожно разстройство
- Усложнения на заболяването
- Диагностика и лечение на тревожно разстройство
- Прогноза. Профилактика
Всички хора изпитват страх, но безпричинното и постоянно чувство на безпокойство при човек показва наличието на синдром на тревожно разстройство
Тревожно разстройство възниква поради влиянието на различни фактори: житейски трудности, проблеми в кариерата, самоопределение и др. Този тип преживявания са общи за всички и не се считат за патологични. Но ако повишената тревожност не е свързана с конкретни обекти или ситуации, тогава това е сигнал за психически провал.
Заболяване от този тип няма ограничения по възраст, пол или социален статус
Тревожно разстройство е заболяване, което е в една група с неврози, които се проявяват със засилено чувство на страх без причина. Експертите разделят силната тревожност, която се появява при възрастни поради относително незначителни причини, на две големи категории:
- Емоционални преживявания. Болният човек е измъчван от необяснима тревожност; често безпричинният страх причинява постоянно напрежение в тялото и нервност. Полярното състояние е депресия, пълна празнота. Човек, които е в такъв емоционален стрес не може да стои на едно място и му е трудно да се концентрира. Той очаква да се случи нещо ужасно и неизбежно. Ясен признак на възбудено състояние е честото и пълно дишане, гърдите се движат интензивно, така както биха се движили след бягане.
- Физически преживявания. Чувствата на тревожност и безпокойство се проявяват под формата на повишено изпотяване и учестен пулс. Болният може да почувства тежест в гърдите, задух, треперене на ръцете и краката. Не са изключени чести главоболия, загуба на апетит и сън. Безпричинното безпокойство предизвиква напрежение във всички мускули на тялото, а умората се появява дори при малко физическо натоварване. В повечето случаи има неизправности в стомашно-чревния тракт и отделителната система – диария, запек, често уриниране.
Основните причини за тревожно разстройство при възрастни са генетичните фактори и факторите на околната среда. Най-често това състояние засяга хора с психични заболявания, чести депресии, история на насилие в семейството или употреба на наркотични / психотропни вещества.
Причини за тревожно разстройство
Няма ясно разбиране коя е причината за появата на това заболяване. Патологията може да възникне като реакция на тялото към соматични или психични фактори или да се развие поради мозъчни наранявания или ендокринни нарушения. Неоснователният страх често е страничен ефект от приема на силни лекарства, наркотични или психотропни вещества.
Има четири теории за появата на тревожно разстройство:
Психологически причини
Синдром на неспокойствие като реакция на психиката към наличието на забранена нужда на човек, невъзможна в обичайната среда. Тялото и психиката блокират действията на човека, които имат интимен или агресивен произход. Такава подсъзнателна бариера води до неврози, тъй като тялото ограничава тази неприемлива нужда.
Когнитивни причини
Постоянната депресия и тревожност са причинени от умствените образи на самия пациент. Обикновено мислите на пациента са изключително ирационални, непрактични и откъснати от реалността.
Поведенчески или бихейвиористични причини
Силната тревожност е рефлексивна реакция на тялото към плашещи или болезнени стимули. В по-голямата си част това е нормална реакция на здравото тяло. Патологичните симптоми възникват, когато няма повече стимули, но безпокойството на човека остава.
Биологични причини
Патологичните състояния са причинени от неуспех на метаболитните процеси в мозъка. Изследванията доказват, че увеличаване на невротрансмитерите води до състояние на повишена тревожност.
Чувството за прекомерна загриженост е патология, при която човек осъзнава проблемите си. Това заболяване не променя личността на пациента.
Видове и симптоми на тревожно разстройство
Има няколко вида патологични прояви със специфични симптоми:
Генерализирано тревожно разстройство
Човек проявява неврози, които не са свързани с конкретен обект или ситуация. Най-устойчивите симптоми са хиперактивност, склонност към сълзливост, напрегнато състояние на лицето и тялото (веждите са спуснати, има лек тремор в крайниците, бледа кожа).
Паническо тревожно разстройство
Пристъпи на паника. При възрастни психичното разстройство е придружено от периодични пристъпи на паника „изневиделица“. Човек не може да контролира техните прояви. Въпреки това, пациентът има добро очакване за атаката и може да избегне ситуацията, водеща до обостряне. Симптоми: прекомерна емоционална интензивност преди паническа атака, повишено изпотяване, ускорен пулс и нервно състояние.
Обсесивно-компулсивно тревожно разстройство
Болестта е придружена от депресия и появата на натрапчиви мисли, които причиняват дискомфорт. Пациентът постоянно преживява някакви ситуации от миналото или въображаем свят. Симптомите са неподходящо поведение при нормални обстоятелства. Например често миене на ръцете, почистване на къщата до преумораумора и т.н.
Фобийно тревожно разстройство
Фобиите са страх, достигнал крайната си точка на интензивност. Симптомите са същите като тези на нормален страх, само че се умножават десетки пъти. Човек може да се страхува както от напълно опасни, така и от безопасни неща. Пациентът се опитва да избегне контакт с обекта на страх, което води до изостряне на фобията. Такива хора имат повишено изпотяване, гърдите се повдигат и спускат изключително интензивно при дишане. Налице е и неадекватно поведение.
Агорафобия
Агорафобията е страх от многолюдни места и открити пространства. То е тясно свързано с паническото разстройство и често се причинява от страха от паническа атака. Проявява се чрез необходимостта да се намери врата или друг път за бягство в постоянно зрително поле. В допълнение към самите страхове, терминът агорафобия често се използва за обозначаване на поведение на избягване, което често се развива при пациенти с паническо разстройство. Например, след пристъп на паника по време на шофиране, човек с агорафобия може да развие безпокойство относно шофирането и следователно да избягва шофирането. Това поведение на избягване често може да има сериозни последици и да увеличи страха.
Емоционални разстройства, чието начало е специфично за детството
Този тип тревожно разстройство включва усещане за прекомерно и неподходящо ниво на тревожност относно раздялата с друг човек или място. Тревожните разстройства засягат приблизително 4% от децата и 7% от възрастните, но те обикновено са преживели тежки психологически ситуации в детството. В някои случаи дори кратката раздяла може да предизвика паника. Лечението на дете в началото на разстройството може да предотврати по-нататъшни проблеми. Терапията включва обучение на родителите и семействата как да се справят с този тип тревожно разстройство. Често родителите повишават безпокойството си, защото не знаят как правилно да работят с детето си. В допълнение към обучението за родителство и семейната терапия, има и лекарства, които могат да се използват за лечение на тревожност.
Ситуационна тревожност
Ситуационната тревожност възниква във връзка с нови ситуации или променящи се събития. Може да бъде причинено и от различни събития, които причиняват на човек известен дискомфорт. Този тип тревожно разстройство е доста често срещан. Най-често в конкретни ситуации човек ще изпита пристъпи на паника или висока тревожност. Ситуация, която кара един човек да се чувства тревожен, може изобщо да не засегне друг човек. Например, някои хора стават тревожни в тълпи или малки пространства, така че престоят в плътно натъпкано превозно средство или магазин може да им причини изключително безпокойство и евентуално паническа атака. Други могат да изпитват безпокойство, когато настъпят големи промени в живота и т.н.
Селективен мутизъм
Селективният мутизъм е разстройство, при което човек, който може да говори, не говори в определени ситуации или когато е изложен на определени хора. Селективният мутизъм обикновено съществува съвместно със срамежливост и социална тревожност. Хората със селективен мутизъм запазват мълчание дори когато последствията от мълчанието им включват срам, социален остракизъм (изгонване) или дори наказание. Селективният мутизъм засяга около 0,8% от хората в някакъв момент от живота им.
Социално тревожно разстройство, известно също, като социална тревожност или социална фобия
Такова тревожно разстройство има психосоматичен характер. Пациентът изпитва повишена тревожност от получаването на негативна оценка от други хора в обществото. Социофобите са плахи, срамежливи, затворени и често мрачни, поради липсата на радост от общуването с другите. Те страдат от апатия и депресия.
Посттравматично тревожно разстройство
Възбуда без дразнещ стимул може да възникне на фона на преживяна ситуация, травма или шок. Протичането на заболяването е сложно, тъй като синдромът на тревожност се проявява редовно и не отшумява. Такъв човек се нуждае от помощта на психотерапевт, който ще предпише лечение и подходящи лекарства и хранителна добавка за успокояване на нервната система.
Усложнения на заболяването
Без медицинска помощ, тревожното разстройство причинява редица социално-психологически усложнения. Това включва самоизолация от обществото, ниско самочувствие, психо-емоционално и физическо изтощение на тялото, развитие на депресивни състояния и други прояви. Пациентът също така изпитва социални усложнения. Най-честите са финансовите затруднения, алкохолизъм, загуба на интерес към работа, кариера, секс. Постоянното напрежение и неудовлетвореност от себе си и живота намалява имунитета на организма. Пациентът изпитва силно главоболие, алергични реакции, мускулите са в постоянен тонус.
Всички тези прояви водят до още по-лоши последствия за хората. Организмът функционира неправилно, развиват се сериозни заболявания: рак, заболявания на сърдечно-съдовата и ендокринната системи, язви и др.
Физически усложнения при тревожно разстройство
Безпокойството често причинява вътрешни усложнения като синдром на раздразнените черва, киселини, диария или запек. Колебания в теглото, загуба на интерес към сексуалния живот, проблеми със съня, главоболие, мускулно напрежение и хронична болка са други често срещани физически проблеми, свързани с тревожността.
Стресът и появата на безпокойство също така намаляват активността на имунната система и броя на белите кръвни клетки
Освен това изследователите са установили, че стресът играе основна роля в развитието на алергии и автоимунни заболявания. Тъй като тези заболявания могат да причинят значителен стрес и безпокойство, както психическите, така и физическите състояния могат да се подсилват взаимно в един вискозен цикъл.
На клетъчно ниво хормоните на стреса увеличават оксидативния стрес в клетките и водят до натрупване на свободни радикали, които причиняват увреждане на клетките. Свободните радикали могат да увредят всички компоненти на клетката, включително теломерите, които са специфични ДНК последователности в края на хромозомите. Теломерите са предназначени да предпазват хромозомите от разграждане и да ги предпазват от сливане една с друга. Учените са открили, че клетките на хора, страдащи от хроничен стрес, имат значително скъсени теломери, което означава, че тези хора са изложени на повишен риск от ускорено стареене, рак, автоимунни заболявания и сърдечни заболявания.
Тревожността може да има сериозни и дълготрайни ефекти върху психическото и физическото здраве на човека
Ако човек изпитва хронично чувство на безпокойство, безпокойство или несигурност, той трябва да приеме тези симптоми сериозно и да посети лекар. Тревожността е един от най-честите здравословни проблеми. Има обаче много ефективни възможности за лечение, които могат да ви помогнат да преодолеете това емоционално предизвикателство и да възстановите силата си.
Диагностика и лечение на тревожно разстройство
Проучването на признаците на това заболяване при възрастни и юноши даде възможност да се тестват методи за психотерапевтично и медикаментозно възстановяване на здравето на човешката нервна система. Експертите използват следните методи за диагностициране на невротични прояви на страх:
Консултативна помощ от психолог или психиатър за идентифициране на специфични симптоми, получаване на данни за интересите, начина на живот и мотивите на пациента.
Психодиагностика, тестване – тези методи ни позволяват да идентифицираме патологични признаци на страх и съпътстващи нарушения на нервната система.
Наблюдение на пациента и анализ на поведението му в живота, обществото, в отношенията с близки и др.
Необоснованите прояви на тревожност са в сферата на интересите на психолозите и психотерапевтите
Преди да посети кабинета на специалист, пациентът се съветва да формулира подробно проблемите си, да говори за приема на психоактивни лекарства, времето и продължителността на предишното лечение. Хормоните на радостта помагат в борбата с тревожните чувства, така че професионалните лекари съветват да се търсят начини и средства за получаване на положителни емоции.
Лечението на човек с тревожно разстройство се основава на комплексен метод
Курсът на възстановяване включва прием на психоактивни лекарства (антидепресанти ), психотерапия и коригиране на начина на живот на пациента. Психиатричната помощ включва групови, индивидуални и семейни методи за възстановяване на пациента. Терапията помага да се промени отношението на пациента към необоснованата невроза.
Също така е позволено да се използва традиционна медицина – успокояващи инфузии , билкови отвари от маточина и лайка. Те осигуряват общ релаксиращ ефект и временно намаляват активната фаза на заболяването.
Съвети за родители за борба с тревожността при децата
Безпокойството при децата може да бъде под формата на:
- мании (смучене на палец, скубане на коса);
- поведенчески разстройства (сълзливост, манипулация, конфликти в училище, затруднения в обучението);
- соматовегетативни реакции (треперене, световъртеж).
Децата на различна възраст се характеризират със собствен набор от кризисни ситуации, които могат да предизвикат безпокойство и да доведат до развитие на тревожност като черта на характера. Така за децата в ранна и предучилищна възраст такива ситуации са загуба на чувство за сигурност (отхвърлящо семейство), болест или загуба на близък роднина, прекалено взискателно семейство, появата на нов член на семейството, противоречиво възпитание и беззащитност. За деца в училищна възраст – невъзможност да отговорят на очакванията на семейството, неподходяща за възрастта отговорност за член на семейството, враждебно отношение на връстниците, промяна на училищен екип.
Подгответе детето за промяната
За да намалят безпокойството, родителите трябва да подготвят детето за предстоящи промени (раждане на брат/сестра, преместване в друг град и т.н.), да обяснят причината за тези промени и да създадат атмосфера на сигурност и увереност в бъдещето. семейство. В същото време си струва да вземете предвид мнението на детето, да попитате за неговите мисли и опит по този въпрос. Понякога може да е трудно да се разпознае причината за безпокойството на детето. В този случай си струва да говорите поверително с детето, да обсъдите конфликтната ситуация, да идентифицирате скрити и очевидни източници на стрес, да разберете неговата визия за проблема и възможните решения за него.
Когато разрешавате конфликтни ситуации, трябва да се опитате да постигнете компромис
Не е нужно постоянно да правите отстъпки, но не трябва да налагате мнението си с директивен тон. Не трябва да пренебрегвате преживяванията на детето, дори ако ви се струват незначителни (притеснения за училище, кавги с приятели, страх от тъмното и др.). Обезценяването на оплакванията на детето („Няма нищо, не се притеснявай“, „Всичко е наред, ще го преодолеем“) може да образува „порочен кръг“, свързан с ниско самочувствие и неспособност за справяне със стреса. Важно е да подкрепяме детето и да му помагаме да се научи да изпитва и преодолява страховете, а не да бяга от тях.
Прогноза. Профилактика
Напоследък вниманието към превенцията на тревожните разстройства се е увеличило значително. Има предварителни доказателства в подкрепа на ефективното използване на когнитивно-поведенческа терапия и терапия на вниманието.
Прогнозата варира в зависимост от тежестта на всеки случай и лечението на всеки отделен пациент.
Ако децата с тревожно разстройство не бъдат лекувани, те могат да се сблъскат с бъдещи рискове като лошо представяне в училище, избягване на важни социални дейности и злоупотреба с наркотици. Децата с тревожно разстройство могат да развият и други заболявания като депресия, хранителни разстройства и нарушения на вниманието.
Предотвратяване на тревожно разстройство и страх
Можете да опитате да се справите с тревожното разстройство на ранен етап у дома. Но ако превантивните методи не помогнат, препоръчваме незабавно да се свържете с подходящ специалист. Ако чувствате безпокойство, което се появява без причина, направете следното:
- Отпуснете се колкото е възможно повече, концентрирайте се върху тялото си. Избройте притесненията си мислено или на глас. Не бягайте от тях, а ги приемете.
- Поемете няколко дълбоки вдишвания и издишвания, отпускайки гърдите си.
- Дишайте спокойно. Няколко цикъла ще ви помогнат да се върнете към нормалното.
- Отделете време за пълноценен сън и почивка; липсата на сън или хроничната умора са първите признаци на тревожно разстройство.
- Пазете се от негативна информация, не гледайте новини, не четете вестници. Отидете на кино или си пуснете комедия или романтична история у дома. Заредете се с позитивизъм.
- Осъзнайте факта, че след черната ивица в живота винаги следва бяла. Проблемите не траят вечно, научете се да приемате живота с неговата динамика.
Специалистите съветват пациентите да развият ресурсно състояние, в което да усещат прилив на енергия и собствени сили. Чувството за достатъчност на вътрешните ресурси помага за преодоляване на всички проблеми. Всеки човек има личен източник на сила. Някои хора обичат разходките в гората или парка, други обичат да общуват с близки, да играят с деца, да спортуват и т.н. Тайната на успеха при лечение на тревожно разстройство е да намерите време да правите нещата, които обичате.
Източници: my.clevelandclinic.org, www.psychiatry.org, www.betterhealth.vic.gov.au
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!