Кое успокоява по-добре: Валериана или Дяволска уста?

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Какво лекува Дяволска уста и има ли нещо общо със страхливче, майчинка и темянка?

Дяволска уста

Може ли Валериана да се използва при махмурлук? Дяволската уста по-добра ли е за сърцето или Валерианата e за предпочитане?

Валериана и Дяволска уста са две популярни билки, които се използват за лечение на нервни разстройства, безсъние, стрес и тревожност

И Валериана, и билката Дяволска уста имат дълга история на употреба в народната и официалната медицина, както и научно доказана ефективност и безопасност. Но коя е по-добре да изберете в конкретна ситуация? Какви са разликите в състава, действието, страничните ефекти и цената? В тази статия ще се опитаме да отговорим на тези въпроси.

За какво помага Валериана?

Валериана помага при нервна възбуда и има дълготраен терапевтичен ефект. Това позволява да се използва от хора, страдащи от хипертония, както и от жени в менопауза. Културата може да облекчи напрежението в кръвоносните съдове. Благодарение на това пациентите с хипертония са защитени от повишаване на кръвното налягане. При жените, поради намаляване честотата на горещите вълни, менопаузата протича по-лесно.

Често употребата на тази лекарствена билка се комбинира с други, които също имат седативен ефект. В този случай и двете билки засилват ефекта едина на друга и ускоряват процеса на възстановяване при неврози и повишена нервна възбудимост. Нарушенията във функционирането на храносмилателния тракт също могат да бъдат подобрени с помощта на Валериана. Този билков компонент се характеризира с лек холеретичен ефект и също така е в състояние да повлияе на гладката мускулатура на червата.

Представителките на нежния пол, които искат да отслабнат без вреда за здравето си, могат да използват това лечебно растение. Валерианът ще бъде истинска находка за тях. Така че, ако пиете преди хранене или вместо хранене чаша вода с добавяне на няколко капки лечебна инфузия, можете да притъпите чувството на глад и да облекчите напрежението, дължащо се на необходимостта от постоянен контрол на апетита. В резултат на това настъпва загуба на тегло и вероятността от развитие на анорексия е сведена до минимум.

Валериана може да се използва не само вътрешно

В народната медицина този компонент се използва широко като антисептик. Инфузията на тази билка се разрежда с вода и се използва за измиване на очите при възпаление. Този разтвор може да се използва и за гаргара.

Ако редовно избърсвате кожата си с кърпа или салфетка, напоена с инфузия на Валериана, можете да се предпазите от гъбички за дълго време.

В древен Рим е било популярно да се вземат вани с добавка на Валериана

Тази процедура има успокояващ ефект, може да облекчи главоболието и да реши някои кожни проблеми.

Използването на лосиони и измивания с добавка на валериана може да предпази кожата от зачервяване, както и от появата на акне. Вместо фабрични средства за изплакване на косата, можете да използвате разредена отвара от тази билка. Този продукт помага за подобряване на цвета на косата, възстановяване на нейната структура, както и защита на кожата от сухота и пърхот.

Можете да използвате Валериана за облекчаване на напрежението. Освен това лечебните свойства на Валериана помагат при мигрена, безсъние, запек и колики.

След колко време действа Валериана?

Валериана има лек хипнотичен и седативен ефект, който се развива постепенно. За разлика от нестероидните противовъзпалителни лекарства като ибупрофен, които облекчават болката в рамките на 20-30 минути след прием, ефектите на валериана, ако се приема всеки ден, се развиват поне седмица. Най-вероятно след една таблетка човек няма да почувства никакви промени в благосъстоянието.

Валериан таблетки прием

Таблетките на базата на сух екстракт от валериана обикновено се използват в дозировка от 250 до 600 милиграма на ден. Алкохолна тинктура – 4-6 милилитра на ден.

За да приготвите чай, вземете 2-3 г сух корен, залейте с чаша вряща вода и оставете за 5-10 минути. Трябва да се има предвид, че корените на валериана са горчиви, така че инфузията няма да се хареса на всеки.

Билката Дяволска уста какво лекува?

Билката Дяволска уста регулира функционалното състояние на централната нервна система, има успокояващ ефект, намалява повишената нервна възбудимост, потенцира хипнотичния ефект и проявява антагонизъм към конвулсивния ефект на аналептиците. Ефективна е при психоастения, неврастения и неврози, придружени от безсъние, чувство на напрежение и повишена реактивност. Коригира функционалните нарушения на централната нервна система и вегетативната нервна система в пременопаузалния и менопаузалния период. Има отрицателен хронотропен ефект, регулира сърдечния ритъм при вегетативно-съдова дистония, проявява кардиотонични свойства, понижава кръвното налягане . При сърдечно-съдови нарушения, вкл. при хипертония, ангина пекторис, кардиосклероза и миокардит, сърцебиене, сърдечна слабост има благоприятен ефект върху хода на заболяването.

Има антиспастично, диуретично, противовъзпалително и тонизиращо действие.

Ефективността на хранителните добавки с Дяволска уста е показана при диспептични симптоми, язва на стомаха и дванадесетопръстника (особено на фона на повишена активност на централната нервна система), пневмония, бронхиална астма, задух, кашлица, болест на Грейвс, парализа, епилепсия, невралгия и мозъчна контузия, маточно кървене и болезнена менструация.

В хомеопатичната практика Дяволска уста се използва при сърдечни заболявания, метеоризъм и хипертиреоидизъм.

Приложение на Дяволска уста

Билката Дяволска уста, позната още и като Страхливче се прилага при повишена нервна възбудимост, вегетативно-съдова дистония, артериална хипертония (ранни стадии).

Валериана и Дяволска уста: кое е общото и по какво се различават

Валериана и Дяволска уста са билки, които съдържат различни активни вещества. Те оказват влияние на човешката нервна система.

Валериана е многогодишно тревисто растение със силна специфична миризма. За лечебни цели се използват коренищата, които се събират в края на лятото или есента.

Съставът на Валериана включва вещества като:

  • Етерични масла;
  • Алкалоиди;
  • Иридоиди;
  •  Флавоноиди;
  • Фенолкарбоксилни киселини;
  • Аминокиселини;
  • Органични киселини: маслена, оцетна, ябълчена, палмитинова;
  • Минерали; калций, фосфор, желязо, манган, цинк;
  • Витамин С;
  • Микро- и макроелементи.

Дяволска уста също е многогодишно тревисто растение с приятен аромат. За лечебни цели се използват цветовете, листата и стъблата, които се събират по време на цъфтежа.

Съставът на Дяволска уста включва вещества като:

  • Етерични масла;
  • Иридоиди;
  • Флавоноиди;
  • Фенолкарбоксилни киселини;
  • Алкалоиди;
  • Гликозиди;
  • Сапонини;
  • Кумарини;
  • Дъбилни вещества;
  • Пектин, слуз, витамини;
  • Макроелементи: калций, магнезий, желязо;
  • Микроелементи: мед, цинк, манган.

И двете билки имат широк спектър на действие и помагат за нормализиране на емоционалния фон

Въпреки това си струва да се има предвид:

• Ако стресовото състояние е свързано с безпокойство и повишена тревожност, по-добре е да изберете Валериана като успокоително;

• Ако причината за психологическото разстройство са сърдечни проблеми, трябва да предпочетете Дяволска уста.

Ефектът след приема на тинктурите се разкрива постепенно. Затова не се препоръчва да ги използвате в случай на спешна нужда за облекчаване на нервното напрежение.

И двете билки съдържат вещества, които имат не само седативен и хипотензивен ефект, но и спазмолитичен ефект. Целите, заради които се използва Валериана и Дяволска уста обаче са различни.

Тинктура от Дяволска уста се използва при болезнена менструация, репродуктивни нарушения и проблеми със сърцето и кръвоносните съдове.

Основното действие на Валерианата е релаксиращо и успокояващо, затова се препоръчва при стомашно-чревни спазми, епилепсия и колики.

Валериана: за успокоение, при стрес, може ли да се дава на деца и колко дълго може да се употребява

Кое успокоява по-добре: Валериана или Дяволска уста? 2

Валериана е народното наименование на Valeriana officinalis, чиито коренища се използват в медицината. Според всеобщото мнение това е най-простото и безвредно средство за облекчаване симптомите на стрес, безсъние и нервно напрежение. Но въпреки естествения си произход, както всички лекарства, валерианът има противопоказания и особености на приложение.

Валериана наистина ли успокоява?

Растението съдържа алкалоиди, които имат благоприятен ефект върху нервната система. Те са отговорни за седативния ефект на валериана. Това са доста активни вещества, заради което имат ефект върху тялото дори в малки дози. Когато се използва правилно, валерианът може да помогне при следните състояния:

  • Стрес;
  • Нервност;
  • Истерия;
  •  Безсъние;
  • Нарушения на ЦНС.

При превишаване на дозата алкалоидите се превръщат в отрови и имат обратен ефект. Веществата, съдържащи се в лечебното растение, започват да отравят тялото, засягайки предимно нервната система – възниква повишена възбудимост и нервното напрежение нараства.

Тъй като валерианата се възприема от мнозина като безопасно лекарство, една от най-честите грешки при употребата ѝ са високите дози. В желанието си да се успокои, човек приема още и още от лекарството и в резултат на това само влошава първоначалното състояние.

Други свойства на валериана

Кое успокоява по-добре: Валериана или Дяволска уста? 4

Както всички лечебни билки, валерианата е доста сложна по състав. По-специално, съдържащите се в нея етерично масло и валерианова киселина имат подчертан ефект върху тялото.

В комбинация, компонентите на това лечебно растение осигуряват следните ефекти:

  • Помагат за нормализиране на сърдечната честота (при тахикардия и сърцебиене).
  • Повишават секрецията в стомашно-чревния тракт (при подуване на корема, загуба на апетит, метеоризъм).
  • Отпускат гладката мускулатура (при запек).
  • Облекчават спазмите, болката намалява (при мигрена, сърдечни болки, бъбречни и чернодробни колики).
  • Намаляват кръвното налягане и разширяват кръвоносните съдове (при хипертония).

Всички тези свойства се проявяват при малки дози, а излишъкът, както при нервната система, влошава първоначалното състояние. Ето защо хората със сърдечни заболявания, по-специално тахикардия и хипертония, трябва да приемат валериана много внимателно. Предозирането може да доведе до сериозни усложнения.

Струва си да запомните опасностите от големи дози при избора на лекарства. Например, такова широко разпространено лекарство като Валидол съдържа валерианова киселина.

Лечението с валериана на тежки състояния и заболявания, като такива на сърдечно-съдовата система, е неприемливо. До определен момент може да облекчи неприятните симптоми, но няма да спре прогресията на заболяването. Ето защо, ако често имате повишен пулс или постоянно се тревожите за проблеми с храносмилането, това е причина да се консултирате с лекар, за да се постави точна диагноза, а не просто да подобрите състоянието си с валериана.

Валериана противопоказания

Лекарствата, съдържащи валериана, се понасят добре от пациентите. При правилно дозиране те не потискат нервната система, не нарушават физическата активност и не намаляват концентрацията. Спирането на лечението не се усложнява от симптоми на отнемане.

Противопоказанията включват чернодробно заболяване, индивидуална непоносимост, алергични реакции. При продължителна употреба на големи дози се появяват сънливост, депресия и намалена работоспособност. Ето защо не трябва да приемате успокоителни дълго време без консултация с лекар. Пациентите с артериална хипертония трябва да приемат лекарства, съдържащи валериан, с повишено внимание. Дозираните форми на алкохол са забранени за бременни жени, кърмачки и деца под 12 години.

Използването на лекарства, съдържащи корен от валериана, засилва ефекта на алкохола, сънотворните, успокоителните и други успокоителни. Ако се чувствате слаби, сънливи или замаяни, докато приемате лекарството, консултирайте се с лекар, той ще направи замяна или ще намали дозата.

Колко дълго можете да се приема валериана?

При никакви обстоятелства не трябва да приемате валериана повече от 2 месеца, ако правите лечебен курс с нея. Ако лекарството се използва ситуативно, препоръчително е също да правите паузи и да го редувате с други успокоителни, например отвара от билката Дяволска уста.

Това изискване се дължи на две причини:

1. Натрупване.

Алкалоидите са склонни да се натрупват в тъканите на тялото и след 2-3 седмици количеството им е такова, че лесно може да навреди на хора със сърдечни заболявания. Поради това сърдечната честота може да се забави, могат да възникнат различни прекъсвания на миокардната функция и кръвното налягане да спадне значително.

2. Адаптация на централната нервна система.

Тялото свиква с постоянното действие на валериана и след известно време стандартната доза не е достатъчна, за да отпусне нервната система. В същото време ефектът на алкалоидите и други вещества върху сърдечно-съдовата система и стомашно-чревния тракт може да остане същият. Това означава, че като увеличите дозата за облекчаване на нервното напрежение, можете да навредите на сърцето и други органи.

Как да използвате валериана при стрес?

Стресът е защитна реакция на организма към въздействието на неблагоприятни фактори. Краткосрочните стресови ситуации тренират нервната система и не причиняват значителна вреда. Продължителният стрес води до нарушаване на защитните механизми, както и до физическо отслабване на организма. Това се проявява чрез раздразнителност, безпричинна тревожност, избухливост, сълзливост и нарушена концентрация.

Физическите прояви на стреса включват понижени енергийни нива, изпотяване, главоболие, косопад, мускулни спазми, тремор на крайниците, шум в ушите, проблеми с изхождането, стомаха и сърдечно-съдови проблеми. Продължителното излагане на стрес влошава благосъстоянието и намалява качеството на живот. Затова стресът изисква корекция с всички позволени от медицината средства.

Седативите се използват за борба със стресови ситуации. Имат успокояващ ефект върху централната нервна система, намаляват раздразнителността и намаляват емоционалния стрес

Синтетичните успокоителни на базата на барбитурати и бензодиазепини имат много странични ефекти и могат да предизвикат пристрастяване. Алтернатива са таблетки, капки, тинктури с билкови съставки. Те имат ефективен седативен ефект и се понасят много по-добре от организма.

Хранителните добавки съдържат точно изчислено количество активно вещество. Това помага да се изчисли правилната дозировка, което повишава ефективността на терапията. Билковите препарати имат щадящ ефект върху нервната система: отпускат, намаляват тревожността, намаляват нервното напрежение и подобряват съня.

Билковите успокоителни са ефективни само при леки форми на нервни разстройства. Ако имате депресия или тежки психични разстройства, трябва да се консултирате със специалист за предписване на комплексна терапия и/или лекарства с рецепта.

Помага ли валериана при безсъние?

Качеството и продължителността на съня са тясно свързани с нашето благосъстояние. Дългосрочните проблеми със заспиването водят до раздразнителност, депресивни разстройства, неврологични аномалии, сърдечно-съдови патологии и диабет. За да избегнете патологичните последици от продължително безсъние , трябва да установите дневен режим, да въведете физическа активност в дневния си график и да приемате лекарства, които улесняват заспиването.

Лечебните свойства на валериана са подходящи за лечение на безсъние. Хесперидинът и линаринът са отговорни за подобряването на качеството на съня – това са флавоноиди, открити в корените на растението. За стабилен ефект трябва да приемате продукти, съдържащи валериан, вечер, 30 минути преди лягане. Резултатът не се появява веднага, терапевтичният ефект се натрупва постепенно. При продължителна употреба времето за заспиване постепенно намалява.

За правилната почивка има значение не само продължителността, но и дълбочината на съня

Фазата на дълбокия сън е отговорна за възстановяване на силата и енергията. Медицински изследвания показват, че консумацията на корен от валериана преди лягане може да ви помогне да достигнете тази фаза с 36% по-бързо. Приемът на хранителна добавка, съдържаща екстракт от коренище, също влияе върху продължителността на дълбоката фаза. За борба с безсънието можете да използвате билкови препарати, тинктури, капки. По-удобна форма за употреба и изчисляване на дозата са капсули и таблетки. Билковите чайове съдържат ниска доза от активната съставка, а тинктурите и капките съдържат алкохол, който е противопоказен за някои групи пациенти. Ако няма подобрение след продължителен прием на билкови успокоителни, консултирайте се със специалист за назначаване на друга терапия.

Валериан и бързина на реакция

Алкалоидите на валериана забавят провеждането на нервните импулси – по този начин лекарството има успокояващ ефект. Въпреки това, такова инхибиране на нервната система може да бъде опасно.

Дори и в средни дози валерианът не се препоръчва на хора, чиято дейност изисква концентрация и бърза реакция. Например при шофиране.

Също така трябва да се има предвид, че валерианът намалява ефективността – след прием на лекарството човек усвоява информацията по-лошо, не може да се концентрира върху една задача дълго време и допуска повече грешки в работата.

Недопустимо е да се използва валериан заедно с други успокоителни. Това може да доведе до сериозни състояния: потискане на дишането и загуба на съзнание. Ето защо, ако приемате други лекарства, можете да пиете валериана само според предписанието на вашия лекар.

Валериана за деца

Валерианът във всякаква форма е противопоказан при деца под 4 години, тъй като може силно да потисне нервната система и да доведе до сериозни здравословни проблеми. Освен това трябва да сте много внимателни по отношение на първите дози валериан и реакцията на детето към такова лечение. Факт е, че валерианът е многокомпонентно лекарство. Коренищата му съдържат вещества като етерично масло, ябълчена и мравчена киселина, чатини, борнеол, танини, полизахариди и др. И разбира се, всеки от компонентите може да предизвика алергия.

Недопустимо е да се използва тинктура от валериана за лечение на деца, тъй като алкохолът може допълнително да повлияе върху работата на сърцето, нервната и дихателната система и да увреди стомашно-чревния тракт.

Валериан по време на бременност

Бременността и раждането са време, когато нервната система е особено чувствителна към различни стимули. Корен от валериана се предписва на бъдещи майки в следните случаи:

  • Безсъние, тревожност; раздразнителност;
  • Киселини (ако са причинени от повишена възбудимост);
  • Ранна токсикоза;
  • Повишен тонус на матката и заплаха от спонтанен аборт;
  • Късна токсикоза.

Ако говорим за бременна жена, трябва да бъдете особено внимателни при прием на валериана и да вземете предвид всички горепосочени характеристики на действието на алкалоидите. Разбира се, в този случай лекарството трябва да се предписва само от лекар. Въпреки че самият валериан не засяга плода, неправилната му употреба, по-специално предозирането, може да доведе до скокове на кръвното налягане, повишена тревожност, метеоризъм и запек.

Какви лекарства не трябва да приемате с Валериан едновременно?

Валерианът е слабо съвместим с анестезията, затова трябва да се спре най-малко 2 седмици преди планираната операция.

Освен това засилва действието на всички потискащи нервната система лекарства – от фенобарбитала до жълтия кантарион и мелатонина.

Валерианът също е несъвместим с лекарства, които се разграждат от чернодробните ензими. Те включват, например, лекарства за алергия, статини, които понижават холестерола в кръвта и някои противогъбични лекарства. Ето защо хората, които приемат някакви лекарства, трябва да се консултират с лекаря си относно лекарствата и добавките с Валериана.

Може ли е да се пие Валериан едновременно с алкохол?

Не: алкохолът също е лекарство, което потиска функционирането на нервната система. Ако се приема заедно, може да засили страничните ефекти на валериана – замаяност, сънливост и затруднена концентрация.

Възможно ли е да се пие Валериана при махмурлук?

Някои хора смятат, че Валерианът може да облекчи мускулното напрежение и главоболието. Но всъщност никой не е тествал ефективността на Валериана като лек за махмурлук, тъй като ползите от него са малко вероятни.

Махмурлукът е като настинка. Всичко, което можете да направите, е да се опитате да облекчите симптомите и да изчакате тялото да се възстанови от само себе си. Най-доброто нещо, което трябва да направите, е да пиете вода, да приемате ибупрофен и да избягвате алкохола.

Изводи

В сравнение с други успокоителни, валерианът наистина печели поради лекото си действие. Не бива обаче да се подценяват рисковете, свързани с употребата му. Ето защо, както и други лекарства, трябва да приемате валериана според указанията на вашия лекар и в предписаните от него дози. По този начин можете да избегнете неприятни последици и наистина да подобрите благосъстоянието и здравето си като цяло.

Дяволска уста, темянка, страхливче

Дяволска уста

Всички тези имена са за растението от сем. Lamiaceae (Labiatae) — Устноцветни. Много от нас познават това растение като „вреден плевел“, като има и такива, които го наричат кучешка коприва. А за билкарите и терапевтите е ​​майчинка, тъй като го смятат за най-доброто лечебно растение за здравето на жените, сърдечната и нервната система. Между другото, още древните гърци са знаели за лечебните свойства на Дяволската уста, а тибетските монаси са го използвали за лечение на различни заболявания преди две хиляди години.

Как изглежда Дяволската уста?

Дяволска уста е многогодишно растение от същото семейство като ментата (Lamiaceae), въпреки че изобщо не прилича на своя ароматен роднина по вкус или мирис. Напротив, много е горчив, а миризмата му не е от най-приятните. При благоприятни условия възрастното растение може да се оформи във висок (почти 2 метра), разклонен тревист храст с кухи стъбла. При някои хора контактът с тъмнозелените „космати“ листа на Дяволската уста води до сърбеж и алергии.

В края на юни на храстите се появяват малки розови, лилави или бели цветове. Периодът на цъфтеж на продължава през цялото лято. По правило гъсталаците от тази трева се намират на влажни места, близо до сметища, върху натрошени камъни и варовикова почва. Това придирчиво растение може да се появи както на слънчеви, така и на сенчести места в пустеещите земи. Латинското име на това растение се превежда като „лъвска опашка“, тъй като по време на периода на цъфтеж прилича на четката на лъвската опашка.

Какви са ползите от билката Дяволска уста?дяволска уста

От химическа гледна точка майчинката е комбинация от етерични масла, алкалоиди, гликозиди, иридоиди, флавоноиди, терпеноиди, кафеена, лимонена и ябълчена киселина , танини, холин и витамин А. Изследванията, проведени от китайците, показват, че полезните химикали, които обикновено се съдържат в билката, достигат максималната си концентрация по време на периода на цъфтеж на тревата. Между другото, в древен Китай дълголетното растение е било на почит. В Гърция настойките от Дяволска уста се давали на бременни жени за облекчаване процеса на раждане и успокояване на нервите след раждането на бебето. Между другото, елините наричали това растение „майчина трева“, майчинка. Освен това древните гърци са я използвали за укрепване на сърцето. А в Средновековна Европа тази билка е била известна като лекарство за едър рогат добитък.

Днес тази лечебна билка е известна като:

  • Сърдечен тоник;
  • Диуретик;
  • Антиревматично средство;
  •  Спазмолитично;
  • Стягащо;
  • Карминативно;
  • За стимулиране на менструацията;
  • Успокоително.

Дяволска уста е от полза при лечение на леки форми на болестта на Грейвс. Има антиоксидантни и имуностимулиращи свойства и положителен ефект върху централната нервна система. Известно е, че сокът от тази билка ускорява извеждането на токсините от тялото, а също така подобрява работата на бъбреците, черния дроб, жлъчката и пикочния мехур.

Но Дяволската уста е най-известна като сърдечна билка

Екстрактът е полезен при лечението на хронични сърдечно-съдови заболявания при възрастни хора. Някои разновидности на кучешката коприва имат седативен ефект, намаляват мускулните спазми и понижават кръвното налягане. Проучванията показват, че екстрактът от билката забавя съсирването на кръвта, предотвратява тромбозата, намалява количеството мазнини в кръвта, а също така успокоява прекалено ускорения пулс. Билкарите използват това растение за лечение на ревматизъм, бронхит и астма. Екстрактът от билката помага при свръхактивност на щитовидната жлеза, но същевременно е напълно безопасен за здрави хора, тъй като не влияе върху здравословната секреция на хормоните на щитовидната жлеза.

В традиционната китайска медицина семената на растението са известни като ефективен диуретик. Други полезни свойства включват способност за ускоряване на метаболизма, подобряване на храносмилането, облекчаване на чревни спазми и намаляване на подуването. Това растение ще предпази мъжете от аденом на простатата и проблеми с потентността.

Ползи на Дявослката уста за сърдечно-съдовата система

Много билкари смятат, че в природата няма друго растение, което да е по-полезно за сърцето и нервната система. Алкалоидите, съдържащи се в майчинката, имат лек съдоразширяващ ефект, а също така притежават релаксиращо въздействие върху гладката мускулатура, включително сърцето.

Научно доказано е, че екстрактът от Дяволска уста понижава нивата на холестерола и триглицеридите в кръвта, което също е важно за здравословното функциониране на сърдечно-съдовата система. Имайки лек диуретичен ефект, билката регулира кръвното налягане. В допълнение, инхибира и артериалната калцификация. Това лечебно растение има седативни свойства, подобрява съня, облекчава тревожността и регулира сърдечния ритъм. Чаят е полезен при невралгии и хронична умора.

Между другото, Дяволската уста има по-мощни седативни свойства от валериана или маточината. Храносмилателната система също ще усети ползите от този чай. По-специално, хранителните добавки, които съдържат екстракт от Дяволска уста, подобряват благосъстоянието при лошо храносмилане и чревни възпаления.

Противопоказания на билката Дяволска уста

Билковият екстракт е забранен по време на бременност, веднага след операция, както и за пациенти с нарушения на кръвосъсирването. Хората, приемащи синтетични лекарства за лечение на сърцето, също трябва да се консултират с лекар преди да приемат билкови лекарства, тъй като в някои случаи може да има несъвместимост на веществата. Пациентите със заболявания на храносмилателната система могат да изпитат стомашно дразнене, спазми или диария, когато консумират Дяволска уста, под каквато и да е форма. В някои случаи контактът с пресните листа на растението може да предизвика алергична реакция и понякога тежък дерматит. Сокът, нанесен върху кожата, повишава чувствителността към UV радиация, което може да доведе до слънчево изгаряне.

Да сравним: ефект върху тялото на Валериана и Дяволска уста

Кое успокоява по-добре: Валериана или Дяволска уста? 8

Основни разлики

Лекарствата имат много прилики, но и някои разлики, които могат да повлияят на избора в зависимост от конкретната ситуация. Нека изброим някои от тях:

  • Валерианът има по-силен и дълготраен ефект, което го прави по-подходящ за лечение на безсъние, особено хронично безсъние.
  • Дяволска уста има лек и бърз ефект, което го прави по-подходящ за лечение на тревожност, особено ситуационна тревожност.
  • Валериана има по-изразена, специфична миризма, която може да е отвратителна за някои хора.
  • Дяволска уста има по-приятен аромат, който дори може да засили успокояващия му ефект.
  • Валериана може да предизвика пристрастяване, затова не се препоръчва да се приема дълго време без почивка.
  • Дяволска уста не е пристрастяващ, така че може да се приема по-дълго и без страх.
  • Валерианът може да засили ефекта на други седативни и хипнотични лекарства, заради което не се препоръчва да се комбинира с тях.
  • Дяволска уста няма такива взаимодействия, така че може да се приема с други лекарства, ако няма противопоказания.

Валерианата и Дяволската уста имат общо:

  • седативно;
  • успокояващо;
  • спазмолитично;
  • антистресово;
  • антидепресантно;
  • хипотензивно;
  • антиаритмично;
  • противовъзпалително действие върху човешкия организъм.

Помагат за нормализиране на:

Кое успокоява по-добре: Валериана или Дяволска уста? 10

  • съня;
  • намаляват нервността;
  • раздразнителността;
  • безпокойството и страха,
  • паниката;
  • страховата невроза;
  •  главоболието;
  •  сърцебиенето;
  • кръвното налягане;
  • мускулните крампи;
  • болките в стомаха и червата;
  • менструалните болки и др.

Също така подобряват и:

 

  • паметта;
  • вниманието;
  • концентрацията;
  • настроението;
  • адаптацията към стресови ситуации;
  • имунитета;
  • общото здравословно състояние.

Механизмът на действие е свързан с действието на компонентите върху различни рецептори и невротрансмитери в централната и периферната нервна система, като:

 

  • гама-аминомаслена киселина (GABA);
  • серотонин;
  • норепинефрин;
  • ацетилхолин;
  • допамин;
  • хистамин и др.

Намаляват възбудимостта на:

  • невроните;
  • стабилизират клетъчните мембрани;
  • регулират синтеза и освобождаването на невротрансмитери;
  • модулират работата на различни части на мозъка, включително лимбичната система, хипоталамуса, хипофизната жлеза, мозъчната кора и др.

Дяволската уста активира успокояващия ефект върху човешкото тяло много по-бързо и по-силно от Валериана. Ето защо е необходимо да се коригира дозата на такова лекарство надолу.

Противопоказанията за употребата на Валериана и Дяволска уста са еднакви. Препаратите на основата на тези билки не трябва да се използват от бременни жени и по време на кърмене, при стомашни язви, ниско кръвно налягане и алкохолизъм. Също така си струва да се вземе предвид индивидуалната непоносимост към компонентите.

Мнението на лекарите

валериана

И двете билки имат положителни отзиви от лекари, които ги препоръчват на своите пациенти като безопасно и ефективно лечение на нервни разстройства. Те обаче отбелязват, че тези лекарства не са панацея и не могат да заменят квалифицираната медицинска помощ.

Препоръчително е да приемате Валериана и Дяволска уста, като се вземат предвид индивидуалните характеристики на тялото, здравословното състояние, наличието на хронични заболявания, алергии, бременност, кърмене и др.

Лекарите предупреждават и за възможни странични ефекти, като: сънливост, депресия , световъртеж, гадене, алергични реакции и др.

Препоръчително е да не се превишава дозата, да не се комбинира с алкохол и други успокоителни, да не се шофира и да не се извършват опасни дейности при приема им.

Факт е, че повечето експерти отбелязват положителния ефект на тези растения върху нервната система, способността за облекчаване на стреса, подобряване на съня и намаляване на тревожността. Те казват, че при главоболие и невралгия могат да помогнат и Валериана и Дяволската уста. Все пак трябва да се имат предвид нежеланите реакции. В допълнение, дългосрочната употреба на тези растения може да доведе до пристрастяване и намалена ефективност. Ето защо, преди да започнете да приемате Валериана и Дяволска уста, се препоръчва да се консултирате с лекар, за да прецените ползите и възможните рискове.

Отзиви на хора, които са приемали хранителни добавки с Валериана и Дяволска уста

Лекарствата също имат положителни отзиви от пациенти, които отбелязват тяхната висока ефективност и достъпност. Казват, че им помагат да се справят със стрес, безпокойство, безсъние, нервност, главоболие и др. Отбелязват, че имат приятен вкус и мирис, лесни за приемане, не предизвикват пристрастяване и нямат сериозни странични ефекти. Купувачите обаче казват също, че лекарствата не винаги помагат в тежки случаи, не са подходящи за всички хора, могат да причинят алергии, сънливост, стомашно дразнене и др. Те съветват да се приемат Валериана и Дяволска уста, както е предписано от лекар, да се спазва дозировката, да не се злоупотребява, както и да не очаквате чудеса от тях.

Кое е по-добро за сърцето – Валериана или Дяволска уста?

По отношение естеството на действието Дяволска уста е близка до Валерианата. Действат успокояващо, понижават кръвното налягане, забавят пулса. Установен е благоприятният ефект на Дяволска уста при нервни и сърдечни заболявания, като силата на майчинката е дори 2-3 пъти по-голяма от тази на Валериана.

Кой не трябва да пие Валериана?

Валерианът е противопоказан по време на бременност, кърмене и индивидуална непоносимост. Важно е да се вземе предвид взаимодействието на валериана с други лекарства, особено успокоителни и сънотворни, тъй като това може да доведе до засилване на ефектите им.

Възможно ли е да се пие Дяволска уста без паузи?

Просто трябва да вземете под внимание, че майчинката е лечебно растение. Няма нужда да разчитате само на нея и да я пиете постоянно.

Как влияе Валерианата на сърцето?

Валерианата регулира дейността на сърцето, като действа индиректно през централната нервна система и директно върху мускулната и проводната система на сърцето, подобрява коронарното кръвообращение. При сърдечно-съдови заболявания лекарите предписват смеси с препарати от валериана в различни комбинации.

Проучвания за ефективност на Валериана и Дяволска уста

Хранителни добавки с Валериана и Дяволска уста са проучвани в множество научни изследвания, които потвърждават положителното им въздействие върху нервната система и общото здравословно състояние на човека. Например едно проучване, проведено през 2010 г., включва 100 пациенти, диагностицирани с общо тревожно разстройство. Те бяха разделени на две групи: едната група приема Валериана, а другата взима Дяволска уста. След 8 седмици лечение и двете групи показали значителни подобрения, оценени по скалата за тревожност на Хамилтън, скалата за самооценка на депресията на Цунг и скалата за качество на съня на Питсбърг. Въпреки това, нямало статистически значима разлика между групите, което показва, че и двете билки са еднакво ефективни при лечението на тревожни разстройства.

Друго проучване, проведено през 2013 г., включвало 60 пациенти, диагностицирани с безсъние. Те също били разделени на две групи: едната група приемала Валериана, а другата – Дяволска уста. След 4 седмици лечение и двете групи показали значителни подобрения по скалата за качество на съня на Питсбърг и скалата за сънливост на Станфорд. В този случай обаче групата, приемаща Валериана, имала по-добри резултати, което доказва по-високата му ефективност при лечение на безсъние.

Източници: www.healthline.com, www.health.com, www.mayoclinic.org, www.verywellhealth.com

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *