Д-р Николов е работил като психиатър в консултативен кабинет, както и в дневен стационар. До 2006 г. е директор на Психиатрична болница „Царев брод“, а от 2006 г. насам той е консултант в Дневен център за психосоциална рехабилитация „Равен шанс“ във Варна, а също и психиатър в консултативен кабинет. Д-р Николов практикува съдебно-психиатрична експертна дейност от 1994 до 2006 г. Участва в изработване на нормативни актове на МЗ през 2005г., а през периода 2005-2006 г. взема участие в международния туининг-проект за психично здраве България-Финландия. Той е един от участниците в изследователски проект, организиран от Калифорнийския университет Бъркли, САЩ, през периода 2009-20Юг. А през2011 г. д-р Петър Николов взема участие и в проекта на фондация „Равен шанс 2001″, наречен „Психосоциална рехабилитация в семейна среда“.
– Д-р Николов, защо паническо разстройство, а не познатото страхова невроза? Нали в основата на това състояние е страхът?
– Да, наистина в миналото паническото разстройство се наричаше страхова невроза. Но в последните години терминът „невроза“ се избягва поради различните тълкувания на понятието. Основна проява при паническото разстройство е специфичен и немотивиран страх под формата на т.нар. панически атаки. Сам по себе си страхът е нормална емоционална реакция, която, от една страна, сигнализира за някаква опасност, а от друга – катализира физиологични процеси в организма, които го подготвят и мобилизират за ответна реакция спрямо опасността. Когато обаче страхът възниква извън контекста на сигнал за опасност и мобилизиране на човека, например когато изпитваме пристъп на паника, без да има конкретна реална Опасност, тогава говорим за болестен страх.
Съществува група от невротични състояния, в които болестните форми на страх са основен симптом. Тази група състояния наричаме тревожни разстройства. Към тях спадат паническото разстройство, генерализираната тревожност, разнообразните фобии и натрапливите състояния. Паническото разстройство е НАЙ-ЧЕСТОТО ТРЕВОЖНО РАЗСТРОЙСТВО. Смята се, че трима от всеки 100 души развиват паническо разстройство в даден момент от живота си. Жените боледуват около два пъти по-често от мъжете. Такова състояние може да възникне във всяка една възраст, но най-често началото е между 20 и 30-годишна възраст.
– Кои са основните прояви на паническото разстройство? Как протича такова състояние?
– Основни симптоми са т.нар. пристъпи на паника, които възникват неочаквано, без конкретен повод и се изразяват в преживяване на интензивна тревожност и страх. Това се съпровожда и от разнообразни телесни усещания: сърцебиене, „прескачане“ на сърцето, изпотяване, треперене, чувство за недостиг на въздух, стягане в гърдите, топка в стомаха, гадене, световъртеж или усещане за нестабилност. А също и подкосяване на краката, студени тръпки или топли вълни и други подобни усещания. Те обаче не са предизвикани от някакво телесно заболяване, но са плашещи и драматични, поради което пациентът има усещането, че всеки момент ще припадне, ще получи инфаркт или инсулт, ще умре или ще загуби контрол над себе си.
– Колко време продължават тези панически пристъпи?
– Обикновено пристъпите на паника продължават няколко минути, по-рядко часове. Пациентите напълно осъзнават неоснователността на страховете си, но не могат да ги преодолеят. Това ги принуждава да започнат често да посещават спешни кабинети или да се подлагат на медицински прегледи и изследвания. Обаче в крайна сметка се оказва, че липсват каквито и да било телесни заболявания, които да обяснят симптомите. Тогава става ясно, че ТЕ СА ПСИХОЛОГИЧНО ОБУСЛОВЕНИ. С времето пристъпите на паника зачестяват и пациентите започват да изпитват почти постоянно напрежение и тревожност в очакване на нова атака. Това може сериозно да разстрои ежедневните им дейности. Понеже кризите се случват на съвсем произволни места – у дома, на улицата, в автобуса, на работното място, в магазина и т.н – страдащите започват да избягват тези ситуации или настояват да бъдат придружавани от близки и познати. Те често остават неразбрани от околните, което допълнително ги натоварва. За човек, който не е преживявал пристъп на паника, е много трудно да разбере колко са мъчителни тези пристъпи. И затова е склонен да ги приеме като „признак на слабост“ или „капризи“. При част от случаите състоянието е леко и преходно. По-често обаче, без адекватно лечение паническото разстройство е с тенденция да рецидивира, т.е. да се повтаря във времето. Болестните епизоди обичайно продължават месеци наред, след това може да има подобрение след това отново влошаване и т.н. В най тежките случаи протичането е хронично и постоянно, като трайно нарушава функцио нирането на пациента.
– Д-р Николов, какви са причините, кои са факторите, които провокират паническо разстройство?
– Те условно се делят на две групи.
- Психологически и социални фактори. Най- често отключваща роля играят стресогенни събития в семейството, работата и социалното обкръжение на пациентите. Понякога обаче не се открива връзка с предшестващ стрес. Всъщност не самият стрес сам по себе си е отключващ фактор, а неспособността на конкретния човек да отреазира адекватно на този стрес. Много хора преживяват стресогенни събития, но не се разболяват. Психотерапията е насочена именно към намиране и подсилване на позитивните качества на личността и изработване на адекватни стратегии за справяне със стреса и с вътрешните конфликти. Тя е насочена и към премахване на стереотипи, които поддържат страховете, и заместването им с други стереотипи – такива, кои¬то преодоляват и преборват страховете.
- Биологични фактори. Смята се, че пациентите с паническо разстройство имат предразположение към нарушен баланс на определени биохимични системи, свързани с предаването на информация в специфични области на централната нервна система. Предаването на информация се осъществява с помощта на различни вещества, например серотонин, норадреналин и други. Смята се, че при нарушен баланс на тези системи може да възникне болестна тревожност или депресия. И тук идва ред на медикаментозните лечебни методи със специфични антидепресанти, които са насочени именно към възстановяване баланса на тези невромедиаторни системи в мозъка*. НАЙ-ЕФЕКТИВНОТО ЛЕЧЕНИЕ Е КОМБИНИРАНЕ НА МЕДИКАМЕНТОЗНАТА И ПСИХОТЕРАПИЯТА
– Накрая да ви попитам и за лечението. Как се лекува паническо разстройство?
– Съвременното лечение на паническото разстройство включва медикаментозна терапия и/или психотерапия. При медикаментозното лечение се използват специфични антидепресанти, които са насочени към овладяване на паническите пристъпи и прекомерната тревожност в дългосрочен план. Понякога се налага и включването на транкви- лант за кратък период. От психотерапевтичните подходи често се прилага т.нар. когнитивно-поведенческа терапия.
Тя се основава на разбирането, че паническите пристъпи и агорафобията се формират чрез заучава- не по условно рефлекторен път, а избягващото поведение спрямо определени места и ситуации фиксира и поддържа заучената страхова реакция. Затова, от една страна, се използват техники за преодоляване на автоматичните мисли, които предизвикват тревожност, а от друга – постепенно излагане на пациента на страховите ситуации и места. Това се прави с цел постепенно разрушаване на условно рефлекторната връзка и оттам – преодоляване на страха.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!