Трудното в терапията им е, че тези хора нямат съзнанието за болест. Световният ден на шизофренията се отбеляза и със семинар, организиран от проф. Вихра Миланова, заедно с д-р Тодор Толев и д-р Теменужка Матева – шеф на Българската психиатрична асоциация и на психодиспансера в Русе. Заболяването се изявява с лудост, халюцинации, нарушения във функционирането, дължащо се на апатия и безразличие. Много от психично болните, които страдат от мании или биполярно разстройство (редуване на превъзбудено и депресивно състояние) се мислят за известни хора – Брад Пит, Мадона, фолкпевицата Преслава…
„Младите момичета например се идентифицират с фолкпевици – говори за част от пациентките си проф. Вихра Миланова. – Докато хората с мании смятат, че с лекота могат да направят какво ли не, мислят се за величия и исторически личности, то шизофрениците са вглъбени и тихи, очакващи да им се случи нещо лошо, все са нащрек дали някой не ги преследва“ – обяснява проф. Миланова. У нас има около 70 000 шизофреници, като половината се лекуват извън болница. А две трети от тях в някакъв период от живота си се нуждаят от грижи в лечебно заведение. Трудното в терапията им е, че тези хора нямат съзнанието за болест. Затова не съдействат за лечението си. Обикновено след първия пристъп при над половината от пациентите следва двегодишен светъл период, т.е. без оплаквания.
„Един от 10 шизофреници се самоубива – заявява д-р Матева. – Българите с тази диагноза, които не са в спешно състояние, а и дадат съгласие, участват в психосоциална рехабилитация. В психодиспансера в Русе шизофреници шият чаршафи, пижами, халати, правят предмети за украса и др. „Болният човек дава 100 % качество, но е по-бавен в работата си. Освен това е много организиран. Когато отиваме на екскурзии, нашите пациенти винаги са навреме, ако някой закъснява, това сме ние – лекарският екип“ – добавя още д-р Матева.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Шизофренията къса ли връзката между емоциите и волята? | Лекува нет