Острото нарушение на мозъчното кръвообращение уврежда мозъчните тъкани и нарушава контролиращите му функции. Това заболяване се нарича още апоплексичен удар, апоплексия или просто удар.
Нека припомним на кратко: апоплексичният удар може да бъде исхемичен, т.е. запушване на кръвоносен съд в мозъка може да бъде и хеморазичен – вследствие спукване на кръвоносен съд, подхранващ част от мозъка, се получава кръвоизлив.
Исхемичният инсулт може да възникне внезапно, но най-често се развива постепенно, в някои случаи дори на стъпва по време на сън В повечето случаи се наблюдава при хора над 40-50 години. Причина за непроходимост на кръвоносните съдове най-често стават парченцата атеросклеротични плаки, откъснали се тромби или продължителни спазми на кръвоносните съдове. След това се прекратява постъпването на обогатена с хранителни вещестВа и кислород кръв. И накрая настъпва размекване на мозъчната тъкан.
Хеморагичният инсулт най-често настъпва при активна дейност на човека, при резки изменения в кръвното налягане, при умствени и физически натоварвания или на пика на някаква стресова ситуация. В този случай кръвоносният съд се спуква, кръвта раздвижва мозъчните тъкани и запълва осво-бождаващата се кухина, като образува Вътремозъчен хематом. Кръвоизливът често възниква на Възраст до 40 години. За съжаление, В 70 на сто от тези случаи настъпва смърт.
АКО ТОВА СЕ СЛУЧИ, ЧОВЕКЪТ УСЕЩА РЕЖЕЩА СИЛНА БОЛКА В ГЛАВАТА
Той често губи съзнание, може да възникне гърч в едната половина на тялото, както и да се повиши температурата му до 38-39 градуса.
Лицето на болния става тъмносиньо или червено, зениците се разширяват. Нарушава се дишането му, понякога се появява многократно повръщане.
След удара може да се парализира едната страна на тялото – забележете, противоположната на увредената половина от главния мозък. Парализираните крайници изцяло губят своята чувствителност.
Параличът на дясната половина на тялото често се съпровожда с нарушения в говора, а на лявата – с психични отклонения: човекът е в съзнание, но не познава роднините си, не знае къде се намира, не знае на колко години е и дори не знае как се казва.
ЗАЩО ТОЧНО A3?
Статистиката свидетелства, че около 30 на сто от жертвите на инсулта преди удара са се занимавали с интелектуален труд, 31-33 на сто – с физическа работа, 27-29 на сто съвместявали умствен и физически труд. Вижда се, че развитието на болестта не е в пряка зависимост от сферата, в която работи човекът.
Що се отнася до предразположеността, забелязано е, че най- често инсултът – както хеморагичният, така и исхемичният – се развива на фона на хипертоничната болест, атеросклерозата и (или) ане- вризмата на съдовете в главния мозък.
Болестите, допринасящи за апоплексията, са мъждукаща аритмия, порок на сърцето, парок- сизмална тахикардия, сърдечна недостатъчност и хроничен тонзилит.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Какво представлява инсултът? | Лекува нет
Pingback: Световъртежът след инсулт е заради промени в кръвното | Лекува нет