Здравейте! Преди три години майка ми падна и си счупи тазобедрена става. Направиха и операция, която излезе сполучлива. На след възстановителния период забелязах, че започна много да забравя. Въпреки предписаните лекарства, състоянието й не се подобри. Точно обратното – непрекъснато се влошаваше. Сега й поставиха диагноза съдова деменция. Моля ви, обяснете ми какво е това и на какво може да се надявам? Има ли шанс майка ми да се възстанови?
Кирилка Стоянова – Сливен
Съдовата деменция е вид шизофрения, причинена от множество малки или големи удари в мозъка. Тя е вторият най-често срещан тип деменция, след болестта на Алцхаймер. Честотата на съдовата деменция се увеличава с напредване на възрастта. Като цяло, деменцията засяга около 10% от хората на възраст над 65 години и 20% от тези над 80 години.
Предразполагащи фактори са артериална хипертония, сърдечносъдови заболявания, мозъчен инсулт, диабет, съдови заболявания и др. Най-честата причина за съдова деменция е запушване на артериите, които снабдяват малки области на мозъка. Симптомите на съдова деменция са много сходни с тези на болестта на Алцхаймер, с която може да бъде объркана.
Във всеки случай на съмнение за деменция е важно да се изключат обратимите (лечими) причини. Тестовете могат да включват:
- Кръвни изследвания: за химичен или хормонален дисбаланс.
- Мозъчни изображения: те могат, да изключат други причини за деменция, като мозъчен тумор.
Лечението на съдова деменция включва следните стъпки:
- Изследване и лечение на всяка обратима причина за деменция.
- Контрол на рисковите фактори: това може да стане чрез подобряване на контрола над диабета, посредством преглед, лечение на високото кръвно налягане, отказване на тютюнопушенето и намаляване на холестерола чрез диета и лекарства.
- Инхибитори – ефективността на тези лекарства за лечение.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!