Разширяват се лявото npeдсърдие, дясната камера и дясното предсърдие. Получава се хипертрофия на миокарда, защото се напрягат стените на сърдечните камери.
Следващият етап от нарушенията е развитие на диастолична и систолична дисфункция на лявата сърдечна камера. Появяват се признаци на сърдечна недостатъчност.
Често затлъстяването се съпровожда с артериална хипертония. Натрупаните мазнини водят не само до метаболитни, но и до хормонални нарушения.
Същите те от своя страна водят до развитие на т.нар. инсулинорезистентност, което означава понижаване чувствителността на тъканите към рецепторите на инсулина.
А също и до т.нар. хиперинсулинемия – това значи, че повишеното ниво на инсулина води до това, че клетките не са способни да използват този инсулин.
Под въздействието на хормоните се стига до задържане на натрий в бъбреците, което увеличава обема на циркулиращата кръв. Освен това се активизират и системите, които регулират състоянието на кръвоносните съдове.
Мастната тъкан отделя биологичноактибни вещества, които влияят на тонуса на кръвоносните съдове. Вследствие на това нараства нивото на адренокортикотропния хормон, на кортизола, на алдостерона – тези хормони повишават кръвното налягане. А дори и незначителното повишаване на кръвното засилва натоварването на сърцето и ускорява развитието на хипертрофия на миокарда.
ВНИМАНИЕ!
Съдовата система на човек, страдащ от затлъстяване, се оказва под пагубното влияние на храната с високо съдържание на мазнини. А това, наред с богатите на холестерол продукти, води до натрупване на липопротеиди с ниска и много ниска плътност в кръвта. В това време плодовете и зеленчуците почти изчезват от менюто, затова организмът не получава нужното количество антиоксиданти. Целият този процес бързо провокира мназкествена атеросклероза, а всичко това води до образуване на тромб.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!