Промените в начина на живот играят основна роля за овладяване на болестта на Паркинсон. С напредването на заболяването обаче при повечето хора се налага прием на медикаменти или някакъв вид оперативно лечение.
С ЛЕКАРСТВА
Най-често прилаганото лекарство при болестта на Паркинсон е леводопа (л-допа), което стимулира мозъчните клетки да произвеждат допамин. Л-допа облекчава симптомите при почти 75% от хората, които го използват, но причинява странични ефекти, включващи гадене, повръщане, ниско кръвно налягане и нервност. След време организмът може да привикне към л-допа и да спре да реагира на действието му. В такъв случай лекарите най-често препоръчват да се направи пауза за известен период. Когато приемът се възобнови, ефектът от лекарството е по-силен.
Повечето хора, които се лекуват с л-допа, установяват, че медикаментът облекчава симптомите на болестта им за около пет години, след което ефектът постепенно започва да отслабва. Други лекарствени препарати, използвани за лечението на болестта на Паркинсон, са бромокриптин и перголид, имитиращи
С ХИРУРГИЯ
Когато симптомите вече не се повлияват от лекарствата, много хора избират да се подложат на хирургично лечение. При палидотомията определени клетки в мозъка се разрушават чрез топлинен лъч с цел да се спре треморът и да се отпуснат скованите мускули. Учените проучват метод за трансплантиране на клетки, произвеждащи допамин, в мозъка на хора, болни от Паркинсон. Във Великобритания се разработва ново лечение, което използва генна терапия за трансформиране на мозъчни клетки в неврони, произвеждащи допамин. Друг вариант е електростимулацията на определени участъци от мозъка.
Защо ми треперят ръцете?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!