Доц. д-р Сотир Марчев гостува при Цветанка Ризова и ни даде безценни съвети как да пазим своето здраве в студа, защото ние не се пазим достатъчно
1. Болните от сърце
Хората, които страдат от сърце трябва да бъдат изключително внимателни за своето здраве, защото студът свива кръвоносните съдове и по този начин липсва достатъчен приток на кръв.
Ритъмът на сърцето се променя и най-много пейсмейкъри лекарите слагат през зимата, а не през лятото, обясни сърдечният специалист доц. д-р Сотир Марчев.
Когато хората с болни сърца чуят прогнозата за времето, че идват студове, те трябва да бъдат нащрек.
Или да не излизат навън, или да не се преуморяват, докато са на студа. Т.е. да не ринат сняг или дори да не си чистят колата, защото се подлагат на натоварване, което е вредно за сърцето.
Ако няма кой друг да свърши тази тежка работа, най-добре е тя да се върши на части. Ринете малко сняг, влизате на топло, пиете няколко глътки топъл чай. Отново излизате и така, докато свършите цялата работа.
2. Начина на обличане
Доц. Марчев съветва в студа хората да се обличат с повече, но по тънки дрехи, отколкото с дебели.
Между тънките дрехи се образува въздушно пространство, което задържа топлината по-дълго време, а и хората не се потят.
Когато влезете в по-топло помещение, можете да свалите една или две от вашите блузи и така да се чувствате комфортно.
Доказано е, че вълнените дрехи, дори и да бъдат мокри, продължават да бъдат проводници на топлина, за разлика от синтетичните материи.
Затова в миналото българите са били здрави. Те са носели вълнени дрехи, а мъжете – вълнени пояси.
Главата е онази част от тялото, която най-бързо се сгорещява и най-бързо изстива.
Затова е важно лятото в горещините да носите шапка, както и в студа.
3. Появата на простуди и треска
Доц. д-р Сотир Марчев обясни, че когато тялото чувства студ, кръвоносните съдове се свиват. По този начин липсата на приток на кръв позволява на вирусите да проникват много по-лесно в организма. Затова през зимата боледуваме от простудни заболявания.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!