При остри нарушения в кръвоснабдяването:
-Внезапно едното око ослепява без болка и предварителни признаци.
-Внезапно липсват части от зрителното поле на едното, по-рядко на двете очи, като че ли са закрити от черна завеса. Окото не е болезнено.
-Силно влошаване на зрението.
-При хронично нарушение на кръвоснабдяването: бавно влошаване на зрението.
Причини
– затваряне на централната артерия на ретината или кризисно нарушение на кръвоснабдяването на зрителния нерв поради възпаление на съдовете на външната страна на черепа;
– затваряне на клоновете на кръвоносните съдове на ретината;
– затваряне на централната вена на ретината;
– високо кръвно налягане, склерозиране на кръвоносните съдове.
Причините могат да бъдат установени само посредством изследване на очното дъно.
Рискът от заболяване нараства
с възрастта. Нарушенията в кръвосъсирването, високото кръвно налягане, стресът и никотинът са рискови фактори за всякакъв Вид нарушения в кръвоснабдяването.
Възможни последици и усложнения
При запушване на съдовете на централната артерия на ретината и на съдовете, захранващи зрителния нерв, обикновено ослепяването не може да бъде предотвратено.
При масивни кръвоизливи след венозни тромбози в ретината зрителната способност намалява в значителна степен. Въпреки лечението подобни кръвоизливи могат да се повторят.
В редки случаи съществува опасността да се развие глаукома.
Профилактика
При нарушения в кръвосъсирването целесъобразно може да бъде профилактичното лечение с ацетилсалицилова киселина.
Нужда от лекарска помощ
Веднага при очен лекар, в случай че се губят части от зрителното поле.
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
Важно е лечението с ацетилсалицилова киселина, която намалява лепливостта на кръвните плочици (тромбоцити). Евентуално лекарството трябва да се приема в продължение на месеци. Медикаментите за разреждане на кръвта (напр. с действащата субстанция кумарин, респективно хепарин) рядко са целесъобразни, но затова пък много опасни.
Лечението с лазерен лъч може да забави новооб- разуванията по кръвоносните съдове в болната част на ретината. То е безболезнено и може да се проведе в амбулаторни условия без наркоза. Потърсете опитен лекар-специалист В някое очно отделение. След процедурата за известно време трябва да лежите в покой.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!