Стресът има не само отрицателни страни.
Понякога той е с положително въздействие и възниква по време на емоционални събития като започване на нова работа, преместване в ново жилище или очакване на раждането на внуче. Много атлети едва ли биха постигнали същите рекордни резултати, ако не бяха налице състезателният дух и придружаващият го прилив на адреналин, който дава сила на мускулите им. Дори и отрицателният стрес води до положителни резултати, като ви дава добра мотивация в определени случаи – едва ли бихте поправили покрива, ако не се притеснявахте, че ще протече при следващия голям дъжд. Бихте ли си платили данъците, ако не беше заплахата от глоба?
Най-опасен за здравето е хроничният стрес, причинен от непрекъснатото чувство за страх, неудовлетвореност и притеснение, породени от сивото ежедневие и безсилието да се преодолеят тези отрицателни емоции.
Хората, които на работното си място имат най-малък контрол над задълженията си, са подложени на най-голям стрес и са предразположени към сърдечносъдови заболявания. Учените са установили, че професиите, при които нивото на стрес е най-високо, не са на началниците, а на автобусни шофьори, монтажисти, сервитьорки и други подобни, които са подложени на напрежение и изпълняват нареждания, но никога не вземат решения и нямат власт да променят условията си на работа.
Прекомерното напрежение на работното място дори може да съкрати живота ви. След 26 години събиране на информация учените стигнали до заключението, че хората с професии, при които е невъзможно самостоятелно вземане на решения, са с по-голям риск от преждевременна смърт.
От друга страна, хората, които са прекарали половината си работен стаж на отговорен пост, свързан с вземане на решения, имат 50% по-малък риск от преждевременна смърт.
Осъзнаването на факта, че държат под контрол живота си, е от голямо значение не само за работещата част от населението. В няколко дома за хора със специални нужди са проведени изследвания. При едно от тях на група пациенти е позволено сами да избират менюто си и да планират дейностите за свободното си време. Другата група продължила да се съобразява с правилата на персонала.
След няколко седмици хората от първата група започнали да общуват по-свободно и се почувствали по-щастливи в сравнение с втората група.
Независимите медицински прегледи отчели значително подобряване на здравословното състояние на хората от първата група. Освен това 18 месеца по-късно смъртните случаи в първата група се оказали два пъти по-малко от тези във втората.
Има доказателства, че фобиите също увеличават риска от настъпване на инфаркт. Днес съществуват отлични техники за преодоляването им.
Бързи реакции при безпокойство
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!