-
За нея не е виновно само слънцето. Случва се дори ако мажете детето си с неподходяща козметика или го тъпчете с антибиотици при най-малкия здравословен проблем
Алергията към слънцето се забелязва лесно. Само след няколко часа под палещите лъчи кожата започва да сърби, а върху нея се появяват ситни пъпчици, които лесно се лющят и дразнят ужасно. Често към тези неприятности се присъединява и оток. Ако епидермисът, т.е. най-горният слой на кожата на вашето дете, е много светъл и чувствителен, могат да се появят дори мехури, точно като при изгаряне. Две-три седмици след това обривът обикновено преминава, но след поредното слънчево облъчване може да се появи отново.
Здравейте! Казвам се Росен Иванов. Моля да ни помогнете. Дъщеря ми, която е на 9 години, страда от слънчева алергия. Поне така твърдят лекарите, но не ни помагат по никакъв начин. Аз бях чувал, че има и такъв вид алергия. Затова молбата ми е да публикувате статия за тази болест, какви са причините, как се проявява, лекува ли се, какво се прави? Защото до известна степен се съмнявам в тази диагноза. А се съмнявам, защото не знам нищо за нея. И, ако може някой данни помогне със съвет, препоръка, лекарство, ще бъда благодарен.
С уважение: Росен Иванов
Г-н Иванов, потърсихме консултация от специалисти и ето какъв отговор можем да ви дадем на този етап.
Повечето родители бързат да си направят извода, че ултравиолетовите лъчи са виновни за състоянието на детето им. А може би и лекарите невинаги са наясно по тази тема. То, слънцето, в случая е само провокатор или по-точно катализатор, който в съчетание с други фактори може да предизвика необичайна реакция на организма. Понякога необичайните алергични обриви по кожата на детето биват провокирани от самите родители – когато например мажат тялото на детето си с неподходяща козметика или го тъпчат с антибиотици.
Имайте предвид, че много често фотодерматозата се предизвиква от специфични съединения, които се отделят от много ливадни растения в период на цъфтене. Основният проблем се състои в това, че фотодерматозата много напомня обикновена алергия. Знаете, че на медицински език точно това е наименованието на болестта – фотодерматоза и нейните симптоми много напомнят например хранителна или лекарствена алергия. За да се убедите, че става дума действително за особена чувствителност на детето ви към ултравиолетовите лъчи, обърнете внимание на локализацията на обривите. При фотодерматоза по принцип обривите възникват на лицето и по-рядко – по тялото. Само в отделни случаи биват засегнати ръцете и краката или само откритите участъци – челото, брадичката, ушните миди. А местата зад ушите, под брадичката и горните клепачи винаги си остават чисти. Имайте предвид, че алергията към слънцето носи сезонен характер. Обостря се обикновено през летния период, особено на морето, в горещите места с по-активен и непривичен за детето ви климат, с много жарко слънце.
Може и да не ви се вярва, но алергията към слънцето може да бъде предизвикана и от слънцезащитните кремове, в чийто състав влиза компонент, наречен парааминобензонова киселина. Когато тя е във взаимодействие с ултравиолетовите лъчи, може да предизвика силна алергична реакция. И това най-често се случва на малките деца, защото тяхната кожа е още нежна, беззащитна и крайно чувствителна към въздействието на външните фактори.
ВПРОЧЕМ!
В повечето случай причината за коварната болест се крие във външните фактори. По- скоро фотодерматозата е провокирана от някакво алергенно вещество, което се е натрупало върху кожата на детето и под действието на слънчевата светлина е предизвикам) дразнене върху откритите участъци от епидермиса. Към тези провокатори се отнасят например пинар. фурокумарини – това са специфични съединения, които се отделят от много ливадни растения в период на цъфтенето им. Детето ви може да е тичало, да е играло по зелената трева и изведнъж – зачервяване, сърбеж, и обриви. Такава реакция може да се случи, ако детето се е изкъпало в басейна, а след това не се е изплакнало под душа, за да отмие от себе си отровния хлор.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!