Има ли излекуване на слънчевата алергия?

  • За нея не е виновно само слънцето. Случва се дори ако мажете детето си с неподходяща козметика или го тъпчете с антибиотици при най-малкия здравословен проблем

Алергията към слънцето се забеляз­ва лесно. Само след няколко часа под палещите лъчи кожата започва да сърби, а върху нея се появяват ситни пъпчици, които лесно се лющят и дразнят ужасно. Често към тези неприятности се присъединява и оток. Ако епидермисът, т.е. най-горният слой на кожата на ваше­то дете, е много светъл и чувствителен, могат да се появят дори мехури, точно като при изгаряне. Две-три седмици след това обривът обикновено преминава, но след поредното слънчево облъчване може да се появи отново.

 

Здравейте! Казвам се Росен Иванов. Моля да ни помогнете. Дъще­ря ми, която е на 9 години, страда от слънчева алергия. Поне така твърдят лека­рите, но не ни помагат по никакъв начин. Аз бях чувал, че има и такъв вид алергия. Затова молбата ми е да публикувате статия за тази болест, какви са причините, как се проявява, лекува ли се, какво се прави? Защото до известна степен се съм­нявам в тази диагноза. А се съмнявам, защото не знам нищо за нея. И, ако може ня­кой данни помогне със съвет, препоръка, лекарство, ще бъда благодарен.

С уважение: Росен Иванов

 

Г-н Иванов, потър­сихме консултация от специалисти и ето какъв отговор можем да ви дадем на този етап.

Повечето родители бързат да си направят извода, че ултравиолето­вите лъчи са виновни за състоянието на детето им. А може би и лекарите невинаги са наясно по тази тема. То, слънцето, в слу­чая е само провокатор или по-точно катализатор, който в съчетание с други фактори може да предиз­вика необичайна реакция на организма. Понякога необичайните алергични обриви по кожата на дете­то биват провокирани от самите родители – когато например мажат тялото на детето си с неподхо­дяща козметика или го тъпчат с антибиотици.

 

Имайте предвид, че много често фотодерматозата се предизвиква от специфични съединения, които се отделят от много ливадни растения в период на цъфтене. Основ­ният проблем се състои в това, че фотодерматозата много напомня обикно­вена алергия. Знаете, че на медицински език точно това е наименованието на болестта – фотодерматоза и нейните симп­томи много напомнят например хранителна или лекарствена алергия. За да се убедите, че става дума действително за особена чувствителност на детето ви към ултрави­олетовите лъчи, обърнете внимание на локализация­та на обривите. При фотодерматоза по принцип обривите възникват на лицето и по-рядко – по тялото. Само в отделни случаи биват засегнати ръцете и краката или само откритите участъци – че­лото, брадичката, ушни­те миди. А местата зад ушите, под брадичката и горните клепачи винаги си остават чисти. Имай­те предвид, че алергията към слънцето носи сезонен характер. Обостря се обикновено през летния период, особено на море­то, в горещите места с по-активен и непривичен за детето ви климат, с много жарко слънце.

Може и да не ви се вяр­ва, но алергията към слън­цето може да бъде предиз­викана и от слънцезащитните кремове, в чийто състав влиза компонент, наречен парааминобензонова киселина. Когато тя е във взаимодействие с ултравиолетовите лъчи, може да предизвика сил­на алергична реакция. И това най-често се случва на малките деца, защото тяхната кожа е още неж­на, беззащитна и крайно чувствителна към въз­действието на външните фактори.

 

ВПРОЧЕМ!

В повечето случай причината за коварната болест се крие във външните фактори. По- скоро фотодерматозата е провокирана от някакво алергенно вещество, което се е натрупало върху кожата на детето и под действието на слънчевата светлина е предизвикам) дразнене вър­ху откритите участъци от епидермиса. Към тези провокатори се отнасят например пинар. фурокумарини – това са специфични съ­единения, които се отделят от много ливадни растения в период на цъфтенето им. Де­тето ви може да е тичало, да е играло по зелената трева и изведнъж – зачервяване, сър­беж, и обриви. Такава реакция може да се случи, ако детето се е изкъпало в басейна, а след това не се е изплакнало под душа, за да отмие от себе си отровния хлор.

 

Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.

За Lekuva.net – в-к „Доктор”

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *