Когато говорим за заболявания на периферната нервна система, каквито в случая са радикулитът, плекситът, невритът, ганглионитът, дисковата херния и т.н., трябва да разглеждаме проблема като съвкупност от причини и фактори, довели до конкретното заболяване. Тук влизат фамилна обремененост, придружаващи заболявания, рискови фактори, околна среда и двигателен режим.
Наблюдението и лечението се боди от тесни специалисти – невролог, ревматолог, кинезитерапевт, ортопед, специалист по мануална терапия и физиопроцедури.
За уточняване на диагнозата се провеждат редица изследвания: рентгенография, скенер, ядрено-магнитен резонанс, електромиелография, сцинтиграфия на костите множество лабораторни тестове. Изключително важен е индивидуалният подход към всеки пациент, изготвянето на програма за лечение и режим, съобразени с неговия начин на живот.
Самолечението и в частност използването на „бабини рецепти“ крие голям риск от допълнителни усложнения, рецидиви и задълбочаване на проблема. Добри резултати дават: лечебната физкултура в домашни условия носенето на корсет, който да е направен по поръчка и предписание, ограничаването на напрежението върху засегнатите участъци, както и избягването на тежкия физически труд. Необходимо е да се следи от лекар приемът на подходящи медикаменти в острата фаза и стриктното спазване на двигателен режим. Затова нашият съвет е да поставите всички тези въпроси на подходящ лекар и да изпълнявате неговите препоръки.
Профилна проекция на дискова херния на ниво L5-S1:
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!