- От няколко години се промени характерът на болестите – вече може да се каже, че приключи епохата на ваксините.
Това са извадки от интервю с проф. Павел Воробьов – геронтолое, който години наред се занимава и с анализи на лекарственото осигуряване, фармацевтичния пазар и въобще всякакви нюанси, свързани със здравето ни като цяло. „С антибиотиците е още по-зле – казва професорът. – Световната здравна организация отдавна предупреждава, че повечето микроорганизми,, причинители йа Опасните болести, стават резистентни към антибиотиците – вече не ги възприемат. През последните 20 години не е изобретен нито един нов антибиотик. А старите вече са „за вторични суровини“. Друга
опасност са антибиотиците в хранителните продукти, защото продължават да тъпчат птиците и въобще домашните животни с антибиотици, та да растат „здрави“. А ние си ги консумираме спокойно и това също допринася за безсилието на антибиотиците.
„С ваксините се случва същото – казва проф. Воробьов, – болестите се приспособяват и към Тях. Например дребната шарка (морбили) – много дълго време тази инфекция я нямаше. А през последните две години избухва на различни места из Европа. Хиляди хора се заразяват, смъртност от тази болест при възрастните нарасна десетки пъти. Според мене вече няма никакъв смисъл да се поставя ваксина против морбили. Този тип шарка така или иначе не е смъртоносна. Освен това само 10 процента от децата я преболедуват тежко, 90 на сто я прекарват в скрита форма и придобиват имунитет за цял живот. а ваксините осигуряват имунитет само за 7-8 години. След това реваксинация, която пак не дава стопроцентова гаранция. А възрастните – те така или иначе не са защитени от тази болест. Най-лошото е, че и новородените не са защитени, защото ваксинираната, но непреболедувала майка не предава имунитета на бебето“.
Проф. Воробьов изказва съмнение и за ваксинирането против туберкулоза. „Въпросът за ваксините е много сериозен, аз още не съм готов ясно да отговоря дали те действително са ни нужни, или е по-добре да се откажем от всякакви ваксини. Нужни са модели и изследвания“ – твърди още професорът.
ЦИВИЛИЗАЦИЯТА ПРОМЕНИ ХАРАКТЕРА НА БОЛЕСТИТЕ
Затова през последните десетилетия на първо място като причина за смъртност излязоха сърдечните болести и ракът. „Не може да се отрече, че хората, родени в средата на XX век, живеят по-дълго – обяснява специалистът. – Именно защото се измени характерът на болестите. Преди няколко десетилетия много деца умираха още невръстни от банална дизентерия. Но не мислете, че единствено антибиотиците промениха това положение. Не толкова антибиотиците, колкото навлизането на цивилизацията в живота ни – появиха се канализации и водопроводи. Хората отдавна се научиха да спазват нужната хигиена, започнаха да пият малко или: много по-чиста вода и затова такъв род инфекции изчезнаха. И по тази причина през последните десетилетия на първо място по причина за смъртност излязоха сърдечносъдовите заболявания и туморите. Хората, доживели до 70 години, имат най-малко едно от четирите задължителни заболявания – хипертония, коронарна патология, диабет, онкологично заболяване. Затова може да се каже, че да, човешките същества, живеят по-дълго, но в никакъв случай не може да се твърди, че са станали по-здрави“ – уверен е проф. Воробьов.
НЕ ПРЕВРЪЩАЙТЕ КИСЕЛОТО МЛЯКО В ПАНАЦЕЯ ЗА ДОБЪР ИМУНИТЕТ!
Професорът не спира да ни напомня колко силно околната обстановка влияе на здравето ни. В нашия организъм има много от т. нар. дремещи болести, които силно зависят от това колко добре се храним, в какви условия живеем. Та дори и туберкулозата е между тях. Всеки човек носи вътре в себе си туберкулозната пръчица в „спящо“ състояние. Но, както вече стана ясно, хората живеят при по-добри социално-битови условия, т е. подобри качеството ни на живот.
Ето. какво заявява проф. Воробьов относно многобройните продукти, добавки, препарати и прочее средства за повишаване на имунитета. „Моето мнение е: вземете всичко, което е „за повишаване на имунитета“ и го изхвърлете в кофата за боклук. Никъде по света не се залага толкова много на количествата храна и лекарства за имунитета. Само в Русия и някои източноев-европейски страни се нахвърлят на е доказал, че йогуртът и някакви си там биодобавки ефективно ни предпазват от болести. Няма клинични доказателства за това. Щом няма, аз не им вярвам. А на вас щом ви се яде кисело мляко, яжте си го с удоволствие. Все пак е вкусно и полезно, както и всеки млечен продукт, между другото. Само не бива да го превръщаме в панацея за добър имунитет!“
КАК ДА ИЗБЕГНЕМ СЪРДЕЧНИЯ ПРИСТЪП ПО ВРЕМЕ НА СЕКС?
Този вьпрос често се задава от наши читатели, и то с пълно основание. Защото в случай на сериозни заболявания физическото натоварване, повишената емоционалности хормоналният изблик наистина могат да доведат до хипертонична криза, инфаркт и животозастрашаваща аритмия. Според специалистите и всички фактори за кардиологичен риск са Тясно преплетени един с друг и хората със запазени адаптационни възможности и получават изразен трениращ ефект на сърдечния мускул, стимулация на обмяната на веществата, активизация на възстановителните процеси и имунната система. Отключват се механизми за намаляване на стреса. Обаче хората с едно или друго заболяване, например прекарали инфаркт със сърдечна недостатъчност, наистина могат да получат болестен пристъп заради трудно понасяне на натоварването. Всъщност основната причина дори не е физическото натоварване, a психологическото състояние на болния, който се страхува да не се влоши състоянието му и се намира в стресова ситуация от този страх, от очакване на болката.
Тайния живот на биологичния ви часовник:
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!