Затова е нужно лечение в болница, само няколко часа след заразяването се появяват обриви и кръвоизливи. А също и силно главоболие и дори гърчове. Не е изключено да се развие оток в мозъка и да настъпят дихателна и сърдечна недостатъчност. В такава ситуация поставят болния на системи с различни препарати. Чрез тях опитват да намалят действието на токсините, образували се вследствие на инфекцията. Лекарствата подобряват кръвообращението в съдовете на главния мозък и поддържат обмяната на веществата. В лечебната схема могат да се включат и други лекарствени средства • диуретици, хормонални препарати, витамини.
Когато болният от менингококова инфекция оздравее, той получава твърд имунитет. Затова такава форма на менингита най-често се среща при децата и младежите до 30 години. Въпреки че ако възникне епидемия, боледуват и хора на средна възраст, както и в преклонна възраст. Понякога се случва повторно заразяване, но много рядко. То може да стане в случай на генетичен дефект в имунитета, при наличие на хронична инфекция в организма, както и при травма на главата и операция на черепа. Анализ на кръвта може да покаже наличието на антитела към менингкока, което означава, че сте преболедували.
Менингитът и децата:
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!