В последните години все повече нараства процентът на алергичните малчугани. Дори кърмачетата вече страдат от алергична хрема, от атопичен дерматит, от хранителни алергии. Причините са много, не само замърсената околна среда. Ето какво ни съветват специалистите от сп. „Моето дете“ в най-новата си книга „101 въпроса за детското хранене“, за да избегнем хранителните алергии при нашите деца.
За да причини една храна алергия, тя трябва да премине от червата в кръвоносната система. Природата е осигурила защита на бебето, като е покрила лигавицата на червата със защитен слой, съдържащ имуноглобулин А, който не позволява алергените да навлизат в организма. Храносмилателната система на бебето обаче секретира съвсем малки количества имуноглобулин А – той се доставя на организма единствено с кърмата. Кърмата съдържа и растежни фактори, които помагат за развитието и съзряването на храносмилателната система. Затова кърменето е основен фактор в борбата с алергиите. Другият решаващ фактор е просто в детския организъм да не постъпват алергизиращи храни – тоест да не се бърза със захранването. Храносмилателната система на кърмачето започва да съзрява и да секретира имуноглобулин едва след петия месец, тогава вече лигавицата на червата пропуска избирателно веществата, които достигат до кръвоносната система. Затова се препоръчва захранването да става към шестия месец.
Известно е че, генетичната обремененост с алергии е решаваща, но не е задължителна. Ако единият родител е алергичен, вероятността и детето да е алергично е около 25%, но ако и двамата родители са алергични, тази вероятност скоча на 80%!
Един от най-честите алергени в кърмаческата възраст е белтъкът на кравето мляко, а броят на алергичните към мляко постоянно расте. Затова най- доброто за бебето е да бъде кърмено възможно най-дълго. Изкуствените млека за кърмачета са обработени така, че максимално да се доближават по състав до майчиното, но си остават продукт от краве мляко и опасността детето да направи алергия към тях е налице. Ако в рода има хора с алергии, е добре да се използват хипоалергенни млека за кърмачета, макар и бебето да няма признаци на алергия. Тези млека имат профилактична роля – те не лекуват. Следете внимателно за признаци на алергия към млякото – обриви по кожата, повръщане, разстройство, силни колики. Захранването при деца с такива прояви е късно и с много внимателен подбор на храните.
Яйцата също са силен алерген. Проблем може да предизвика както белтъкът, така и жълтъкът. Затова жълтъкът вече се включва късно при захранването, а при предразположените към алергия след навършване на 1 годинка. По това време се включва и белтъкът.
До 1 година не се дава мед. Освен, че може да предизвика алергия, понякога съдържа спори на бактерия предизвикваща заболяването ботулизъм, с който детския организъм не може да се справи.
Цитрусовите плодове също могат да създадат проблем на някои деца. Затова най-добре е в началото да се дават плодове, които се отглеждат у нас. Все пак ензимната ни система е пригодена да обработва храни от нашите географски ширини. До едногодишна възраст е добре да се избягват ягодите, малините, къпините, касисът. И най-важното – избягвайте храните с изкуствени подсладители, оцветители, консерванти и др. Лакомствата, които с лека ръка даваме на децата и които те с охота приемат, съдържат именно тези вещества. И после се чудим защо са постоянно болни.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!