За 20 години броят на страдащите от алергия се е увеличил двойно. Всеки пети човек познава неприятните й симптоми: течащ нос, парене в очите, сърбежи по кожата…
Зачестяването на случаите на алергия се дължи на съвременния начин на живот и зачестилата намеса на медицината още от ранна детска възраст в имунната ни система. Имунната система започва да реагира неадекватно към храни, към които не би реагирала, ако не бяха й се бъркали с вкарването на „антитела“ в организма.
1. Какво е общото между всички видове алергии?
Алергията с прекалено силна реакция на организма по отношение на някакво чуждо вещество – алерген, погрешно възприет като враг.
В тялото се изработват защитни антитела, които провокират алергичната реакция. Някои хора са предразположени повече от други към подобна реакция.
2. Има ли значение наследствеността?
Съществува известно семейно предразположение, но това не означава, че детето на алергични родители непременно ще страда от същите симптоми. Рискът да развиете алергия е 15%, ако няма такива заболявания в рода ви, 40%, ако единият от родителите е засегнат, 60% при двама алергични родители и 75%, ако има и трети член ни семейството, склонен към алергии. Предава се чувствителността на организма, а не самият вид алергия, така че при децата може да имат значение алергени, към които родителите не проявяват реакция.
3. На каква възраст се проявява алергията?
Тя може да се прояви още през третия месец от живота на бебето под формата ни екзема като реакция към определена храна или ваксина. Симптомите постепенно отшумяват за няколко години. Понякога на мястото на екземата се появяват респираторни алергии – астма, алергичен ринит. Юношеството е другата рискова възраст, но често се случва алергията да се появи много по-късно в живота.
4. По какво да различим обикновената от алергичната хрема?
Ако симптоми като запушен или течащ нос и непрестанно кихане се появяват винаги в един и същ сезон и не преминават за няколко дни, става дума за алергична хрема. Тя се придружава от парене на очите и сърбежи в носната лигавица. Важно е да се забележи при какви обстоятелства (географско положение, момент от годината) се проявява алергичната реакция, за да се установи кой е алергенът.
5. Можем ли да се предпазим от алергичната хрема?
В „чувствителния“ период избягвайте разходките из гората, както и косенето на трева, когато времето е сухо, слънчево и ветровито. Затваряйте прозорците на дома си в късната утрин и по средата на следобеда, когато въздухът е най-натоварен с полени. Ако алергията ви е причинена от котки, акари или домашен прах, помислете за това какво можете да промените в дома си – изолирайте животните, сменете завивките, пренаредете мебелите, така че да може лесно да се почиства подът, премахнете малките предмети, по които най-много се трупа прах.
6. За какво служат тестовете?
Чрез кожните проби става ясно дали човек е чувствителен към определен алерген. Кръвните тестове измерват концентрацията на имуноглобулин Е, специфичен за определени алергии и така диагностиката става по-прецизна.
7. Астмата винаги ли е вид алергия?
Това хронично възпаление на бронхите е с алергичен произход при 80% от засегнатите деца, но само при двама от всеки трима възрастни. Това е така, защото съществуват и други фактори за появата на заболяването като тютюнопушенето, повтарящите се бронхити или приемането на някои лекарства. Астматичните кризи могат да бъдат провокирани както от някой алерген, така и от замърсител на въздуха или голямо физическо усилие при студено и сухо време, от респираторна инфекция, стрес и др.
8. В какво се състои лечението на астмата?
Лекарствата позволяват овладяването на симптомите – трудно дишане, задъхване, „свирене“ на гърдите, кашлица – но бронхите запазват своята свръхчувствителност. Препоръчва се спортуването, защото чрез него се „дисциплинира“ дишането и се затруднява отключването на кризите.
9. Опасна ли е хранителната алергия?
Тя може да има драматични последици и дори да доведе до смъртен изход в случаите на остър пристъп на астма, едем на ларингса с невъзможност за поемане на въдух или при анафилактичен шок. За щастие най-честите симптоми на хранителна алергия са далеч по-безопасни. При кърмачетата може да се стигне до храносмилателни проблеми и кожна реакция като екзема или уртикария. При деца над 5 години са възможни и респираторни смущения. Възрастните развиват предимно кожни реакции като сърбеж, подуване на устните и на лигавицата на устата, както и респираторни като ринит, конюнктивит, астма и др.
20% от алергичните ринити са съпроводени от астма.
10. Как да бъдат хранени бебетата, за да не развият алергия?
Най-добре е бебетата да бъдат кърмени до навършването на четвъртия месец. Ако това е невъзможно, трябва майчината кърма да бъде заменена със специално адаптирано мляко. От шестия месец нататък храната може да бъде разнообразявана с постепенното въвеждане на нови елементи (никога две нови храни наведнъж). При забелязана алергична реакция към някой продукт той трябва да изчезне от менюто на детето за една година, след което да бъде отново въведен с постепенно нарастващи дози.
11. Какво представлява кръстосаната алергия?
При нея се появяват сходни алергични реакции от различни продукти. Това се обяснява с подобната идентичност на антигенната структура на различни алергени. Забелязано е, че при алергия от шоколад трябва много да се внимава с кафето и кока-колата. При алергия към краве мляко не е изключено да възникне алергична реакция и към говеждото месо. Алергията към латекса пък трябва да ви направи бдителни към авокадото, кестените и кивито.
12. Как да различим алергията от непоносимостта към определена храна?
В случай на алергия организмът реагира на протеините на определена храна, например на протеините на млякото, като освобождава възпалителни фактори, които отприщват незабавна или малко по-късна реакция – от няколко минути до няколко часа след консумирането на продукта. Непоносимостта към някоя храна има друг механизъм. Ако говорим за млякото, обикновено организмът не понася млечната захар, тъй като не успява да я асимилира. Симптомите приличат на алергична реакция, но са много по- слаби и се развиват бавно – от няколко часа до няколко дни след консумацията на мляко.
16% от децата имат алергия към краве мляко.
13. Как се лекува екземата?
Тя се изразява в неприятни червени петна, сърбежи и много суха кожа. Може да бъде предизвикана от хранителни или респираторни алергени и да се появи като следствие на гастроентерит или пък когато на бебето му никнат зъбки. Отстраняването на „виновната“ храна обикновено не е достатъчно, освен в случаите на хранителна алергия. Най-често се налага лечение с дермокортикоиди под формата на кремове и лосиони, които изглаждат кожата до 10 дни. При нови прояви на екземата трябва да се започне същото лечение. Необходимо е и да се подбере подходяща козметика, която не изсушава и не дразни кожата.
14. Ефикасна ли е десенсибилизацията?
При тежки форми на астма или алергичен ринит може да се помисли за десенсибилизация, тоест инжектиране на все по-големи дози алерген с цел постепенното привикване на организма. Освен инжекциите вече все по-често се практикува поставянето на няколко капки от алергена под езика всяка сутрин в сезона на полените. В скоро време се очаква и появата на хапчета. Десенсибилизацията се отнася за възрастни и деца над 5 години. Тя може да ограничи вероятността от чувствителност към нови алергени и от появата на астма.
15. Има ли „професионални“ алергии?
Те са много често срещани, особено в строителството (алергия към хрома и кобалта, съдържащи се в цимента, към прах и разтворители), при лекарите и медицинските сестри (алергия към антисептичните медикаменти и латскса), при хлебарите и във фризьорството. Ако принадлежите към някоя от тези професии, посетете лекаря – той ще ви препоръча средства за предпазване.
16. Обречени ли сме за цял живот на алергията?
Ако сме предразположени към алергии, това ще продължи цял живот. Но проявите на болестта могат да бъдат контролирани – често се случва те да стават все по-слаби или напълно да изчезнат с течение на годините. Достатъчно е внимателно да избягваме алергените или да проведем десенсибилизация. Съвременните лекарства позволяват все по-добър контрол над симптомите.
Живеем сред стотици фактори, провокиращи алергия
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!