Оказва се, че доста хора никога не са посещавали личния си лекар, когато са здрави – за да си направят профилактичен преглед. А тази възможност би трябвало да се използва от всяко здравно- осигурено лице. Какво не знаем за профилактичните прегледи, задължителни ли са, как трябва да бъдем информирани и може ли личният лекар да ни откаже такъв преглед – това са въпросите, на които получихме отговор от Пресцентъра на НЗОК.
Право на преглед
Според приложение №13 на Национален рамков договор 2012 за медицински дейности здравноосигурените лица над 18 години (независимо дали са диспансеризирани или не) имат право на ежегоден профилактичен преглед. Той се провежда от личния лекар и включва: изчисляване на индекс на телесна маса, оценка на психичен статус, изследване на остротата на зрението, измерване на артериалното налягане, електрокардиограма, изследване на урина и определяне на кръвна захар при наличие на рискови фактори. За жените над 30 години всяка година се прави и мануално изследване на млечните жлези, а за възрастта от 50 до 69 г. – мамография на млечни жлези веднъж на 2 г. Пълна кръвна картина на лица от 30 до 45 г. се полага веднъж на 5 г. Над 65 г. се прави пълна кръвна картина ежегодно, а веднъж на 5 години се проверяват холестеролът и триглицеридите.
Пълният списък, включен в Приложение №13, можете да намерите на интернет адрес http://www.nhif.bg/web/guest/204.
Риск и консултация
Ако личният лекар прецени, че попадате в определена рискова група (определя се рискът да се развият сърдечносъдови заболявания, злокачествени заболявания или захарен диабет), се провеждат необходимите изследвания и/или консултации със специалист по профила на заболяването за уточняване на диагнозата и определяне на лечението. Т. е., ако личният лекар прецени, че жената попада в рискова група за развитие на злокачествено заболяване, той задължително я насочва за консултация със специалист по профила на риска (акушер-гинеколог).
Допълнителни възможности.
Управителят на НЗОК д-р Нели Нешева предложи от средата на 2012 г. като част от профилактичния преглед отново да бъде въведено цитологичното изследване за рак на маточната шийка. Изследването ще се прави всяка година на жени на възраст от 25 до 60 години, ако има промени в нормативната база.
Задължения и нарушения
Пациентът. По закон всеки здравноосигурен не просто има право, а е длъжен да се явява на профилактични прегледи. При неявяване се налага глоба от 50 до 100 лева. При повторно нарушение глобата е 200 лв. Контролът се осъществява от Министерство на здравеопазването, а НЗОК контролира дали е изпълнен обемът на прегледа.
Лекарят. Всеки личен лекар е длъжен да постави информация на достъпно място за това какви са задължителните прегледи и с каква честота се правят. Но всеки пациент сам трябва да се яви на преглед.
Ако личният лекар ви откаже профилактичен преглед, имате право да подадете оплакване в съответната районна здравноосигурителна каса.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!