– Г-н Хасърджиев, какво е вашето становище по тази наредба на МЗ?
Трябва да сме наясно, че България изоставаше много сериозно с регламентирането на онлайн продажбите. А те са практика и 6 момента за някои аптеки и сайтове. Да не говорим, че някои български граждани са си поръчвали и продължават да си поръчват лекарства от чужди сайтове и аптеки, невинаги регламентирани и законни. Но в 21 век не можем да разчитаме, че хората изведнъж ще спрат да ползват интернет или да пазаруват онлайн, напротив. Така че беше време по някакъв начин да се сложи ред. На този етап регламентът засяга единствено така наречените ОТС-продукти или лекарства без рецепта, които така и така гражданинът може да си купи от всяка аптека без никакъв проблем. Все пак се надявам, че онлайн аптеките, които възникнат, ще отговарят на изисква нето пациентът да има възможност да се консултира с фармацевт или помощник-фармацевт в реално време. Но този регламент беше нужен, най-малкото за да се улесни преценката коя онлайн аптека е законна, коя е фалшива, коя предлага опции, които биха могли да бъдат опасни за пациентите. До този момент това разграничение не беше възможно.
– С оглед безопасността на пациентите според вас нужно ли е да се организира наборът от медикаменти, които да се продават онлайн, например да се изключат тези за деца?
– Пак ще кажа че в епохата, в която живеем, този пазар само ще се разширява, няма да се стесни – все повече хора ще търсят тази възможност за купуване на лекарства. Това е бъдещето. Трябва да се мисли как да регламентираме сигурността на онлайн търговията, без да я ограничаваме. В много европейски страни лекарствата с рецепта също могат да се продават онлайн. В България това може би ще стане възможно някой ден, когато рецептите също са електронни. Тогава няма да има никаква пречка електронната рецепта попълнена от лекаря, да се появи на екрана в аптеката заедно с данните на съответния пациент и то да му се достави, без да е нужно той физически да ходи в аптеката. Но може би е малко рано да говорим за това у нас. За мен най-важното е да има регламент, да има общодостъпен регистър на тези онлайн аптеки, за да могат пациентите да се ориентират, да има реални специалисти и аптеки зад тези сайтове, за да сме сигурни, че това са истински качествени лекарства, а не продукти, произведени незнайно къде по света.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!