Трябва ли е да се откажете напълно от консумацията на въглехидрати или не са толкова вредни, колкото си мислите?
Въглехидратите са един от основните макроелементи, които се срещат природно в растителните храни, включително плодове, зеленччуци, ядки, грах и боб, зърнени култури. Другите два макроелемента са хранителните протеини и мазнини. Въглехидратите са ключови за правилното функциониране на много системи в организма, защото те са основния източник на енергия.
Думата „въглехидрати“ е общ термин, който описва различни видове молекули, съдържащи захар, които присъстват в храните.
Видове въглехидрати
Като цяло има три вида въглехидрати: захари, диетични фибри и нишесте. Възможно е да ги класифицираме допълнително като прости или сложни в зависимост от броя и вида на захарните молекули.
Прости въглехидрати
Наричани още „прости захари“, „захари“ или „захариди“, тези въглехидрати съдържат между една и 10 захарни молекули и присъстват в млечните продукти, плодовете и зеленчуците. Тези с една или две захарни молекули се наричат съответно монозахариди и дизахариди, докато тези, съдържащи до 10 захарни молекули, се наричат олигозахариди. Олигозахаридите обаче са пребиотични въглехидрати със средна дължина, които се съдържат в храни, богати на фибри и в майчината кърма. Лактозата – основната захар в животинското мляко – е дизахарид, съдържащ монозахаридите глюкоза и галактоза.
Сложни въглехидрати
Сложните въглехидрати се състоят от полизахариди, които са по-дълги и по-сложни вериги от захарни молекули. Този тип въглехидрати съдържат нишесте и диетични фибри.Тези фибри са частите от растенията, които са несмилаеми. Те се набавят от ядки, семена, плодове, зеленчуци и бобови растения. Те са много полезни за червата и отделителната система.
Има ли „здравословни“ и „нездравословни“ въглехидрати?
Въглехидратите се смятат за лоши за здравето, защото се асоциират с наддаване на тегло, затлъстяване, метаболитни проблеми и диабет. Това явление, което учените наричат „карботоксичност“, популяризира идеята, че прекомерната консумация на всички видове въглехидрати благоприятства развитието на хронични заболявания.
Поради тази причина нисковъглехидратните диети станаха широкоразпространени сред хората, които искат да отслабват, както и сред хората, с диабет или преддиабетно състояние. Няколко проучвания обаче показават, че източникът на въглехидратите е също толкова важен, колкото и количеството, което се консумира. Те констатират, че някои въглехидрати са по-здравословни от други.
Нездравословни въглехидрати
Това са въглехидрати, които хората смятат за нездравословни, защото са по-малко хранителни. Те включват: рафинирани въглехидрати, като ориз и брашно, силно захаросани напитки, като газираните напитки и соковете, силно обработени храни, включително бисквити и сладкишиСпоред съществуващите изследвания, диета с по-висок прием на тези видове въглехидрати и по-малко от хранителните, може да увеличи маркерите на възпаление и да задълбочи хормоналния дисбаланс при жени, които страдат от синдром на поликистозните яйчници.
Прекомерната консумация на прости добавени захари също е свързана с повишен риск от сърдечни заболявания, инсулт, диабет и рак и повишена резистентност към инсулин. Изследванията обаче разграничават, че добавените захари и обикновените захари, които се срещат естествено в храните, може да нямат същите отрицателни ефекти. Експертите препоръчват да се яде балансирана диета, която се състои предимно от питателни храни и включва тези видове въглехидрати само в умерени количества.
Здравословни въглехидрати
Храните, наситени с въглехидрати, които хората обикновено смятат за здравословни, включват: банани, ябълки, горски плодове, зеленчуци без скорбяла, като спанак, моркови и домати, пълнозърнестите храни, бобовите култури, нискомаслените млечни продукти, киселото мляко и сиренето.
Последните изследванията показват, че диети, богати на тези сложни въглехидрати, като средиземноморската диета например, имат противовъзпалителни качества, понижават инсулинова резистентност и намаяват риска от хронични заболявания. Изследователите приписват много от тези ползи на съдържанието на диетични фибри в сложните въглехидрати. Например, диетичните фибри в пресните плодове улесняват управлението на теглото в дългосрочен план, поддържат перисталтиката и са полезни за здравословното стареене.
Вредни ли са въглехидратите?
Отговорът на този въпрос в комплексен, защото зависи много от начина на живот, здравословното състояние на човек и храните, които консумира. Въглехидратите са ключов макроелемент, който осигурява на тялото енергия и диетични фибри. Прекалената консумация на въглехидрати е свързана с покачване на килограмите и по-голям риск от развиване на хронични заболявания, като сърдечни проблеми и диабет. Въпреки лошата си репутация, въглехидратите предлагат много ползи за здравето. Но това е така, когато се набляга на сложните въглехидрати и диетични фибри, вместо на рафиниранте такива.
Идеалната диета варира при отделните хора. Например диета, богата на въглехидрати, не е лоша за активно спортуващи. Въглехидратите не са лоши, когато хората управляват количеството и видовете въглехидрати, които консумират и ги приспособяват според нуждите си.
Източник: https://www.medicalnewstoday.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!