Пикочният мехур е нещо като съд за натрупване на урината, която периодично се извежда от организма през пикочния канал. Вместимостта му е средно до 500 см3. При жените зад пикочния мехур се намират матката и влагалището, при мъжете — крайният отдел на семеизвеждащите канали.
Пикочният мехур се състои от дъно, връх и тяло. Дъното му се задържа чрез свръзки в кухината на малкия таз.
Една от главните обвивки на пикочния мехур е мускулната, състояща се от три слоя. При вътрешното отвърстие на пикочния канал мускулната обвивка образува пръстен – сфинктер на пикочния мехур, благодарение на който урината се задържа в пикочния мехур и не се излива самопроизволно.
Извеждането на урината става по следния начин: образуваната в бъбреците урина, преминавайки през бъбречните легенчета, се насочва към уретерите, които чрез перне талтични свивания постепенно, на капки, я придвижват в пикочния мехур. Напълвайки се постепенно, той се разтяга. Урината не може да слезе в пикочния канал, тъй като па пътя й има два сфинктера: вътрешният непроизволен сфинктер и външният произволен сфинктер на пикочния канал.
С напълването на пикочния мехур и разтягането на стените му се появява чувство, характеризирано като позив за уриниране. Това става поради раздразване на нервните окончания, намиращи се в стените на пикочния мехур. Импулсите достигат гръбначния мозък (където се намира непроизволният център на пикочоотделянето) и горните корови центрове, регулиращи произволното уриноотделяне. От тези центрове постъпва сигнал за отпускане на произволния сфинктер, в резултат на което се осъществява уринирането.
„УРОГАРД” С УНИКАЛЕН ЕФЕКТ 2 В 1 ПРИ БОЛНИ БЪБРЕЦИ И ЦИСТИТИ
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!