Спазвайте 5 основни съвета:
Дойде сезонът на простудните заболявания, което значи почти непрекъсната хрема и кашлица. Това е така, защото прекарваме повече време в затворени помещения и вирусите по-лесно се пренасят от човек на човек. Освен това организмът ни е по-податлив на инфекции – липсата на слънчева светлина снижава количеството витамин D, което образуваме, и отслабва имунната ни система. Студът пък изсушава лигавицата на носоглътката и премахва естествената бариера по пътя на вирусите. Положението се усложнява от непрекъснатата смяна на топъл въздух в стаята със студения въздух навън.
Заради това натоварване на организма една простуда често се превръща в постоянна хрема и кашлица. Обикновено се нуждаем от една седмица, за да се справи имунната ни система с вирусите на настинката. Бактериални инфекции обаче могат да влошат нещата и да направят лигавицата податлива на нови заболявания.
1. Внимавайте какво докосвате
Обаче няма защо да се боим от целувките. Дори любимият да е малко хремав, не е много вероятно да се заразим. Това показва изследване, проведено със здрави и хремави студенти. Заразил се е само един от 16 целуващи се. Учените предполагат, че бацилите чрез слюнката попадат в стомаха, където срещат смъртоносната за тях кисела среда.
Но трябва много да се внимава при допира на телефонни слушалки, дръжки на врати, копирни машини, клавиатурите на компютрите в офиса и при ръкуване. Точно по този начин най-често се заразяваме от болни колеги. Вирусите на настинката живеят до три часа върху кожата и други повърхности. Всеки неволно докосва носа си и ли трие очите си и по този начин вирусите попадат директно в организма или чрез слъзния канал в носа.
2. Избягвайте големите групи хора
В навалицата в автобуса или метрото, в пълните чакални, в киното или театъра е по-вероятно да се заразим с хрема и кашлица. Лекарите са убедени, че дори хора със здрава имунна система се заразяват, когато вирусите попаднат в носоглътката. След осем до дванадесет часа ще почувстваме първите признаци на настинката. Особено често се заразяваме в самолет, където климатичната инсталация и без това разнася навсякъде вирусите. Друга причина е и близкото разстояние между пътниците и умората при дълги полети.
3. Избягвайте заведенията за бързо хранене
Храната там е в повечето случаи мазна, а не съдържа полезни витамини. Прекаляването с нездравословна храна води до увреждане на клетките на лигавицата и нарушаване на антивирусната защита.
4. Спортувайте на открито
Дори с часове да бягаме през гъста мъгла, пак няма да се разболеем, напротив. Спортът и движението са страхотен тренинг за имунната система. Веднага след това трябва да се преоблечем, разбира се. Не е добре да стоим с мокри дрехи и влажна коса. Не е удачна и рязката смяна на много топло и леденостудено. Например от пистата – в хижата и после веднага пак на лифта, ако караме ски. Прекаляването с тренировките също не е полезно. То изтощава имунната система, затова големите състезатели в тежките спортове често са податливи на инфекции.
5. Не допускайте стрес
Той натоварва и отслабва защитните ни сили. Има изследвания, доказващи, че стресираните хора много по-бързо се заразяват. Това важи предимно за постоянно изложените на стрес, свързан с тъга по починал близък, със страх или чувство на безпомощност, например при изпити или при любовна мъка. Най-висок е рискът за заболяване при стрес, причинен от безработица или постоянни семейни проблеми.
Природен метод за облекчаване на КАШЛИЦА, АСТМА, ЗАТРУДНЕНО ДИШАНЕ И АЛЕРГИИ – лула инхалатор с хималайска сол!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!